Fascynujące ciekawostki o Szczecinie dla dzieci i dorosłych. Czy wiesz z czego słynie Szczecin? Krótkie fakty z historii, niezwykłe zabytki Szczecina. Najciekawsze atrakcje turystyczne, co zobaczyć, co zjeść w Szczecinie
Szczecińskie NAJ
1) Oddana do użytku w 1914 roku Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza (ul. Małopolska 48) została uznana za najpiękniejszy budynek Europy, zostawiając w tyle 420 zgłoszonych do konkursu budynków.
2) Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największym w Polsce i jednym z trzech największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi 160 hektarów. Pochowano tu ponad 300 tysięcy zmarłych.
Szczecińskie produkty – co zjeść w Szczecinie
3) Słynny przed laty motocykl Junak produkowano w Szczecińskiej Fabryce Motocykli. Kolekcję historycznych już maszyn można oglądać w Szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji.
4) Z produktów spożywczych kojarzących się ze Szczecinem, warto wymienić Paprykarz Szczeciński, tost szczeciński i pasztecik szczeciński. Ten trzeci ma swoje święto, obchodzone 10 października.
Niezwykłe fakty z historii Szczecina
5) Dwie późniejsze caryce Rosji urodziły się w Szczecinie. Były to: księżniczka Zofia Augusta Fryderyka (późniejsza caryca Katarzyna II Wielka) oraz księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska (późniejsza caryca Maria Fiodorowna).
6) Wśród dobrych informacji jedna bardzo zła. W 1933 roku Adolf Hitler został honorowym obywatelem Szczecina. Furher odebrał osobiście przyznany mu tytuł w 1938 roku.
7) Zanim w 1980 r. zakończył się strajk w Gdańsku, wcześniej porozumienie strajkujących z władzami podpisali strajkujący w Szczecinie.
Co zobaczyć w Szczecinie
8) W 1941 r. zakończono budowę schronu przeciwlotniczego, w którym miała się skryć niemiecka ludność cywilna Szczecina. Ten największy na terenie obecnej polski schron cywilny, po wojnie przebudowano na schron przeciwatomowy. Obecnie część podziemia jest udostępniona dla zwiedzających.
Ciekawostki Szczecin
9) Stettin, malutkie miasto w stanie Wisconsin (USA) otrzymało swą nazwę na cześć Szczecina.
10) Uwaga uczniowie, którzy nie uważali na geografii! Szczecin bynajmniej nie leży nad morzem. Żeby znaleźć się na nadbałtyckiej plaży, trzeba przejechać jakieś 100 kilometrów.
Z czego słynie Szczecin: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Województwo zachodniopomorskie ciekawostki