Wewnątrz nie można robić zdjęć, mimo to jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym obiektem Niemczech. Fascynująca historia zamku Neuschwanstein w Bawarii i ciekawostki
Kiedyś w tym miejscu stały dwa średniowieczne zamki. W XIX wieku na grzbiecie skalnym w Schwangau niedaleko Füssen zbudowano niezwykły zamek, który obecnie jest symbolem Bawarii. Jeszcze bardziej rozsławił go fakt, że zmodyfikowany wizerunek zamku znalazł się w czołówce wszystkich filmów Disney’a.
Zamek składa się szeregu budynków, rozmieszczonych na grzbiecie skały. Ma niesymetryczną konstrukcję. Nie ma cech charakterystycznych dla średniowiecznych zamków obronnych. Centralną częścią kompleksu i głównym budynkiem mieszkalnym jest budynek pałacowy w zachodniej części dziedzińca. Z platformy widokowej można podziwiać Wyżynę Bawarską.

Budowę rozpoczęto w 1869 roku, według projektu (autor: Christian Jank), który był potem modyfikowany. Wraz z postępem prac, zwiększał się koszt budowy zamku oraz wydłużał się termin zakończenia budowy. Z planowanych 3,2 mln marek, budowa pochłonęła niemal 6,2 miliona. Ludwik II musiał zaciągać kredyty.
A właśnie, kim był Ludwik II (1845-1886), który wprowadził swoje marzenie w życie? Od 1864 r. był królem Bawarii. Jego pełne nazwisko: Ludwig Friedrich Wilhelm von Wittelsbach. Nazywano go Ludwikiem Szalonym i Bajkowym Królem. Był ekscentrykiem i miłośnikiem sztuki. Został uznany za niepoczytalnego i pozbawiono go tronu. Nie wiadomo czy jego śmierć była samobójstwem, czy został zamordowany. Zmarł, zanim zakończono budowę zamku, ale wcześniej przez 172 dni dni w nim mieszkał.
Ciekawostki o Neuschwanstein: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też
>