turystyka medyczna do Polski
turystyka medyczna do Polski
w

Turystyka medyczna do Polski

Turystyka medyczna jest jedną z szybciej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki. Według firmy badawczej Global Industry Analysts do 2015 r. rynek ten przyniesie przychody w wysokości 168 miliardów dolarów. Jednym z krajów o najwyższym potencjale w turystyce medycznej jest Polska. Dostrzegł to również polski rząd i od marca tego roku rozpoczął realizację programu promocji branży turystyki medycznej do Polski

Rozwój turystyki medycznej

Według analityków z Global Industry Analysts, do rozwoju turystyki medycznej przyczynia się starzenie się społeczeństw, wydłużająca się średnia długość życia i rosnąca świadomość własnego zdrowia i możliwych sposobów leczenia się.

Ponieważ koszty leczenia wszędzie są relatywnie drogie, pacjenci szukają tańszych rozwiązań. Nawet jeśli wiąże się to z wyjazdem za granicę. Wśród europejskich krajów, do których zagraniczni turyści medyczni przybywają najczęściej, raport GIA wymienia: Polskę, Czechy, Węgry, Litwę i Estonię.

– Od kilku lat przyjeżdża do nas coraz więcej pacjentów, szczególnie z Wielkiej Brytanii – mówi Elżbieta Romanowska z poznańskiej kliniki Medica Celsus. – Specjalizujemy się w chirurgii ortopedycznej. Pracują u nas najwybitniejsi poznańscy specjaliści w tej dziedzinie. Podstawowe ubezpieczenie na Wyspach nie obejmuje takich zabiegów, a pacjentom, szczególnie przy kontuzjach, zależy na czasie. Naszymi pacjentami są zarówno dzieci jak i dorośli. Dla pacjenta poza czasem liczy jakość usługi, no i oczywiście cena – dodaje Romanowska.

Turyści medyczni przyjeżdżają do Polski

Na leczenie do Polski zagraniczni turyści przyjeżdżają od wielu lat. Zjawisko nasiliło się po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Dzisiaj poza obywatelami Zachodniej Europy, dużą grupę pacjentów stanowią Polacy, którzy osiedli się w Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych państwach europejskich. Do Polski przyciągają ich korzystne ceny i wysoka jakość usług medycznych. Na przykład według sondażu przeprowadzonego przez portal Treatment Abroad, koszt implantu zęba w Wielkiej Brytanii wynosi średnio 2 tys. funtów. Natomiast w Polsce 3 razy mniej, 750 funtów.

Doceniając szanse rozwoju polskiego sektora medycznego, w związku z tym zjawiskiem Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło realizację programu promocji branży turystyki medycznej. Program trwa od 29 marca 2012 do 31 marca 2015 roku, a działania promujące organizowane w jego ramach są realizowane na terenie: Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

W ramach projektu przewidziano między innymi: udział przedstawicieli polskich placówek medycznych w międzynarodowych konferencjach i wystawach branżowych; organizację szkoleń dla przedstawicieli placówek medycznych; organizację misji gospodarczych i wizyt studyjnych; wydanie materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących sektora medycznego oraz wydanie opracowania zawierającego opis polskiej branży turystyki medycznej, perspektyw jej rozwoju, przewag konkurencyjnych wraz z kompleksowym przewodnikiem dla osób pragnących skorzystać z usług polskich placówek medycznych.

Turystyka medyczna w SuperPolonia.info

Zobacz też:
>
>

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

miasto Glendale Kalifornia ciekawostki atrakcje

Miasto Glendale w Kalifornii

Szwajcaria Lucerna ciekawostki atrakcje

Szwajcarskie miasto Lucerna