Poznaj ciekawe miejsca w USA – zestawienie mniej lub bardziej znanych miejsc w Stanach Zjednoczonych
1. Shipshewana w stanie Indiana. Amisze
Liczące pół tysiąca mieszkańców miasteczko Shipshewana, znajduje się w Hrabstwie LaGrange County, na północy stanu Indiana. Zarówno miasteczko, jak i hrabstwo, w większości zamieszkane są przez wspólnotę Amiszów. Jest to odłam religii chrześcijańskiej, powstałej w 1693 roku w Szwajcarii. Na początku XVIII wieku wyemigrowali ze Szwajcarii do Pensylwanii w USA. Kultywowana tu do dziś kultura Amiszów sprawia, że miasteczko odwiedzane jest przez pół miliona (lub milion turystów, dane w zależności od źródła) rocznie.
Turystom, którzy tu przyjeżdżają, oferowane są przejazdy bryczkami (dla wielu Amiszów podobno do dziś jest to jedyny środek lokomocji), wizytę w zagrodzie oferującej przedmioty codziennego użytku lokalnych rzemieślników. Warto zajrzeć do dużego sklepu w centrum, oferującego m.in. pamiątki i odzież, a także jednego z marketów, aby można kupić lokalne wyroby spożywcze, m.in. sery, dżemy, słodycze. Można też wstąpić do restauracji oferującej m.in. tradycyjne jedzenie Amiszów oraz do sklepików z pamiątkami.
2. Verrazano-Narrows Bridge, NYC
Verrazano-Narrows Bridge jest wiszącym mostem dwupoziomowym w Nowym Jorku. Łączy dzielnice Staten Island i Brooklyn. Nadano mu nazwę włoskiego odkrywcy Giovanniego da Verrazzano, który jako pierwszy Europejczyk wpłynął do ujścia rzeki Hudson. Do 1981 r. był najdłuższym wiszącym mostem na świecie.
Górny poziom mostu oddano do użytku w 1965 roku, dolny w 1969 roku. Most na 12 pasów ruchu (po 6 na każdym poziomie), a jego najdłuższe przęsło ma 1298 metrów. Od dolnej krawędzi mostu do powierzchni wody jest 70 metrów.
Verrazano-Narrows Bridge jest wiszącym mostem dwupoziomowym w Nowym Jorku. Łączy dzielnice Staten Island i Brooklyn. Nadano mu nazwę włoskiego odkrywcy Giovanniego da Verrazzano, który jako pierwszy Europejczyk wpłynął do ujścia rzeki Hudson. Do 1981 r. był najdłuższym wiszącym mostem na świecie.
Górny poziom mostu oddano do użytku w 1965 roku, dolny w 1969 roku. Most na 12 pasów ruchu (po 6 na każdym poziomie), a jego najdłuższe przęsło ma 1298 metrów. Od dolnej krawędzi mostu do powierzchni wody jest 70 metrów.
Ciekawostka
• Most obsługuje tylko ruch samochodowy, piesi nie mogą po nim przechodzić.
3. Nashville, stolica stanu Tennessee
Ponad 600-tysięczne Nashhville jest stolicą stanu Tennessee. Leży nad rzeką Cumberland, w północno-zachodniej części Kotliny Nashville. Miasto rozsławił w świecie organizowany tu cyklicznie festiwal muzyki country. Dlatego mówi się, że Nashville jest stolicą country.
Nashville zostało założone w 1779 roku. Stolicą stanu Tennesee zostało w 1843 roku. Od 1970 roku miasto szybko się rozwija.
Ciekawostka
• Podczas wojny secesyjnej przebywał tu czasowo 58. Ochotniczy Pułk Piechoty Nowego Jorku, nazywany potocznie Polskim Legionem.
4. Molo w Santa Monica, Kalifornia
Znanym miejscem Santa Monica jest molo Santa Monica Pier, wybudowane w 1909 roku, będące własnością miasta. Znajduje się ono na Santa Monica Beach czyli obok dużej plaży. To liczące 305 metrów molo jest chętnie odwiedzane przez turystów szczególnie dlatego, bo w okresie wakacyjnym są tu sklepiki, restauracje, a nawet wesołe miasteczko z wysoką karuzelą. Na samym molo, tam gdzie wszyscy spacerują, są drobne punkty artystyczne – można np. zamówić karykaturę, rzeźbę swojej twarzy, czy posłuchać muzykantów. Niektórzy z molo wędkują.
Ciekawostka
• Molo w Santa Monica mieliśmy okazję oglądać w wielu filmach, m.in. Forrest Gump (1994), Żądło (1973), Gliniarz z Beverly Hills III (1994), Iron Man (2008) i Hannah Montana: The Movie (2009).
5. Metropolitan Opera w Nowym Jorku
Budynek Metropolitan Opera znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Scenicznych (The Lincoln Center for the Performing Arts). Kompleks ten mieści się pomiędzy zachodnią 62. i 65. ulicą oraz alejami Columbus i Amsterdam. Oprócz Metropolitan Opera mieszczą się tu również niezależne od siebie instytucje: Filharmonia Nowego Jorku (New York Philharmonic), Szkoła Muzyczna Juilliarda (Juilliard School of Music), oraz Opera Miasta Nowy Jork (The New York City Opera).
Ciekawostki
• W Metropolitan Opera występowały niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe.
• Jedyną operą skomponowaną przez Polaka wystawioną w Metropolitan Opera, była „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego.
• W 1960 r. podczas przedstawienia „Moc przeznaczenia” Verdiego, w kilka minut po wykonaniu swojej arii, zmarł na scenie baryton Leonard Warren.
6. Acadia National Park, Maine
Park Narodowy Acadia (Acadia National Park) w stanie Maine, to ponad 47 tysięcy hektarów (190 tys. kilometrów kwadratowych) lasów, gór i jezior, podobno wciąż wyglądających tak samo, jak kilkaset lat temu.
Początkowo (od roku 1919) nazywał się Lafayette National Park (na cześć markiza de Lafayette, wpływowy francuskiego zwolennika rewolucji amerykańskiej), jednak po 10 latach (1929 r.) zmieniono jego nazwę na Acadia National Park. W październiku 1947 pożar strawił 10 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni parku.
W parku są wyznaczone trasy dla turystów. Można się po nich poruszać na różne sposoby: pieszo, rowerem, autobusem turystycznym, prywatnym samochodem, a nawet statkiem. Na terenie parku żyje kilkadziesiąt gatunków dzikich zwierząt, m.in. bobry, wiewiórki, łosie, kojoty, lisy i niedźwiedzie.
7. Góra Longs Peak, stan Kolorado
Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains, fr. Montagnes Rocheuses) ciągną się na przez blisko 4.800 kilometrów, od Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) do stanu Nowy Meksyk (USA).
Najwyższym szczytem pasma Front Range (południowe Góry Skaliste) jest Longs Peak, której szczyt wznosi się na 4.351 metrów nad poziomem morza. Góra znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Skalistych (Rocky Mountain National Park), w stanie Colorado. Nazwa szczytu pochodzi od Stephena Longa, który badał te okolice w latach 20-ych XIX wieku. Pierwszym znanym zdobywcą szczytu był John Wesley Powell (rok 1868 r), jednak całkiem możliwe, że byli tu przed nim Indianie.
Ciekawostka: Longs Peak oraz pobliski Mount Meeker, zwane są Twin Peaks (Bliźniacze Szczyty).
8. Long Island, NY
Mającą powierzchnię 3567 kilometrów kwadratowych wyspę Long Island zamieszkuje 7,5 miliona osób. To jedna z kilkunastu najbardziej zaludnionych wysp na świecie. Ma podłużny kształt. Jej długość wynosi 190 kilometrów, a w najszerszym miejscu 37 kilometrów. Jej zachodnia część znajduje się w obrębie miasta Nowy Jork; są to dzielnice: Brooklyn i Queens (które są równocześnie dwoma hrabstwami Long Island; dwa pozostałe, hrabstwa na Long Island, to: Suffolk i Nassau.
Ze względu na piękne, mierzejowe plaże nad Oceanem Atlantyckim oraz bliskość Nowego Jorku, w okresie letnim na Long Island przejeżdża duża liczba turystów.
Ciekawostki o Long Island
• Niegdyś wyspa nazywała się Paumonauk, co w jednym z języków Indian oznaczało: Rybokształtna wyspa. Obecnie na Long Island, w hrabstwie Sufflok, znajdują się dwa rezerwaty Indian Poospatuck oraz Shinnecock.
• Na Long Island znajdują się dwa nowojorskie porty lotnicze: LaGuardia Airport i JFK International Airport.
• Long Island, ze względu na położenie geograficzne, co jakiś czas nawiedzane jest przez huragany idące od Atlantyku.
9. Page, miasteczko w Arizonie
Liczące ponad 7 tysięcy mieszkańców Page w hrabstwie Coconino, znajduje się w Arizonie, w pobliżu zapory wodnej Glen Canyon Dam i Jeziora Powella (Lake Powell).
Miasteczko zostało założone niedawno, bo w 1957 roku. Jego pierwszymi mieszkańcami byli robotnicy pracujący przy budowie tamy Glen Canyon na rzece Kolorado i ich rodziny. Po zakończeniu budowy tamy w 1960 r. wiele rodzin postanowiło osiąść tu na stałe. Obecnie Page przyciąga 3 miliony turystów rocznie. Jest to związane z tym, że leży w pobliży Glen Canyon National Recreation Area i Jeziora Powella.
Piękne krajobrazy okolic przyciągają tu ekipy filmowe. Kręcono tu między innymi filmy: Planeta Małp (Planet of the Apes, 1963 i 2000), Hulk (2003), Maverick (1994), Superman II (1983).
10. Chrysler Building, Nowy Jork
Oddany do użytku w 1930 r. Chrysler Building ma 319 metrów wysokości i 77 pięter. Ten znajdujący się na skrzyżowaniu 42. ulicy i Lexington Avenue budynek, jest jednym z symboli Nowego Jorku. Jego wybudowanie kosztowało 15 milionów dolarów. W chwili wybudowania był pierwszym wieżowcem na świecie, który przekroczył 1000 stóp (305 metrów) wysokości.
Budynek jest zbudowany w stylu art déco, a na jego szczycie znajduje się iglica z nierdzewnej stali. W 1950 r. Chrysler sprzedał budynek, jednak jego nazwa do dziś jest taka sama.
Ciekawostki o Chrysler Building
• Pierwotne plany zakładały, że powstanie nieduży biurowiec.
• Na szczycie budynku znajduje się oświetlenie, dzięki któremu może on zmieniać barwy.
• W 2005 roku nowojorskie Muzeum Wieżowców zapytało 100 osobistości, jaki budynek (z 25. wybranych) umieściliby na liście swych 10-ciu ulubionych budynków Nowego Jorku. 90 procent respondentów wybrała Chrysler Building.
Ciekawe miejsca w USA + zdjęcia (12): (c) SuperPolonia.info
Zobacz też: +
> Stan Karolina Północna
> Seattle ciekawostki