turystyka piwna w Polsce biroturystyka piwo Asashi Japonia Tokio
turystyka piwna w Polsce biroturystyka piwo Asashi Japonia Tokio
w ,

Turystyka piwna – to warto wiedzieć

Carlsberg (Kopenhaga), Pilzno w Czechach, Heineken w Amsterdamie… Ale miłośnicy piwa trafiają także do Polski, aby poznać nasze tradycje piwn. Turystyka piwna czyli enoturystyka

Czym jest enoturystyka

Enoturystyka (turystyczne wyjazdy związane z winem) odniosła duży sukces. Ostatnio coraz częściej słyszymy także o turystyce piwnej. W takich wyjazdach uczestniczą nie tylko birofile czyli fani „złocistego trunku”. Moda na takie wyjazdy, połączone oczywiście z degustacją różnych gatunków piwa, spowodowała powstanie muzeów, znajdujących się najczęściej przy browarach. Takie muzea, to dodatkowa reklama browarów i ich produktów. Dlatego im starszy browar, im dłuższą historią mogą się pochwalić ważone w nim piwa, tym bardziej naturalnym jest stworzenie miejsca, w którym można się o tym dowiedzieć.

Turystyka piwna : Dania, Czechy…

Wiele takich muzeów istnieje w różnych państwach. Muzeum Browaru Carlsberg w Kopenhadze (Dania) odwiedza co roku 150 tysięcy osób. Można w nim oglądać kolekcję 16 tysięcy butelek po piwach z całego świata. W Pilznie (Czechy), przy browarze produkującym Pilsner Urquell, istnieje Muzeum Piwowarstwa. W centrum Amsterdamu w 1988 r. postało muzeum Heineken Experience. To przykłady znanych marek z Europy. Jednak ostatnio także polskie browary próbują przyciągnąć turystów, potencjalnych klientów. Szczególnie, gdy są to nieduże, regionalne marki. Tym zależy na różnych sposobach dotarcia do klienta.

Miłośnicy piwa zainteresowani piwnymi wojażami, coraz chętniej penetrują nowe miejsca. Dlatego polskie browary coraz częściej otrzymują zapytania z zagranicy, czy można przyjechać i zobaczyć browar. I nie należy się temu dziwić, gdyż polskie piwa mają tradycje pochodzące jeszcze ze średniowiecza, a poza tym turystycznie Polska sukcesywnie staje się coraz modniejsza w świecie.

Piwosze w Polsce

W 2004 roku powstało Tyskie Browarium, przy browarze. Można tu oglądać kufle, beczki, kolekcja podkładek pod piwo i fotografie. Zbiory szybko się rozrastały, dlatego w 2010 roku wydzielono z nich oddzielne muzeum.

W 2006 roku swoje muzeum stworzył także browar w Żywcu. Jest ono zlokalizowane w wykutych niegdyś w skale piwnicach leżakowych tego Arcyksiążęcego Browaru. Przyjeżdżają tu turyści z całego świata, rocznie 100 tysięcy osób. Wkrótce muzeum stało się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, a właściciel browaru zdecydował, aby organizować doroczny Festiwal Birofilia. W 2012 r. festiwal odwiedziło kilkanaście tysięcy piwoszy z Polski, a nawet z Trynidadu, Mauritiusa i Sri Lanki.

Ciekawostki piwne

• Według RateBeer Awards, na świecie jest niemal 140 tys. gatunków piwa.
• Mieszkańcy Europy wypijają ponad 342 milionów hektolitrów piwa rocznie.
• W XIV-wiecznym Krakowie, ówczesnej stolicy Polski, było aż 25 browarów.

Turystyka piwna w SuperPolonia.info
Na ilustracji:
siedziba piwa Asashi w Tokio, foto: SuperPolonia

Zobacz też:
> Ciekawostki o piwie
>

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

turystyka medyczna do Polski

Turystyka medyczna do Polski

Syberyjski Krakowiak Syberia Polonia Polacy

Syberyjski Krakowiak w Polsce