Minionego lata urlop w miejscu zamieszkania spędziło 50 proc. kobiet i 39 proc. mężczyzn. Spośród wyjeżdżających panie częściej preferują dalekie, podróże poza Europą, panowie za to zdecydowanie chętniej odpoczywają w kraju. Co ciekawe, aktywny wypoczynek zdecydowanie częściej wybierają osoby starsze, za to wczasy na leżaku częściej wybierają młodzi – pokazało badanie Diners Club Polska
Młodzi na leżakach, seniorzy zwiedzają
Trzy czwarte seniorów (powyżej 70 roku życia) nie wyjeżdża na wakacje, a wśród tych planujących urlop, co trzeci odpoczywa w Polsce. Za to grupą chętnie podróżującą poza Europę są osoby przed 30 rokiem życia (15 proc. planuje egzotyczne wojaże na innym kontynencie). Prawie 80 proc. młodych deklaruje, że urlop organizuje samodzielnie. Co trzeci senior przy planowaniu wyjazdu korzysta z pomocy rodziny i znajomych (33 proc.). Co ciekawe, aktywny wypoczynek zdecydowanie częściej wybierają osoby starsze. Połowa z nich deklaruje chęć zwiedzania i poznawania nowych miejsc, podczas gdy większość młodych (67 proc.) planuje bierny wypoczynek.
Im większy dochód, tym więcej podróży
Plany wakacyjne korelują z wysokością zarobków. 87 proc. osób o dochodzie netto powyżej 5 tys. wyjeżdża na wakacje, z czego największy odsetek (67 proc.) wybiera kurorty europejskie, a tylko co piąty (20 proc.) wypoczywa w kraju. Za to wśród osób, których dochód nie przekracza 1000 zł, prawie 90 proc. minionego lata zostało w domu, a pozostali podróżować będą po Polsce. Lepiej zarabiający są zdecydowanie bardziej wygodni. Podczas organizowania wyjazdu częściej korzystają z usług biur podróży (46 proc.). Za to 67 proc. osób o dochodzie poniżej 1000 zł, plany urlopowe opiera na pomysłach rodziny i znajomych.