Baobab ciekawostki i fakty, które warto znać. Afrykańskie, tajemnicze drzewa-giganty
Zaskakujące ciekawostki o baobabach
1. Baobaby rosną w północno-wschodniej, centralnej i południowej Afryce oraz w północno-zachodniej Australii. Rosną też na Madagaskarze, gdzie występuje 7 gatunków tego drzewa.
2. Liście baobabu, w zależności od gatunku drzewa, mają wielkość 20-30 centymetrów, barwę brunatno-szarą lub szaro-złotą.
3. Niektórzy mieszkańcy Afryki sami sadzą baobaby blisko miejsca zamieszkania.
4. Od maja do sierpnia na baobabie zakwitają białe kwiaty, wielkości kilkunastu centymetrów. Zwisają na długich szypułkach.
5. Kwiaty baobabu są zapylane przez… nietoperze. Zapach kusi nietoperze, które na kilka sekund podfruwają i spijają nektar.

Baobab ciekawostki, które zadziwią
6. Pień baobabu jest dosyć miękki (w 20% składa się z wody), dlatego baobab jest magazynem wody. Jeden baobab ma w sobie nawet tysiące litrów wody.
7. Pędy baobabu można jeść podobnie jak szparagi, młode liście podobno smakują jak szpinak.
8. Sproszkowane nasiona baobabu można pić niczym kawę.
9. Największy baobab na świecie nazywa się Big Baobab. Rośnie na farmie w miejscowości Modjadjiskloof (Republika Południowej Afryki). Wiek tego okazu wynosi 6 tys. lat.
10. Drzewo zostało opisane w powieści „W pustyni i w puszczy”, a potem opisana tam historia trafiła do filmów, nakręconych na podstawie książki. Baobab był przez jakiś czas schronieniem i domem głównych bohaterów powieści, Stasia i Nel (Staś Tarkowski i Nelly Rawlison).
Afrykańskie baobaby usychają
Monumentalne, gigantyczne drzewa stojące na afrykańskiej sawannie usychają. Od 2005 r. taki los spotkało osiem z trzynastu baobabów w Afryce południowej, rosnących w Zimbabwe, Namibii, RPA, Botswanie i Zambii. Miały od 1.000 do 2.500 lat
Najprawdopodobniej jest to wynik zmian klimatycznych na Ziemi czyli suszy, które jeszcze mocniej dają się we znaki w Afryce. Naukowcy twierdzą nawet, że jest to zdarzenie na bezprecedensową skalę.
Baobaby, największe drzewa świata, przez całe swoje „życie” magazynują duże ilości wody, aby miały jej pod dostatkiem, gdy nadchodzi susza. Gdy te zapasy wyczerpują się, gałęzie usychają i są zbyt słabe, żeby utrzymać ciężar całego drzewa. Uschnięty baobab, to przy okazji tragedia dla dużej liczby ptaków, żyjących w jego cieniu.
Dodajmy przy okazji, że według naukowców tempo topnienia lodu na Antarktydzie od 2012 r. przyspieszyło pięciokrotnie. Po zbadaniu masy powłoki lodowej Antarktydy w latach 1992-2017 stwierdzono, że poziom wód na świecie wzrósł w tym okresie o 7,6 milimetra.
Baobab ciekawostki: (c) SuperPolonia.info + Sad
Zobacz też:
> Ciekawostki o baobabach – tu więcej
> Afryka ciekawostki