Ciekawe miejsca w USA

Poznaj ciekawe miejsca w USA – zestawienie mniej lub bardziej znanych miejsc w Stanach Zjednoczonych

1. Shipshewana w stanie Indiana. Amisze

Liczące pół tysiąca mieszkańców miasteczko Shipshewana, znajduje się w Hrabstwie LaGrange County, na północy stanu Indiana. Zarówno miasteczko, jak i hrabstwo, w większości zamieszkane są przez wspólnotę Amiszów. Jest to odłam religii chrześcijańskiej, powstałej w 1693 roku w Szwajcarii. Na początku XVIII wieku wyemigrowali ze Szwajcarii do Pensylwanii w USA. Kultywowana tu do dziś kultura Amiszów sprawia, że miasteczko odwiedzane jest przez pół miliona (lub milion turystów, dane w zależności od źródła) rocznie.

Turystom, którzy tu przyjeżdżają, oferowane są przejazdy bryczkami (dla wielu Amiszów podobno do dziś jest to jedyny środek lokomocji), wizytę w zagrodzie oferującej przedmioty codziennego użytku lokalnych rzemieślników. Warto zajrzeć do dużego sklepu w centrum, oferującego m.in. pamiątki i odzież, a także jednego z marketów, aby można kupić lokalne wyroby spożywcze, m.in. sery, dżemy, słodycze. Można też wstąpić do restauracji oferującej m.in. tradycyjne jedzenie Amiszów oraz do sklepików z pamiątkami.

miasto Shipshewana stan Indiana ciekawe miejsca w USA
Miasto Shipshewana i bryczki Amiszów

2. Verrazano-Narrows Bridge, NYC

Verrazano-Narrows Bridge jest wiszącym mostem dwupoziomowym w Nowym Jorku. Łączy dzielnice Staten Island i Brooklyn. Nadano mu nazwę włoskiego odkrywcy Giovanniego da Verrazzano, który jako pierwszy Europejczyk wpłynął do ujścia rzeki Hudson. Do 1981 r. był najdłuższym wiszącym mostem na świecie.

Górny poziom mostu oddano do użytku w 1965 roku, dolny w 1969 roku. Most na 12 pasów ruchu (po 6 na każdym poziomie), a jego najdłuższe przęsło ma 1298 metrów. Od dolnej krawędzi mostu do powierzchni wody jest 70 metrów.

Verrazano-Narrows Bridge jest wiszącym mostem dwupoziomowym w Nowym Jorku. Łączy dzielnice Staten Island i Brooklyn. Nadano mu nazwę włoskiego odkrywcy Giovanniego da Verrazzano, który jako pierwszy Europejczyk wpłynął do ujścia rzeki Hudson. Do 1981 r. był najdłuższym wiszącym mostem na świecie.

Górny poziom mostu oddano do użytku w 1965 roku, dolny w 1969 roku. Most na 12 pasów ruchu (po 6 na każdym poziomie), a jego najdłuższe przęsło ma 1298 metrów. Od dolnej krawędzi mostu do powierzchni wody jest 70 metrów.

Ciekawostka
• Most obsługuje tylko ruch samochodowy, piesi nie mogą po nim przechodzić.

Verrazano Narrows Bridge NYC most Nowy Jork ciekawe miejsca w USA
Ciekawe miejsca w USA: Verrazano Narrows Bridge, Nowy Jork

3. Nashville, stolica stanu Tennessee

Ponad 600-tysięczne Nashhville jest stolicą stanu Tennessee. Leży nad rzeką Cumberland, w północno-zachodniej części Kotliny Nashville. Miasto rozsławił w świecie organizowany tu cyklicznie festiwal muzyki country. Dlatego mówi się, że Nashville jest stolicą country.

Nashville zostało założone w 1779 roku. Stolicą stanu Tennesee zostało w 1843 roku. Od 1970 roku miasto szybko się rozwija.

Ciekawostka
• Podczas wojny secesyjnej przebywał tu czasowo 58. Ochotniczy Pułk Piechoty Nowego Jorku, nazywany potocznie Polskim Legionem.

miasto Nashville stolica stanu Tennessee ciekawe miejsca w USA
Ciekawe miejsca w USA: Nashville, stolica stanu Tennessee

4. Molo w Santa Monica, Kalifornia

Znanym miejscem Santa Monica jest molo Santa Monica Pier, wybudowane w 1909 roku, będące własnością miasta. Znajduje się ono na Santa Monica Beach czyli obok dużej plaży. To liczące 305 metrów molo jest chętnie odwiedzane przez turystów szczególnie dlatego, bo w okresie wakacyjnym są tu sklepiki, restauracje, a nawet wesołe miasteczko z wysoką karuzelą. Na samym molo, tam gdzie wszyscy spacerują, są drobne punkty artystyczne – można np. zamówić karykaturę, rzeźbę swojej twarzy, czy posłuchać muzykantów. Niektórzy z molo wędkują.

Ciekawostka
• Molo w Santa Monica mieliśmy okazję oglądać w wielu filmach, m.in. Forrest Gump (1994), Żądło (1973), Gliniarz z Beverly Hills III (1994), Iron Man (2008) i Hannah Montana: The Movie (2009).

Molo Santa Monica Kalifornia
Napis nad wejściem na molo w Santa Monica oraz końcowy fragment tego molo

5. Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Budynek Metropolitan Opera znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Scenicznych (The Lincoln Center for the Performing Arts). Kompleks ten mieści się pomiędzy zachodnią 62. i 65. ulicą oraz alejami Columbus i Amsterdam. Oprócz Metropolitan Opera mieszczą się tu również niezależne od siebie instytucje: Filharmonia Nowego Jorku (New York Philharmonic), Szkoła Muzyczna Juilliarda (Juilliard School of Music), oraz Opera Miasta Nowy Jork (The New York City Opera).

Ciekawostki
• W Metropolitan Opera występowały niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe.
• Jedyną operą skomponowaną przez Polaka wystawioną w Metropolitan Opera, była „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego.
• W 1960 r. podczas przedstawienia „Moc przeznaczenia” Verdiego, w kilka minut po wykonaniu swojej arii, zmarł na scenie baryton Leonard Warren.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Ciekawe miejsca w USA: Metropolitan Opera w Nowym Jorku

6. Acadia National Park, Maine

Park Narodowy Acadia (Acadia National Park) w stanie Maine, to ponad 47 tysięcy hektarów (190 tys. kilometrów kwadratowych) lasów, gór i jezior, podobno wciąż wyglądających tak samo, jak kilkaset lat temu.

Początkowo (od roku 1919) nazywał się Lafayette National Park (na cześć markiza de Lafayette, wpływowy francuskiego zwolennika rewolucji amerykańskiej), jednak po 10 latach (1929 r.) zmieniono jego nazwę na Acadia National Park. W październiku 1947 pożar strawił 10 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni parku.

W parku są wyznaczone trasy dla turystów. Można się po nich poruszać na różne sposoby: pieszo, rowerem, autobusem turystycznym, prywatnym samochodem, a nawet statkiem. Na terenie parku żyje kilkadziesiąt gatunków dzikich zwierząt, m.in. bobry, wiewiórki, łosie, kojoty, lisy i niedźwiedzie.

Acadia National Park stan Maine
Acadia National Park w stanie Maine, foto: Jacek Joniec

7. Góra Longs Peak, stan Kolorado

Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains, fr. Montagnes Rocheuses) ciągną się na przez blisko 4.800 kilometrów, od Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) do stanu Nowy Meksyk (USA).

Najwyższym szczytem pasma Front Range (południowe Góry Skaliste) jest Longs Peak, której szczyt wznosi się na 4.351 metrów nad poziomem morza. Góra znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Skalistych (Rocky Mountain National Park), w stanie Colorado. Nazwa szczytu pochodzi od Stephena Longa, który badał te okolice w latach 20-ych XIX wieku. Pierwszym znanym zdobywcą szczytu był John Wesley Powell (rok 1868 r), jednak całkiem możliwe, że byli tu przed nim Indianie.

Ciekawostka: Longs Peak oraz pobliski Mount Meeker, zwane są Twin Peaks (Bliźniacze Szczyty).

Góra Longs Peak Kolorado
Góra Longs Peak, w stanie Kolorado. Foto: Jacek Joniec

8. Long Island, NY

Mającą powierzchnię 3567 kilometrów kwadratowych wyspę Long Island zamieszkuje 7,5 miliona osób. To jedna z kilkunastu najbardziej zaludnionych wysp na świecie. Ma podłużny kształt. Jej długość wynosi 190 kilometrów, a w najszerszym miejscu 37 kilometrów. Jej zachodnia część znajduje się w obrębie miasta Nowy Jork; są to dzielnice: Brooklyn i Queens (które są równocześnie dwoma hrabstwami Long Island; dwa pozostałe, hrabstwa na Long Island, to: Suffolk i Nassau.

Ze względu na piękne, mierzejowe plaże nad Oceanem Atlantyckim oraz bliskość Nowego Jorku, w okresie letnim na Long Island przejeżdża duża liczba turystów.

Ciekawostki o Long Island
• Niegdyś wyspa nazywała się Paumonauk, co w jednym z języków Indian oznaczało: Rybokształtna wyspa. Obecnie na Long Island, w hrabstwie Sufflok, znajdują się dwa rezerwaty Indian Poospatuck oraz Shinnecock.
• Na Long Island znajdują się dwa nowojorskie porty lotnicze: LaGuardia Airport i JFK International Airport.
• Long Island, ze względu na położenie geograficzne, co jakiś czas nawiedzane jest przez huragany idące od Atlantyku.

Nowy Jork Long Island ciekawe miejsca w USA
Long Island: zabudowania na plaży w Copiague oraz gmach urzędu miasta Babylon

9. Page, miasteczko w Arizonie

Liczące ponad 7 tysięcy mieszkańców Page w hrabstwie Coconino, znajduje się w Arizonie, w pobliżu zapory wodnej Glen Canyon Dam i Jeziora Powella (Lake Powell).

Miasteczko zostało założone niedawno, bo w 1957 roku. Jego pierwszymi mieszkańcami byli robotnicy pracujący przy budowie tamy Glen Canyon na rzece Kolorado i ich rodziny. Po zakończeniu budowy tamy w 1960 r. wiele rodzin postanowiło osiąść tu na stałe. Obecnie Page przyciąga 3 miliony turystów rocznie. Jest to związane z tym, że leży w pobliży Glen Canyon National Recreation Area i Jeziora Powella.

Piękne krajobrazy okolic przyciągają tu ekipy filmowe. Kręcono tu między innymi filmy: Planeta Małp (Planet of the Apes, 1963 i 2000), Hulk (2003), Maverick (1994), Superman II (1983).

Page miasteczko Arizona podróże ciekawostki
Ciekawe miejsca w USA: miasteczko Page w Arizonie i bliskie okolice

10. Chrysler Building, Nowy Jork

Oddany do użytku w 1930 r. Chrysler Building ma 319 metrów wysokości i 77 pięter. Ten znajdujący się na skrzyżowaniu 42. ulicy i Lexington Avenue budynek, jest jednym z symboli Nowego Jorku. Jego wybudowanie kosztowało 15 milionów dolarów. W chwili wybudowania był pierwszym wieżowcem na świecie, który przekroczył 1000 stóp (305 metrów) wysokości.

Budynek jest zbudowany w stylu art déco, a na jego szczycie znajduje się iglica z nierdzewnej stali. W 1950 r. Chrysler sprzedał budynek, jednak jego nazwa do dziś jest taka sama.

wieżowiec Chrysler Building Nowy Jork Manhattan
Ciekawe miejsca USA: wieżowiec Chrysler Building widziany z innego znanego wieżowca, Emipire State Building

Ciekawostki o Chrysler Building
• Pierwotne plany zakładały, że powstanie nieduży biurowiec.
• Na szczycie budynku znajduje się oświetlenie, dzięki któremu może on zmieniać barwy.
• W 2005 roku nowojorskie Muzeum Wieżowców zapytało 100 osobistości, jaki budynek (z 25. wybranych) umieściliby na liście swych 10-ciu ulubionych budynków Nowego Jorku. 90 procent respondentów wybrała Chrysler Building.

Ciekawe miejsca w USA + zdjęcia (12): (c) SuperPolonia.info

Zobacz też: +
> Stan Karolina Północna
> Seattle ciekawostki

podobne wpisy

Salto Angel, największy wodospad świata

Możliwość komentowania Salto Angel, największy wodospad świata została wyłączona

Kopalnia Soli. Kaczyka w Rumunii

Możliwość komentowania Kopalnia Soli. Kaczyka w Rumunii została wyłączona

Sky Tower w Auckland, Nowa Zelandia

Możliwość komentowania Sky Tower w Auckland, Nowa Zelandia została wyłączona

Solvang w Kalifornii – z czego słynie?

Możliwość komentowania Solvang w Kalifornii – z czego słynie? została wyłączona

Ciekawe miejsca na świecie – TOP 10

Możliwość komentowania Ciekawe miejsca na świecie – TOP 10 została wyłączona

Chorwacja. Czas na zwiedzanie Makarskiej

Możliwość komentowania Chorwacja. Czas na zwiedzanie Makarskiej została wyłączona

10 ciekawostek o Gwatemali

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Gwatemali została wyłączona

Marmaris, turecki kurort

Możliwość komentowania Marmaris, turecki kurort została wyłączona

Półwysep Synaj, Egipt

Możliwość komentowania Półwysep Synaj, Egipt została wyłączona

Wycieczki. Gdzie nie warto jechać

Możliwość komentowania Wycieczki. Gdzie nie warto jechać została wyłączona

Guangzhou – trzecie miasto Chin

Możliwość komentowania Guangzhou – trzecie miasto Chin została wyłączona

Atrakcje turystyczne Meksyku

Możliwość komentowania Atrakcje turystyczne Meksyku została wyłączona

Create AccountLog In Your Account