Te ruiny potrafią zachwycić i pokazują, jaką twierdzą był niegdyś zamek zbudowany w Drzewicy. Zamek w Drzewicy ciekawostki i informacje na jego temat. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie zamku
Miasto Drzewica
Położona na skraju woj. łódzkiego, w powiecie opoczyńskim, 4-tysięczna Drzewica, nie różni się od wielu podobnych miasteczek. Jednak są tu 2 zabytkowe miejsca, które warto poznać. Pierwszy, to gotycki kościół św. Łukasza, który został zbudowany na początku XIV wieku. Był budowlą nie tylko kultu religijnego, ale też miał charakter obronny. Świadczy o tym wysoka, okrągła wieża, przywodząca na myśl wieże średniowiecznych zamków.
Druga atrakcja Drzewicy, to ruiny gotycko-renesansowego zamku. Został wzniesiony w latach 1527-1535, a po pożarze w 1814 roku nie został już odbudowany. Dziś jego ruiny są jedną z najlepiej zachowanych rezydencji z 1 połowy XVI wieku w Polsce. Choć na co dzień nie można wejść do środka, portalowi SuperPolonia.info to się udało, a część zdjęć publikujemy.
Zamek w Drzewicy
Położony nad rzeką Drzewiczką zamek, można dostrzec przejeżdżając samochodem przez most na Drzewicy. Zamek zlokalizowany jest na skraju miasteczka. Nie ma tu parkingu, jednak leży zaledwie kilkaset metrów od centrum i od kościoła, gdzie można bez problemu zaparkować.
Woda z rzeki przydała się, gdy kilkaset lat temu budowano dwie fosy, między którymi usypano wał ziemny. Dziś zamek stojący na niedużym wzniesieniu, częściowo otaczają drzewa, a nieopodal stoi XVIII-letni Dworek Szaniawskich zbudowany na fundamentach budynku stojącego wtedy, gdy zaczynała się historia zamku.
Twierdzę z inicjatywy prymasa Macieja Drzewieckiego zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu o rozmiarach 37×43 cm, a najgrubsze ściany mają nawet 2,4 metry grubości. Budulcem był miejscowy piaskowiec oraz cegły. Wewnątrz miał dwa piętra.
W każdym z rogów czterech ścian stanęła kwadratowa wieża. Z najwyższej, północno-zachodniej zrzucano kobiety oskarżane o czary. W latach 1620-1635 straciło tu życie 22 kobiety. Kneblowano im usta, aby w ostatniej chwili szatan nie mógł ich ocalić i popychano, aby spadły i skończyły swój żywot. Mówi się, że życie straciła tu ostatnia czarownica, bo później takich praktyk w Polsce już nie stosowano.
Legendy i duchy
Każdy prawdziwy zamek ma ponoć swoje legendy oraz własne duchy. Od lat krążą przekazy o siostrze zakonnej, żywcem zamurowanej za ścianą zamku. Ponoć nie przeszła pozytywnie „ślubu czystości”. Legendy mówią też o córce Adama Drzewickiego, która zginęła broniąc zamku podczas potopu szwedzkiego. A może zrozpaczona popełniła samobójstwo, skacząc wtedy z wieży w białej sukni. Teraz duch „białej damy” przechadza się ponoć czasem wśród ruin zamku.
Historia zamku w Drzewicy
O tym, że zamek w Drzewicy był ważnym punktem militarnym świadczy fakt, że Drzewica znalazła się w 1562 r. na mapie Królestwa Polskiego jako miejscowość posiadająca zamek.
Warto dodać, że po tym jak zamek otrzymał wygląd renesansowy, później nie był przebudowywany. Dlatego jego ściany przypominają wygląd budowli sprzed kilku wieków.
W drugiej połowie XVIII wieku zamek otrzymały siostry bernardynki i był tu ich klasztor. W 1814 roku spłonął. Podobno zajął się od płomieni palącego się budynku dworskiego stojącego obok. Niektórzy mówili, że siostry podpaliły go specjalnie, w co oczywiście trudno uwierzyć. Od tego czasu popadał w coraz większą ruinę i nikt w nim już nie zamieszkał.
Zamek w Drzewicy obecnie
Po II wojnie światowej było kilka prób przywrócenia zamku świetności, a raczej prób tego, aby ściany tej całkiem nieźle zachowanej budowli (przynajmniej jeśli chodzi o główne mury) nie zawaliły się. Prowadzono prace archeologiczne, w 1990 r. zamek zmienił właściciela, jednak mimo chęci i zapewne głównie przez brak środków finansowych, niewiele się zmieniło. Obecnie wejście na zamek dla osób postronnych jest niemożliwe. Wstawiono bramę, zamykaną na klucz.
Niewykluczone, że gdyby udało się przywrócić zamek do dawnej świetności oraz wypromować, mielibyśmy prawdziwą perełkę średniowieczno-renesansową w środkowej części Polski.
Zamek w Drzewicy ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Zamek w Ząbkowicach Śląskich
> Zamek Liwiec na Małopolsce