Sri Lanka – nie tylko herbata. Z czego słynie wyspa?

Sri Lanka – nie tylko herbata. Z czego słynie wyspa?

Sri Lanka – nie tylko herbata. Z czego słynie wyspa?

Sri Lanka informacje

Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, tworzące jednocześnie wyspę Cejlon, oblewaną przez Zatokę Bengalską oraz otwartym Oceanem Indyjskim. Wyspa zajmuje powierzchnię ponad 65 tys. km² i znana jest przede wszystkim z uprawy herbaty. To jednak nie jedyne bogactwa, które oferuje region.

Czym jeszcze zachwyca Sri Lanka?

Sri Lanka, to demokratyczna republika z oficjalną stolicą w Sri Dźajawardanapura Kotte. Jest krajem nizinnym, a średnia roczna temperatura wynosi tu ponad 27°C. Przy wybrzeżach znajdują się liczne rafy koralowe, a sama wyspa ma bogatą faunę. Największe miasta Sri Lanki, to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa i Dżafna. Kraj jest czwartym największym na świecie producentem herbaty (zaraz po Chinach, Indiach i Kenii). Na zachodzie wyspy znajdują się też największe złoża grafitu. Ponadto w Sri Lance pozyskuje się kamienie szlachetne, jak szafiry czy rubiny. Wydobywa się również kamień księżycowy.

Na wyspie żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, których nie spotkamy w Polsce. Do charakterystycznych drzew regionu zaliczyć można bananowce, drzewa chlebowe, sandałowce, a także palmy kokosowe i paprocie drzewiaste. Największym ssakiem wyspy jest słoń indyjski, poza tym można spotkać liczne niedźwiedzie wargacze, kanczyle indyjskie, a także lamparty i kobry indyjskie. W pobliżu zbiorników wodnych występują różne gatunki krokodyli oraz warany paskowane. Nie brakuje też różnorodności wśród ptaków.

miasto Colombo plaża Sri Lanka atrakcje
Sri Lanka. Plaża w mieście Colombo

Największe atrakcje Sri Lanki

Cejlon czyli Sri Lanka, to nie tylko bogata fauna i flora oraz ciepły klimat. Ta wyspa, to wymarzone miejsce dla fanów plażowiczów, a także amatorów sportów wodnych. Szczególną popularnością cieszy się Bentota – miasto w południowo-zachodniej części kraju. Jest to nadmorski kurort, uważany za stolicę sportów wodnych, jak nurkowanie, surfing czy wodne skutery. W Bentocie możemy zobaczyć dwie świątynie buddyjskie oraz Sea Turtles Conservation Project czyli wylęgarnię żółwi oraz niezwykłą plażę.

Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Sri Lanki, to Sigiriya, gdzie możemy podziwiać ruiny starożytnego pałacu króla Kassapy. Budowla została wzniesiona w V w. n.e. na szczycie 180-metrowej skały. Wrażenie robi rozmiar obiektu i widoki ze szczytu, ale również rozwiązania hydrologiczne, które zastosowano w tamtych czasach (pompy, fontannyi klimatyzacja).

posąg Buddy Sri Lanka ciekawostki
Posąg Buddy. Sri Lanka informacje

Herbata to coś, co przychodzi na myśl w pierwszej kolejności, gdy mówimy o Cejlonie. Być tutaj i nie zobaczyć jak powstaje? Niemożliwe! Ciekawą atrakcją jest podróż pociągiem z Kandy do Elli. Trasa prowadzi przez tutejsze wioseczki oraz wzgórza pokryte plantacjami herbaty. Warto odwiedzić też fabrykę i poznać cały proces tworzenia herbaty. Na końcu herbacianej wycieczki czeka nas degustacja różnych rodzajów tego napoju. Miłośnicy natury muszą z kolei odwiedzić Park Narodowy Yala. W parku bytuje 215 gatunków ptaków i 44 gatunki ssaków – jest więc co podziwiać. Na miejscu można wypożyczyć jeepa z przewodnikiem i ruszyć w niezwykłą podróż do świata przyrody. Z auta można oglądać w ich naturalnym środowisku: lamparty, jelenie aksis, słonie i krokodyle i liczne gatunki ptaków, jak na przykład wojowniki indyjskie, kleszczaki azjatyckie czy pelikany.

Sri Lanka informacje – SuperPolonia.info, tekst we współpracy z RynekPierwotny.pl
Na górnym zdjęciu: Sigiriya (Lwia Skała) w Sri Lance

podobne wpisy

Atrakcje Angoli: Tigres, miasto – widmo

Możliwość komentowania Atrakcje Angoli: Tigres, miasto – widmo została wyłączona

Kup kawałek Australii

Możliwość komentowania Kup kawałek Australii została wyłączona

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Możliwość komentowania Pałac Schönbrunn w Wiedniu została wyłączona

Stadion Realu Madryt: Estadio Santiago Bernabeu

Możliwość komentowania Stadion Realu Madryt: Estadio Santiago Bernabeu została wyłączona

Dubaj i jego atrakcje. Emiraty Arabskie

Możliwość komentowania Dubaj i jego atrakcje. Emiraty Arabskie została wyłączona

Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia

Możliwość komentowania Najwyższy drewniany wieżowiec świata. Mjostarnet, Norwegia została wyłączona

Stockton, miasto w Kalifornii, USA

Możliwość komentowania Stockton, miasto w Kalifornii, USA została wyłączona

Największy meczet świata. Mekka, Arabia Sauryjska

Możliwość komentowania Największy meczet świata. Mekka, Arabia Sauryjska została wyłączona

Zamek Otella w Famagusta, Cypr

Możliwość komentowania Zamek Otella w Famagusta, Cypr została wyłączona

Laholm, miasto w Szwecji

Możliwość komentowania Laholm, miasto w Szwecji została wyłączona

Copiague, NY, USA

Możliwość komentowania Copiague, NY, USA została wyłączona

Góra Kościuszki, Australia

Możliwość komentowania Góra Kościuszki, Australia została wyłączona

Create AccountLog In Your Account