Sztokholm zimą

Czy Sztokholm, szwedzką stolicę położoną na kilkunastu wyspach, której aż 1/3 powierzchni stanowią piękne, zielone parki, można zwiedzać w środku zimy? Wydawać by się mogło, że podziwiać to miasto można od wiosny do jesieni, ale akurat w zimie, gdy pada śnieg i jest zimno?

Ruch uliczny

Jednym z moich pierwszych spostrzeżeń był zaskakująco niewielki ruch uliczny. W stolicy Szwecji, zbliżonej liczebnością do Warszawy, spodziewałem się zbliżonego do Warszawy ruchu samochodowego, podobnej liczby samochodów na ulicach. Wiedziałem wprawdzie o szwedzkim „hoplu” związanym z ochroną środowiska, ale żeby aż tak?

opera Sztokholm ciekawostki atrakcje zima Szwecja
Opera w Sztokholmie  w zimowej scenerii

Mieszkańcy Sztokholmu potwierdzili – niewielki ruch uliczny w Sztokholmie, to nie przypadek. Szczególnie teraz, od pierwszych dni roku 2006. Za sprawą parlamentu szwedzkiego, pod naciskiem Partii Zielonych, wprowadzono na rogatkach miasta elektroniczne czytniki, rejestrujące wjazd każdego pojazdu do szwedzkiej stolicy (w tym: zdjęcie rejestracji samochodu). Rejestrowana jest też dokładna godzina wjazdu i wyjazdu samochodu. I za ten czas trzeba płacić, niezależnie od opłat za parkowanie samochodu.

Gamlastan Sztokholm ciekawostki atrakcje zima Szwecja
Spacerując po Gamlastanie zimą

Kierowcy nikt o zapłacie nie musi przypominać. Kary dla zapominalskich są na tyle duże, że lepiej nie zapominać. Podobnie wielkie kary są za mandaty wystawiane przez policję drogową, ale Szwedzi jeżdżą grzeczniej i bezpieczniej niż Polacy. A może właśnie z powodu ogromnych kar? Tym niemniej nie wierzę, że gdyby w Polsce podwyższyć nagle wysokość mandatów, wszyscy zaczęliby jeździć inaczej niż dotychczas.

lodowisko Sztokholm ciekawostki atrakcje zima Szwecja
Lodowisko w centrum Sztokholmu, atrakcja nie tylko dla dzieci

Centrum Sztokholmu

Przez pierwsze trzy dni po centrum poruszałem się z planem miasta, później już miałem go ze sobą tylko na wszelki wypadek. Bo jak tu zgubić się, gdy co jakiś czas człowiek trafia… nad morze? Jest kilka charakterystycznych punktów miasta, więc jeśli ktoś ma wyobraźnię przestrzenną, w zabytkowym centrum Sztokholmu trudno się zgubić.

parlament Sztokholm ciekawostki atrakcje zima Szwecja
Parlament Szwecji czyli Sztokholm zimą

Spacerując po Sztokholmie, podziwiałem zabytkowe budowle, pomniki i stare miasto (Gamla Stan), nie zauważając supermarketów i sklepów spożywczych. Jak oni się zaopatrują w żywność? – kombinowałem. Czyżby centra handlowe i supermarkety były tylko na obrzeżach miasta?

Nordiska Musset Sztokholm ciekawostki atrakcje zima Szwecja
Nordiska Musset w Sztokholmie zasypany śniegiem

Gdzie jest pieczywo?

Po kilku dniach wyszpiegowałem położenie kilku supermarketów, przy okazji zauważając, że sporo tu jest kawiarni i wszelkich miejsc, gdzie można stosunkowo tanio zjeść gotowe jedzenie, głównie kanapki, popijając kawą. I Szwedzi chętnie z tych miejsc korzystają. Niestety chyba niewielu z nich wie jak smakuje prawdziwe, chrupiące pieczywo. Tego mi brakowało, więc gdy w jednym z marketów kupiłem francuską bagietkę (a nie jakieś gotowe, pokrojone i zafoliowane pieczywo), ucieszyłem się jak dzieciak. Owszem, jest polska piekarnia (dosyć daleko od centrum) gdzie Polacy przychodzą by kupić normalne, polskie pieczywo, jednak tam nie trafiłem.

opera Sztokholm ciekawostki atrakcje zima Szwecja
Sztokholm zimą

Byłem w miejscu, gdzie zastrzelono premiera Olafa Palme, odwiedziłem polską restaurację, kilka wystaw sztuki. Zobaczyłem sporo, popstrykałem niemało zdjęć. A jak wygląda Sztokholm, gdy nie ma śniegu i zimy? Na pewno inaczej. Następnym razem wybiorę się tu o innej porze roku.

Tekst: (c) Super Polonia

Zobacz też:
>

podobne wpisy

New York Life Building

Możliwość komentowania New York Life Building została wyłączona

Amerykańskie Niagara Falls biednieje

Możliwość komentowania Amerykańskie Niagara Falls biednieje została wyłączona

Zamek Alcazaba w Badajoz, Hiszpania

Możliwość komentowania Zamek Alcazaba w Badajoz, Hiszpania została wyłączona

Muzeum zupek błyskawicznych, Jokohama

Możliwość komentowania Muzeum zupek błyskawicznych, Jokohama została wyłączona

Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii

Możliwość komentowania Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii została wyłączona

Svalbard – z wizytą na Arktyce

Możliwość komentowania Svalbard – z wizytą na Arktyce została wyłączona

Kair, stolica Egiptu

Możliwość komentowania Kair, stolica Egiptu została wyłączona

Temperatury w Monument Valley

Możliwość komentowania Temperatury w Monument Valley została wyłączona

Sardynia – wyspa różowych flamingów

Możliwość komentowania Sardynia – wyspa różowych flamingów została wyłączona

Lobby hotelowe – czyli co?

Możliwość komentowania Lobby hotelowe – czyli co? została wyłączona

La Paz, Boliwia – ciekawostki

Możliwość komentowania La Paz, Boliwia – ciekawostki została wyłączona

Bryce Canyon National Park, USA

Możliwość komentowania Bryce Canyon National Park, USA została wyłączona

Create AccountLog In Your Account