Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych jest Turcja. Egzotyka zaledwie 3 godziny lotu z Polski. Co ze sobą zabrać, o czym pamiętać, co zobaczyć będąc w tym kraju? Poniżej nasze podpowiedzi
Czas, waluta, transport
W Turcji obowiązuje czas wschodnioeuropejski, co oznacza, że musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu. Jeżeli chodzi o walutę, musimy zaopatrzyć się w tureckie liry – obecnie 1 lira turecka to około 0,85 zł. W znanych kurortach możemy zapłacić także w euro i dolarach. Jednak najkorzystniej płacić w lokalnej walucie, wymieniając wcześniej dewizy na miejscu. Mówiąc o pieniądzach, nie można nie wspomnieć o tureckiej sztuce targowania się. Często początkowa cena jest wygórowana, a zakup produktu bez negocjacji ze strony kupującego czasami może być nawet uznany za obrazę! Czyli trzeba się targować.
Ważnym aspektem każdej podróży jest także transport – w ośrodkach turystycznych funkcjonują słynne dolmusze, czyli minibusy, które dowożą turystów z hoteli do centrum miast. Bez problemów możemy dotrzeć tam także taksówkami.
Podstawowe słowa
Nasılsın po turecku oznacza „Jak się Pan/Pani miewa?”. Turystów przybywających do Turcji zazwyczaj bardzo dziwią zdolności językowe jej mieszkańców, którzy jak się wydaje, potrafią przywitać się w kilkunastu językach świata. W rzeczywistości te zdolności lingwistyczne ograniczają się do zwrotów grzecznościowych. Według Turków podstawą udanej transakcji handlowej jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Warto więc odwdzięczyć się im tym samym, znając chociaż kilka podstawowych słów w języku tureckim. Poniżej kilka przykładów:
– Merhaba – zwrot używany do witania się z kimś, oznaczający „cześć”.
– Günaydın – po polsku „dzień dobry”. Tego zwrotu używaj, gdy będziesz chciał przywitać się z kimś rano, natomiast do witania się po południu użyj „iyi günler”.
– Gdy chcemy komuś podziękować użyjmy zwrotu „teşekkürler”.
– Zwrotu çok güzel możemy użyć, gdy chcemy pochwalić coś, co bardzo nam się spodobało.
– Natomiast, gdy będziesz się chciał z kimś pożegnać, użyj „hoşçakalın”, lub „görüşürüz” – do zobaczenia!
Pamiętaj o wizie
Trzeba o tym koniecznie pamiętać. Wizę można zdobyć na trzy sposoby. Pierwszy z nich to e-wiza, której prawo uzyskania mają osoby udające się w celach turystycznych i biznesowych, posiadające zwykły paszport. Sposób ten staje się coraz bardziej popularny ze względu na wygodę – wniosek można złożyć z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Dokument ważny jest 180 dni od daty jego otrzymania, ale pobyt jednorazowy może wynieść maksymalnie 90 dni. Wniosek o wizę można złożyć tutaj.
Wizę wielokrotną typu wklejka można również uzyskać w Turcji na przejściach granicznych, jednak jej cena jest wyższa. Wiąże się też ona z posiadaniem niemałej cierpliwości. Po dokument trzeba stać często w długich kolejkach, gdyż punktów wydawania wiz na granicy nie jest wiele.
Osoby, które nie spełniają kryteriów otrzymania wizy drogą elektroniczną czy na przejściu granicznym – tzn. mają paszport tymczasowy lub ważny mniej niż 180 dni – muszą udać się po nią do Ambasady Turcji w Warszawie.
Pamiętaj, że przy przekraczaniu tureckiej granicy mieć przy sobie paszport. Dowód osobisty nie jest akceptowany.
Dostarczył infoWire.pl
Na zdjęciu: Stambuł