Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Globe jest miejscem innym niż wszystkie, które zostały stworzone w świecie teatru i szeroko pojętej sztuki. Trudno bowiem bagatelizować deski, na których sam maestro reżyserował swoje największe dramaty. Szekspir, bo o nim mowa, stał się udziałowcem budynku, który został zbudowany w 1599 roku
Warto wspomnieć, że nie był on tam szefem, a jego udziały w przedsiębiorstwie nigdy nie przekroczyły 25%. Oryginalny amfiteatr, który z zewnątrz przypominał bardziej twierdzę niż zagłębie sztuki, zbudowany był z drewna odzyskanego z rozbiórki innego teatru i mieścił ok. 3000 osób na widowni.
Do połowy dwudziestego wieku nie znano nawet dokładnej lokalizacji tego historycznego miejsca, ponieważ oryginał, ani nawet odbudowany teatr, nie przetrwały do współczesności. Teraz, dzięki znalezionym relatywnie niedawno, bo w latach osiemdziesiątych XX wieku, fundamentach budynku, możemy ze stuprocentową pewnością określić miejsce jego położenia, a ono z kolei jest arcyciekawe.
Teatr leżał blisko brzegu Tamizy, w pobliżu Millenium Bridge, co znacznie ułatwiło transport materiałów na plac budowy. Znajdował się w pobliżu najsłynniejszych miejsc Londynu, co z pewnością wpływało na wysoką frekwencję na przedstawieniach. Pełnił również ważną rolę społeczną, bowiem to właśnie tam spotykali się przedstawiciele londyńskiej arystokracji ze zwykłymi szarymi obywatelami. Nieraz również dochodziło tam do sporów, właśnie na tle klasowym.
Teatr uległ spaleniu w 1613 roku, gdy podczas spektaklu jedna z armat używanych w sztuce podpaliła drewnianą konstrukcję. Szybko wzięto się do rekonstrukcji budynku, który służył jeszcze przez jakiś czas, do 1642 roku, kiedy to został rozebrany przez Purytanów (angielskich katolików) z powodu koneksji Szekspira z dworem Królowej Elżbiety (głowy kościoła anglikańskiego), z którą Purytanie mieli wówczas zaogniony konflikt religijny.
Odbudowany dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, na bazie planów dwóch oryginalnych teatrów, The Globe znajduje się ok. 200 metrów od swojego pierwotnego miejsca położenia. Dziś jest wziętą atrakcją turystyczną, która oprócz przyjmowania tysięcy turystów z całego świata, nadal kultywuje teatralne tradycje. Prowadzone są tu zajęcia dla najmłodszych, istnieje też możliwość zobaczenia przedstawień, głównie Szekspira, który naturalnie stał się głównym ojcem sukcesu The Globe.
Wnętrze teatru możemy również podziwiać w dziełach kinematograficznych, z których najsłynniejszym jest film „Zakochany Szekspir” (ang. „Shakespeare in Love”), nagrodzony został aż siedmioma Oscarami, w tym za najlepszy film. Opowiada on o trudnych początkach działalności młodego Williama Szekspira, a także o tym, jak zaczęła się jego przygoda w The Globe. Jest to obowiązkowa pozycja przed zwiedzaniem tej londyńskiej atrakcji, której nikt nie powinien pominąć podczas wizyty w stolicy Anglii.
Tekst: (c) Łukasz Pośpiech / SuperPolonia.info
foto: ChrisO / Wikipedia
Zobacz też:
> Dom Szekspira w Stratford
> 12 atrakcji, które musisz zobaczyć w Londynie