Turystyka lodowcowa w Norwegii. Lodowiec Folgefonna

Turystyka lodowcowa w Norwegii. Lodowiec Folgefonna

Turystyka lodowcowa w Norwegii. Lodowiec Folgefonna

Norwegia jest krajem bogatym w lodowce. Jest ich tu ponad 2 tysiące. Najwięcej znajduje się na podbiegunowym archipelagu czyli na Svalbardzie (jest tam największy w Europie lodowiec Austfonna), jednak południe Norwegii także obfituje w lodowce. Najdalej na południe z dużych lodowców znajduje się Folgefonna, trzeci co do wielkości lodowiec Norwegii. Jest on zaledwie 80 km od portu Fjord Line w Bergen, na południowym zachodzie kraju

Folgefonna, trzeci co do wielkości lodowiec Norwegii (213 km kwadratowych) rozpościera się pomiędzy trzema fiordami: Hardangerfjordem, Sørfjordem i Akrafjordem. Jego średnia grubość pokrywy lodowej wynosi około 155 metrów, maksymalna – w najwyższych partiach, nawet 500 metrów.

Folgefonna należy do tzw. lodowców górskich – czyli powstałych w miejscach, gdzie zgromadziła się duża ilość śniegu. Latem, wierzchnie warstwy topniały, by szybko, z przyjściem ochłodzenia ponownie zmienić stan skupienia i zamarznąć i nigdy do końca nie stopnieć. Temu zjawisku nawarstwiania, dostawania się powietrza między warstwy lodu, zawdzięczamy niesamowity niebieski odcień lodowca.

Ci, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o lodowcach na przykładzie Folgefonny, powinni odwiedzić otwarte wiosną 2017 roku Folgefonnsenteret. Jest to centrum przyrodnicze Parku Narodowego Folgefonna, znajdujące się w miejscowości Rosendal. Dla gości przygotowano 17 tematycznych, interaktywnych wystaw, prezentujących m.in. procesy zachodzące w środowisku glacjalnym na przykładzie lodowca Folgefonna, życie w wodach Hardangerfjordu – drugiego co do długości w Norwegii, historię osad położonych nad brzegami Hardangeru czy turystykę lodowcową.

W pobliżu działa Skaaluren Collection – muzeum dokumentujące budowę drewnianych łodzi w regionie od połowy XIX do połowy XX wieku. Wstęp do obu atrakcji jest możliwy z jednym biletem, kosztującym 100 NOK (bilet rodzinny, przeznaczony dla dwojga rodziców i dzieci do 16 lat kosztuje 250 NOK).

Turystyka lodowcowa

W Parku Narodowym Folgefonna organizowane są specjalne wycieczki, podczas których doświadczeni przewodnicy oprowadzają po lodowcu trekkingowych zapaleńców, w programie m.in. wspinaczka z rakami po gładkiej, lodowej ścianie czy też asekurowane linami skoki przez rozpadliny. To wersja dla zaawansowanych i szukających ekstremalnych wrażeń, natomiast Ci, którzy po prostu chcą przeżyć wędrówkę po lodowcu, będą musieli mieć tylko własne ubranie trekkingowe, w tym dobre ubrania przeciwdeszczowe, okulary słoneczne, kremy z filtrem UV i coś cieplejszego. Szczególnie przydadzą się kurtki przeciwdeszczowe, ponieważ roczne sumy opadów na Folgefonnie sięgają aż 5000 milimetrów.

Dla porównania, w niedalekim, słynącym z deszczowej aury Bergen, średnia roku to „zaledwie” 2000-2200 mm, podczas gdy Warszawa otrzymuje przeciętnie między 500 a 600 mm. Dzięki tak potężnej dawce opadowej Folgefonna jest lodowcem ekspansywnym – w odróżnieniu od wielu jego krewniaków na świecie, a nawet w samej Norwegii powiększa swój zasięg i grubość.

Nie wolno samodzielnie poruszać się po lodowcu, jest to zbyt niebezpieczne, dlatego wyprawa na lodowiec wiąże się ze znalezieniem biura, które takie wyprawy organizuje, jest to np. Blue Ice Trip, znana także jako Blåistur, organizujące wycieczki na jęzor Juklavassbreen. Mogą w nich uczestniczyć dzieci od lat siedmiu (wersja łatwiejsza), cała wyprawa trwa od 4 do 6 godzin.

Gdy będzie nam mało obcowania z lodowcem, to w północnej jego części do końca sierpnia możemy… pojeździć na nartach. Działa tylko jeden wyciąg ale za to można prosto ze stoku orzeźwić się kąpielą we fiordzie, lub zjechać w bikini.

Jak dojechać i inne porady

Najlepiej sprawdza się podróż własnym samochodem. Najpierw szybkimi i bezpłatnymi autostradami przez Niemcy do Danii (port Hirtshals). Dalej rejs z noclegiem na promie wycieczkowym MS Stavangerfjord lub MS Bergensfjord, bezpośrednio docierającym do centrum Bergen. Po drodze widoki na fiordy, wysepki, szkiery, kolorowe norweskie domy zwane hytte. Przy odrobinie szczęścia z pokładu promu można zobaczyć czapę lodowca Folgefonna.

Po wyjściu z promu ostatni odcinek drogi, to 80-kilometrowa malownicza trasa z fiordami uchodzącymi do Morza Północnego i tunelem drogowym wyciętym w lodowcu. Tunel Folgefonna to jeden z najdłuższych tunelów drogowych w Europie liczący 11 km i leżący centralnie pod lodowcem. Jego budowa i oddanie do użytku w 2001 roku skróciło czas przejazdu z 4 godzin do 10 minut.

Jadąc samochodem można sporo zaoszczędzić, zabierając ze sobą prowiant. Trzeba pamiętać, że koszty jedzenia są w Norwegii znacznie wyższe niż w Polsce, a rozkładając koszty paliwa i promu na kilka osób można sporo zaoszczędzić. Jadąc samochodem nie ogranicza nas też bagaż – możemy zabrać narty, wędki, sprzęt turystyczny i zaoszczędzić na kosztach wypożyczenia ich w Norwegii. Rejs Fjord Line dla czterech osób z fotelami lotniczymi i samochodem kosztuje od 550 zł (123 euro). Dodając szacunkowe koszty paliwa i opłatę za tunel, od granicy polsko-niemieckiej do lodowca dojedziemy za niecałe 250 zł od osoby.

Dostarczył: InfoWire

Zobacz też:
> Lodowiec Briksdal, Norwegia
> Wesoły Wieżowiec na Spitsbergenie

podobne wpisy

Sycylia – nie tylko kolebka mafii

Możliwość komentowania Sycylia – nie tylko kolebka mafii została wyłączona

Stadion Olimpijski w Berlinie

Możliwość komentowania Stadion Olimpijski w Berlinie została wyłączona

Wodospad Mumlawa. Harrachov, Czechy

Możliwość komentowania Wodospad Mumlawa. Harrachov, Czechy została wyłączona

Tower Bridge, Londyn

Możliwość komentowania Tower Bridge, Londyn została wyłączona

Rjukan i Notodden w Norwegii

Możliwość komentowania Rjukan i Notodden w Norwegii została wyłączona

Bad Mergentheim w Niemczech i jego zabytki

Możliwość komentowania Bad Mergentheim w Niemczech i jego zabytki została wyłączona

Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia

Możliwość komentowania Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia została wyłączona

Republika Kosowa, Kosowianie i Prisztina

Możliwość komentowania Republika Kosowa, Kosowianie i Prisztina została wyłączona

Z czego słynie Støren w Norwegii?

Możliwość komentowania Z czego słynie Støren w Norwegii? została wyłączona

Wyspy Jońskie i ich magia

Możliwość komentowania Wyspy Jońskie i ich magia została wyłączona

British Museum w Londynie

Możliwość komentowania British Museum w Londynie została wyłączona

Mladá Boleslav, Czechy. Stary i nowy ratusz

Możliwość komentowania Mladá Boleslav, Czechy. Stary i nowy ratusz została wyłączona

Create AccountLog In Your Account