Historia nalewek. Różne smaki alkoholu

Ciekawostki o nalewkach – fakty z historii alkoholu. Czym są nalewki, słodki bimber, francuski przysmak króla, polskie nalewki, kordiał, likwory i… nalewka skarpeciana

Skąd wzięła się nalewka?

Nazwa nalewka pochodzi od terminu „nalewać”. W języku polskim, używamy tej nazwy od XIX wieku, do określenia pewnego rodzaju trunków. Nazwa odnosi się do słodkich alkoholi.

Za twórcę nalewki uważa się znawcę ziołolecznictwa, Hipokratesa. To właśnie Hipokrates łączył ze sobą wino i miód i tak powstałą miksturą leczył on przeziębienia. Podobno nacierał sobie tym specyfikiem stopy, dzięki czemu następowało lepsze krążenie. Do tego specjału, Hipokrates na tak zwane „oko” dodawał różne przyprawy. Jego nalewki zyskały potem nazwę „hipokrasek na przyprawach”.

Słodki bomber i alkohol z ziołami

„Bimbrownikom”, jak nazywano Arabów, udało się metodą prób i błędów otrzymać bimber. Alkohol ten wyszedł Arabom bardzo mocny, więc zaczęli oni do niego dodawać owoce, miód i płatki róż. Taki trunek był niezwykle smakowity i wkrótce Arabowie zaczęli nim handlować.

Sprzedawano go pod nazwą „aqua vitae”, a język łaciński tłumaczy tę nazwę jako wodę życia. Przepis bimbru był strzeżony, ale i tak trafił w ręce Arnayda de Villeneuve’a. On spisał dokładnie recepturę i za nieduże pieniądze, sprzedawał chętnym.

Wkrótce zauważono, że ten właśnie napój wzmacnia działanie dodanych do niego ziół. W XVI wieku ten napój ziołowy na alkoholu, używano do leczenia różnych przypadłości zdrowotnych. Powstała przy okazji włoska nalewka rosoglio, która także była sporządzana na ziołach, ale stosowano ją w Europie powszechnie i co najważniejsze, profilaktycznie.

król Henryk Walezy historia nalewki ciekawostki alkohol
Król Henryk Walezy lubił sobie golnąć owocową nalewkę. Ciekawostki o nalewkach

Nalewka na uspokojenie króla

Od XVI stulecia, Polacy stosowali już w swoim kraju rozmaite nalewki. Były znane, gdy królem został Henryk Walezy, a nalewki owocowe (zwane likworami, ratafiami i kordiałami) przybyły z nim z Francji. Wkrótce zauważono, że król, którego przerosły obowiązki władcy, popijał sobie nalewki, aby złagodzić jego napięcia nerwowe. Od tego czasu, często nalewki nazywano „trunkiem francuskim”.

Kordiał na serce

W Polsce pojawił się kordiał, jako tak zwany trunek na serce. Była to dość mocna nalewka, której podstawą był alkohol oraz zmielony i zasuszony głóg, do tego naparstnica pospolita. Czasem dodawano też zasuszony mniszek lekarski. Bardzo bogate damy, miały w swoich domach ten alkohol w dużej ilości, bo bardzo się „denerwowały” i musiały raz po raz kosztować ratować swoje serce.

alkohol nalewki ciekawostki historia nalewka
Rozgrzewający alkohol. Nic dziwnego, że wnosimy toast „Na zdrowie!”. Nalewki ciekawostki

Likwory nie tylko dla pań oraz krupnik

Z biegiem lat zaczęto do alkoholu dodawać różne słodkości, typu: ubite z cukrem żółtko, czy też utarte z cukrem kakao. Tak powstałymi „likworami”, delektowały się najchętniej panie. Natomiast w saloniku muzycznym u pana Władka na Krynkach, likworami delektowali się panowie, aby nie przesadzić z upiciem się, w związku ze spożyciem tradycyjnej wódki.

Polacy ze słomy stworzyli rodzimą nalewkę, jaką jest krupnik. Przepisy na krupnik, były przekazywane dalszym pokoleniom w formie ksiąg, zwanych „Lasami”. Jak jakiś mąż mówił do żony, że idzie do Lasu, niekoniecznie do lasu trafiał.

Oryginalny trunek Franka

Przed laty na Stawie Kunowskim (region świętokrzyski) mieszkał niejaki Franek Skarpeta. On to postanowił sporządzić własnej roboty nalewkę, do której wsadził nawet swoje nie zbyt pachnące skarpety. Podobno ta wódka była bardzo mocna, bardzo smaczna, ale wypił ją tylko Franek. Znając skład nalewki, nikt oprócz Franka nie chciał nią poczęstować. Na alkohol wynaleziony przez Franka, zwykło się mówić: nalewka skarpeciana.

Ciekawostki o nalewkach (c): Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o koniaku
> Brandy

podobne wpisy

Historia odnalezienia relikwiarza św. Maura

Możliwość komentowania Historia odnalezienia relikwiarza św. Maura została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Nowy Jork, Szwecja, Portugalia

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Nowy Jork, Szwecja, Portugalia została wyłączona

Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii

Możliwość komentowania Ratusz w Brukseli, stolicy Belgii została wyłączona

Do czego w starożytności używano moczu

Możliwość komentowania Do czego w starożytności używano moczu została wyłączona

10 ciekawostek o Sri Lance

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Sri Lance została wyłączona

10 ciekawostek o Irlandii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Irlandii została wyłączona

Indyjskie miasto Jaipur

Możliwość komentowania Indyjskie miasto Jaipur została wyłączona

Krzywa Wieża – Ząbkowice Śląskie

Możliwość komentowania Krzywa Wieża – Ząbkowice Śląskie została wyłączona

Amisze – informacje i ciekawostki

Możliwość komentowania Amisze – informacje i ciekawostki została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Norwegia, Litwa, Szkocja

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Norwegia, Litwa, Szkocja została wyłączona

Niezwykłe fakty o Legnicy, które warto poznać

Możliwość komentowania Niezwykłe fakty o Legnicy, które warto poznać została wyłączona

Kanały Amsterdamu mają 400 lat

Możliwość komentowania Kanały Amsterdamu mają 400 lat została wyłączona

Create AccountLog In Your Account