barszcz sosnowskiego ciekawostki informacje
barszcz sosnowskiego ciekawostki informacje
w

Barszcz Sosnowskiego – wroga roślina

Czterdzieści lat temu był uważany w Polsce za wartościową roślinę paszową. Dziś jest całkowicie zakazany, ale mimo to trzyma się doskonale. Barszcz Sosnowskiego – zakazana roślina

Toksyczny przybysz

Silne poparzenia, alergie, choroby narządów wewnętrznych – o skutkach kontaktu z toksycznym barszczem Sosnowskiego, mówi się w ostatnich latach dużo. Barszcz z łatwością zadomowił się w Polsce. Jest to skutek wieloletnich zaniedbań, braku pomysłów i chęci walki z inwazyjną rośliną ze strony odpowiednich służb.

W Polsce możemy spotkać dwa gatunki obce barszczu: barszcz Sosnowskiego, który został sprowadzony z Kaukazu w połowie XX w. w celach pastewnych oraz barszcz Montegazziego. Ten również przybył do nas z Kaukazu, lecz już jako roślina ozdobna i miododajna. Szybko wkradły się one w rodzime ekosystemy i zajęły je w niekontrolowany sposób.

Inwazja barszczu Sosnowskiego

Obecnie w Europie wschodniej mamy do czynienia z nasiloną inwazją barszczu Sosnowskiego. Jest to pozostałość po gospodarce prowadzonej w krajach bloku wschodniego. W ciągu kilku lat gatunek ten opanował całe areały wypierając przy tym rodzime gatunki i degradując środowisko. Z kolei na zachodzie głównym rozprzestrzenia się barszcz Montegazziego. Jednak tam problem jest dużo mniejszy, ponieważ podejmowane są działania mające zniszczyć stanowiska rośliny i zapobiegać ponownemu odradzaniu się jej.

Dr Zygmunt Dajdok z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego, który bada rośliny inwazyjne, uważa, że zwalczanie barszczu jest bardzo czasochłonne.

– To niezwykle odporna roślina. Łatwo rozprzestrzenia się z wiatrem i z wodą. Nasiona mają długą zdolność kiełkowania, mogą przebywać w glebie nawet pięć lat. Zwalczanie jest bardzo trudne. Obecnie wykorzystuje się metody mechaniczne, polegające na usunięciu części naziemnej i podziemnej, a także chemiczne, lecz nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów.

Barszcz Sosnowskiego – jak go zwalczać?

– Musimy brać pod uwagę skutki społeczne i przyrodnicze. Przede wszystkim barszcz powoduje problemy zdrowotne u ludzi. Narażone na szkodliwe działanie toksyn mogą być zwłaszcza małe dzieci oraz osoby uczulone na substancje, które zawiera barszcz. Ponadto zmniejsza bioróżnorodność zarówno wśród roślin jak i zwierząt. Zagłuszając funkcjonowanie rodzimych roślin, wpływa negatywnie na żerujące na nich owady – mówi dr Dajdok.

Stale brakuje pomysłów na skuteczną walkę, ponieważ nie ma służb, które zajęłyby się problemem kompleksowo. Barszczem Sosnowskiego mają się zajmować straże miejskie i gminne. Często służby te nie są odpowiednio przygotowane. Do tego brakuje spójnego działania i programów, które likwidowałyby całkowicie największe stanowiska. Najbardziej efektywne są oczywiście prace we wczesnym etapie, gdy jest jeszcze szansa na całkowite zatrzymanie inwazji.

Barszcz Sosnowskiego w SuperPolonia.info

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Kościół św. Klemensa wieś Zawoja ciekawostki zabytki atrakcje

Zawoja – największa polska wieś

ratusz Laholm ciekawostki szwedzkie miasto w Szwecji Szwecja

Laholm, miasto w Szwecji