Anin ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Anina, zabytki, atrakcje, co zobaczyć w Aninie
1) Anin, to jedno z osiedli prawobrzeżnej Warszawy. Znajduje się w dzielnicy Wawer.
Anin ciekawostki z historii
2) Anin powstał na dawnych terenach dóbr wilanowskich hrabiego Ksawerego Branickiego (1864-1926). W dużej części były to lasy (głównie dębowe i sosnowe), niegdyś będące częścią borów mazowieckich. Działki (parcele budowlane) zaczęto dzielić jeszcze przed I wojną światową, w latach 1090-1910. Do 1914 r. wytyczono 200 działek, z przeznaczeniem na zabudowę.
3) Początkowo nabywcami byli urzędnicy i pracownicy kolei. Pierwsze nieruchomości powstawały w okolicach stacji kolejowej w Wawrze, blisko torów. Zaletą tego miejsca była cisza, czyste powietrze oraz czysta woda. Miało to pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkających tu osób.
4) W Aninie budowano głównie domy drewniane, jednokondygnacyjne Początkowo osiedle pełniło głównie funkcje letniskowe. Dużo osób przebywało tu w okresie wakacyjnym.
5) Zabudowę częściowo ograniczał dawny fort wawerski. Powstał w latach 90. XIX wieku jako część Twierdzy Warszawa. Już w 1919 r. zaczęto go rozbierać, jednak to działanie przerwano, gdyż zaczęła się wojna polsko-bolszewiska i do Warszawy zbliżała się armia radziecka. Ostateczna rozbiórka fortu nastąpiła po 1920 roku. W 1936 r. 7 ha terenu fortu przekazano gminie Wawer, a 13 ha przeznaczono do sprzedaży.
6) Skąd wzięła się nazwa Anin? Anna, to było imię żony Branickiego. Pochodziła z rodziny Potockich.
7) Po I wojnie światowej Anin zaczął się szybko rozwijać. Sprowadzili się tu znani artyści, literaci i muzycy. Wśród nich byli m.in. aktorka Mieczysława Ćwiklińska, poeci Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim.
Anin – zabytki, historyczne miejsca, co zobaczyć
8) Niedawno do rejestru zabytków wpisano drewnianą willę Kazimierzówka w Aninie. Widzieliśmy ją w kilku filmach fabularnych, m.in. w „Kronice wypadków miłosnych” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Została wzniesiona w stylu świdermajer na początku XX wieku. Stoi przy ul. Trawiastej 16 i jest własnością prywatną. Nazwę Osada Kazimierzówka nadał miejscu Kazimierz Sławiński, który kupił parcelę wraz z domem, prawdopodobnie przed 1918 rokiem.
9) Żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej zginęli w Aninie, pochowano na stworzonym wtedy Cmentarzu Ofiar II Wojny Światowej przy ul. Kościuszkowców. Został otwarty 12 listopada 1939, a pierwszym pochowanym był Kazimierz Grauzynius, poległy 19 września 1939. W połowie 1940 r. na cmentarzu pochowano też większość ofiar masakry (76 ze 107), jakiej dokonali żołnierze niemieccy. Później pochowano też żołnierzy polskich z 1 Armii Wojska Polskiego i radzieckich poległych w walkach o Pragę.
10) W latach 1976-1980 w miejscu drewnianej kaplicy stojącej od 1916 r. zbudowano kościół Matki Bożej Królowej Polski. Stoi przy Rzeźbiarskiej 46.
11) W 2010 r. w Aninie stanął głaz, a na nim tablica z napisem. Upamiętnia ks. Jerzego Popiełuszkę. Od października 1975 do maja 1978 był wikariuszem tutejszej parafii.
12) W 2016 r. otwarto w Aninie wodny plac zabaw. Jest tu basen, szereg atrakcji wodnych, boisko do piłki wodnej, sauna, także basem zewnętrzny.
13) Przy ul. Poprzecznej 22 w Aninie znajduje się skatepark – miejsce dla miłośników jazdy na rolkach, wrotkach, deskach i hulajnogach.
Anin ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na końcu dodamy, że w skład dzielnicy Wawer wchodzą: Anin, Falenica, Marysin Wawerski, Miedzeszyn, Międzylesie, Nadwiśle, Radość, Sadul, Wawer i Zerzeń.