z czego słynie Szwecja ciekawostki o Szwecji
z czego słynie Szwecja ciekawostki o Szwecji
w ,

Z czego słynie Szwecja? Zaskakujące ciekawostki o Szwecji

Niezwykłe fakty i niesamowite ciekawostki o Szwecji. Z czego słynie Szwecja i co dała światu? Jacy są Szwedzi? Ten tekst czyta się jednym tchem!

1. Szwecja – monarchia. Czego nie może szwedzki król?

Są jeszcze kraje, w których żyją królowie. Nie rządzą krajem, bo nie mają teraz takich uprawnień jak przed wiekami, gdy król był władcą państwa. Po prostu królowie są i jednym z takich państw jest Szwecja.

Bycie królem ma swoje plusy i minusy. W Szwecji minus jest taki, że król albo królowa zanim weźmie ślub, musi uzyskać zgodę rządu. A jak poślubi kogoś niewłaściwego, przestaje być królem (albo królową). Nie wiemy, czy był już taki przypadek, a jeśli nie – to oznacza, że Szwedzi raczej nie żenią się z miłości, lecz z rozsądku.

> Ciekawostki o królach

2. Dynamit i Nagroda Nobla

Gdyby Szwed Alfred Nobel nie wynalazł dynamitu i tak zrobiłby to ktoś inny. Potem dzięki swemu wynalazkowi (a raczej dzięki jego opatentowaniu) stał się obrzydliwie bogaty i miał wyrzuty sumienia, więc postanowił niezłą sumkę przekazać organizacji, która będzie nagradzać naukowców i osoby zasłużone, z całego świata. Dzięki temu każdy wie, że po Nagrodę Nobla należy pojechać do Szwecji. A ponieważ król nie ma wielu zajęć, osobiście wręcza każdemu nagrodę. O ile nagrodzony przyjedzie do Sztokholmu ją odebrać.

> Ciekawostki o Nagrodzie Nobla

Alfred Nobel ciekawostki o Szwecji
Alfred Nobel myśli nad wynalezieniem dynamitu. Ciekawostki o Szwecji

3. Szwedzka motoryzacja

Szwedzi wnieśli spory wkład w rozwój motoryzacji. Marki takie, jak Volvo, Scania i SAAB, znają kierowcy w wielu krajach. A jak Szwed kupuje samochód, nie musi się długo zastanawiać. Kupuje auto wyprodukowane w Szwecji. Proste i oczywiste.

4. IKEA

Firma powstała w Szwecji, w 1943 roku. Rozwijała się, zdobyła rynki w kolejnych krajach, dotarła też do Polski. Produkty z IKEI przez niektórych kojarzone są jako niedrogie badziewie, inni chwalą je za prostotę. Tak czy owak, wszyscy tę markę kojarzą ze Szwecją. Co ciekawe, założyciel i wieloletni prezes IKEI, należał do partii nazistowskiej. Potem publicznie stwierdził, że to był jego życiowy błąd i podkreślał, żeby nie wiązać tego faktu z jego firmą.

Dodajmy, że skrót IKEA pochodzi od: Ingvar, Kamprad, Elmataryd, Agunnaryd. Kto ma dużo czasu, może sobie sam dokładnie wyjaśnić, co to za imiona i co mają współnego z IKEA.

Szwecja sklep IKEA ciekawostki o Szwecji
Ciekawostki o Szwecji: jedna z najsłynniejszych szwedzkich marek

5. Religia? Nie w Szwecji

2/3 Szwedów nie wyznaje żadnej religii, bo uznali, że tak będzie lepiej. W Europie są w tym podobni do Czechów, Estończyków, Norwegów i Duńczyków. Ale Polaków to nie obchodzi, bo Szwedów i tak lubimy.

6. Szwedzi i zdrowe jedzenie

Szwedzi wyglądają młodziej, niż wynika to z ich metryki. Może geny, a może po prostu dbanie o swój wygląd i zdrowie. Niemal na całym świecie panuje teraz moda na zdrowie jedzenie, w Szwecji tym bardziej. Osoby otyłe raczej trudno spotkać na ulicy szwedzkiego miasta, chyba że to… turyści. Nie zmienia to faktu, że (podobno) w Szwecji jest najwięcej restauracji McDonalds w Europie. Żarcie fastfoodowe jest passe? Hm, może i tak, ale raczej nie w Szwecji. Jak widać, to kraj kontrastów.

śledź marynowany kuchnia szwedzka z czego słynie
Śledzik czyli kuchnia szwedzka w pigułce. Polacy dodaliby jeszcze kieliszek wódki. Rosjanie zostawiliby samą wódkę

7. Szwedzi i śledzie

Mają fioła na punkcie śledzi. Uwielbiają je jeść, najlepiej marynowane. A raczej kiszone, bo takie mają brzydszy zapach, co jak widać Szwedom nie przeszkadza. A ponieważ każda okazja do spożywania śledzia w Szwecji jest dobra, co roku w sierpniu jest tu nawet stosowne święto.

8. Stół szwedzki – skąd wzięła się ta nazwa?

Wszyscy znamy określenie „stół szwedzki”. Po co wszyscy mają siadać za stołem, skoro można podejść do stołu z potrawami i sięgnąć po to, na co ma się akurat ochotę. Sposób banalnie prosty, więc teraz prawie na całym świecie, np. w hotelach, są stoły szwedzkie.

Co ciekawe, Szwedzi ten sposób spożywania posiłków nazywają smörgåsbord (stół kanapkowy), a określenie „stół szwedzki” zawdzięczamy… Polakowi. W 1656 r. król szwedzki Karol X Gustaw próbował wymusić poddanie się Zamościa. Ordynat Jan Sobiepan Zamoyski przyjął szwedzkiego króla, rozstawiając potrawy na stole, celowo zapominając o miejscach do siedzenia. A może to tylko anegdota?

> Wycieczka do Sztokholmu zimą

Szwecja Karol X Gustaw król szwedzki
Karol X Gustaw, król szwedzki. Ma związek z powstaniem określenia „stół szwedzki”?

9. Seks po szwedzku

Do związków partnerskich Szwedzi podchodzą nadzwyczaj luźnie i niechętnie biorą śluby. Seks jest rozrywką i nie musi wiązać się z uczuciem, choć konsekwencje mogą pojawić się po 9. miesiącach. Szwedzi od zawsze zdawali sobie z tego sprawę. Nie trzeba się więc dziwić, że pierwsza znana prezerwatywa pochodzi właśnie ze Szwecji, z roku 1640. Czyli korzystali z prezerwatyw, zanim najechali na Polskę. Z dat wynika, że jeszcze trochę i Szwedzi będą hucznie obchodzili 400-lecie prezerwatywy.

> Historia prezerwatywy

10. ABBA – światowy gigant muzyczny ze Skandynawii

Ta nazwa kojarzona jest na całym świecie. Melodyjne piosenki natychmiast wpadające w ucho, zgrabne dziewczyny, barwnie ubrani, uśmiechnięci panowie. Choć niektórzy Szwedzi chcieliby o Abbie zapomnieć, ich piosenki wciąż się podobają i zawsze będą się kojarzyć ze Szwecją. W 2013 r. w Sztokholmie otwarto ABBA The Museum, więc każdy fan zespołu wie gdzie się koniecznie udać, odwiedzając Szwecję i jej stolicę.

> Ciekawostki o zespole ABBA

ABBA Szwecja ciekawostki o Szwecji
Ciekawostki o Szwecji: najlepszy towar eksportowy made in Sweden

11. Szwedzi i język angielski

Gdy w socjalistycznej Polsce z konieczności ideologicznej, w szkołach dzieci uczyły się języka zaprzyjaźnionego kraju – Związku Radzieckiego, w Szwecji prawie wszyscy uczyli się angielskiego. Polacy tego Szwedom zazdrościli, ale obecnie także u nas króluje język angielski. Jednak wciąż daleko nam do Szwedów, gdzie jakieś 90% populacji mówi po angielsku nie gorzej niż po szwedzku (svenska). Dodajmy, że już w 1526 r. Biblię przetłumaczono na język szwedzki. Gdyby tak się nie spieszyli, mogliby skorzystać z tłumaczenia angielskiego.

> Ciekawostki o językach świata

12. Potop szwedzki – polska tragedia

Choć od tamtych wydarzeń minęły niemal cztery wieki, wielu Polakom Szwecja kojarzy się z potopem szwedzkim. Szwedzka armia niczym walec przejechała po Polsce z północy na południe. Przez 5 lat łupili wszystko, z wyjątkiem Jasnej Góry, bo była mocno ufortyfikowana, więc nie było szans, aby ją zdobyć. Szwedzi bezpowrotnie zniszczyli tysiące miast i wsi, znikło na zawsze tysiące zabytków – zamków, pałaców i innych budowli.

Oprócz gigantycznych strat porównywalnych ze stratami Polski podczas II wojny światowej, Polska straciła też rzesze obywateli. Straty były nie do nadrobienia, kraj był tak osłabiony, że potem doszło do rozbiorów i Polska na długo straciła niepodległość. W dużej mierze, niestety przez Szwecję.

państwo Szwecja flaga szwedzka
Flaga Szwecji. Ciekawostki o Szwecji

13. Szwedzki film i literatura

Szwedzi mają też swój wkład w rozwój kina. Dobre filmy reżyserował Ingmar Bergman, a aktorkę Ingrid Bergman znamy z filmów produkowanych w Hollywood. Co ciekawe, zbieżność nazwisk jest całkowicie przypadkowa.

> Ciekawostki o Hollywood

Astrid Lindgren (1907-2002) pisała powieści dla dzieci i młodzieży. Może nie każdy je w Polsce czytał, ale znamy je z ekranizacji. Wymieńmy choćby znane też u nas: Fizię Pończoszankę (Pippi Långstrump) i Dzieci z Bullerbyn.

Ciekawostki o Szwecji: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Atrakcje Sztokholmu

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

dowcipy na różne tematy śmieszne kawały krótkie żarty humor

Zabawne dowcipy na różne tematy

zamek Pieskowa Skała ciekawostki zwiedzanie historia bilety

Zamek w Pieskowej Skale – czy jest coś takiego?