Podkarpackie ciekawostki o województwie podkarpackim. Z czego słynie województwo podkarpackie? Historia, przyroda, zabytki. Co ciekawego zobaczyć podczas wizyty na Podkarpaciu
1) W województwie podkarpackim mieszka ponad 2 miliony ludzi. Województwo graniczy bezpośrednio w Ukrainą i Słowacją.
Perła Podkarpacia: góry Bieszczady
2) Podkarpacie słynie z gór Bieszczad, które położone są także w Słowacji i na Ukrainie. Najwyższy szczyt znajdujący się na terenie Polski (w woj. podkarpackim), to Tarnica (1346 m n.p.m.). W Bieszczadach jest Bieszczadzki Park Narodowy oraz sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 22 km² – Jezioro Solińskie. To popularne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe.
Niezwykłe zabytki na Podkarpaciu
3) Największy gotycki drewniany kościół Europy stoi w Haczowie, w woj. podkarpackim. Zbudowano go w pierwszej połowie XV wieku, a jego wyposażenie (chrzcielnica, ołtarz, rzeźby) również są z tego okresu. Dodajmy, że na terenie województwa jest Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej. Przemierzając 1002 kilometry, można odwiedzić 127 obiektów. (Uwaga, różne źródła podają różne liczby).
4) Wśród obiektów architektonicznych Podkarpacia powstałych w przeszłości, jest zamek w Łańcucie. Rezydencja magnacka Stanisława Lubomirskiego powstała w latach 1629-1641. Była tak ufortyfikowana, że podczas potopu szwedzkiego nie została zdobyta przez wojska szwedzkie. Obecnie w pałacu jest muzeum.
W woj. podkarpackim są też zamki i pałace m.in. w Baranowie Sandomierskim, Rzeszowie, Krasiczynie i Przemyślu.
> Architektura drewniana na Podkarpaciu
5) W Bóbrce koło Krosna znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Jest w miejscu, gdzie w 1854 r. otwarto pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie. > Tu więcej
Podkarpackie rzeki i ich tajemnice
6) Nie tylko w Egipcie! Rzeka Nil płynie również przez woj. podkarpackie. Rzeka ma 13 km długości i przepływa m.in. przez miasto Kolbuszowa, a potem wpływa do rzeki Przyrwy. Do połowy XIX wieku Nil na Podkarpaciu nazywał się Trześń.
7) Rzeki na Podkarpaciu płyną w kierunku Bałtyku, ale są dwa wyjątki. Strwiąż i Mszanka wpadają do Dniestru, a stamtąd do Morza Czarnego.
Zamek Aleksandra Fredro
8) Właścicielem zamku Kamieniec w Odrzykoniu (woj. podkarpackie) był hrabia Aleksander Fredro. Wcześniejsi właściciele zamku stali się dla Fredry inspiracją do napisania „Zemsty”. Do dziś stoi tu mur, który dzielił zamek na pół.
Największy skansen w Polsce
9) W Sanoku przy ul. Traugutta 3 mieści się skansen. Otwarto go w 1958 roku i zgromadzono tu 30 tys. eksponatów.
Port lotniczy Jasionka
10) Lotnisko Jasionka znajduje się 14 km od centrum Rzeszowa. To międzynarodowy port lotniczy, który ma swój początek w 1941 roku. W ostatnich latach szybko się rozwija i obsługuje coraz więcej lotów, w tym tanie loty. Pas startowy tego lotniska ma 3,2 km długości i 65 metrów szerokości.
Kolejne ciekawostki o Podkarpaciu
11) Jedną z baszt Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu zbudowali jeńcy, których schwytano podczas bitwy pod Grunwaldem (rok 1410).
12) Jedynym miastem Podkarpacia mającym więcej niż 100 tys. mieszkańców, jest Rzeszów, stolica województwa. Mieszka tu blisko 200 tys. ludzi.
13) Na Podkarpaciu jest zarejestrowanych ponad 200 produktów regionalnych (chodzi o produkty żywnościowe). To pierwsze miejsce spośród wszystkich województw w Polsce.
Podkarpackie ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu z lewej na dole – ratusz w Jarosławiu
Zobacz też:
> Województwo pomorskie ciekawostki