Z czego słynie Szwecja? Zaskakujące ciekawostki o Szwecji

Niezwykłe fakty i niesamowite ciekawostki o Szwecji. Z czego słynie Szwecja i co dała światu? Jacy są Szwedzi? Ten tekst czyta się jednym tchem!

1. Szwecja – monarchia. Czego nie może szwedzki król?

Są jeszcze kraje, w których żyją królowie. Nie rządzą krajem, bo nie mają teraz takich uprawnień jak przed wiekami, gdy król był władcą państwa. Po prostu królowie są i jednym z takich państw jest Szwecja.

Bycie królem ma swoje plusy i minusy. W Szwecji minus jest taki, że król albo królowa zanim weźmie ślub, musi uzyskać zgodę rządu. A jak poślubi kogoś niewłaściwego, przestaje być królem (albo królową). Nie wiemy, czy był już taki przypadek, a jeśli nie – to oznacza, że Szwedzi raczej nie żenią się z miłości, lecz z rozsądku.

> Ciekawostki o królach

2. Dynamit i Nagroda Nobla

Gdyby Szwed Alfred Nobel nie wynalazł dynamitu i tak zrobiłby to ktoś inny. Potem dzięki swemu wynalazkowi (a raczej dzięki jego opatentowaniu) stał się obrzydliwie bogaty i miał wyrzuty sumienia, więc postanowił niezłą sumkę przekazać organizacji, która będzie nagradzać naukowców i osoby zasłużone, z całego świata. Dzięki temu każdy wie, że po Nagrodę Nobla należy pojechać do Szwecji. A ponieważ król nie ma wielu zajęć, osobiście wręcza każdemu tę nagrodę. O ile przyjedzie do Sztokholmu ją odebrać.

> Ciekawostki o Nagrodzie Nobla

Alfred Nobel ciekawostki o Szwecji
Alfred Nobel myśli nad wynalezieniem dynamitu. Ciekawostki o Szwecji

3. Szwedzka motoryzacja

Szwedzi wnieśli spory wkład w rozwój motoryzacji. Marki takie, jak Volvo, Scania i SAAB znają kierowcy w wielu krajach. A jak Szwed kupuje samochód, nie musi się długo zastanawiać. Kupuje auto wyprodukowane w Szwecji. Proste i oczywiste.

4. IKEA

Firma powstała w Szwecji, w 1943 roku. Rozwijała się, zdobyła rynki w kolejnych krajach, dotarła też do Polski. Produkty z IKEI przez niektórych kojarzone są jako niedrogie badziewie, inni chwalą je za prostotę. Tak czy owak, wszyscy tę markę kojarzą ze Szwecją. Co ciekawe, założyciel i wieloletni prezes IKEI należał do partii nazistowskiej. Potem publicznie stwierdził, że to był jego życiowy błąd i podkreślał, żeby nie wiązać tego faktu z jego firmą.

Dodajmy, że skrót IKEA pochodzi od: Ingvar, Kamprad, Elmataryd, Agunnaryd. Kto ma dużo czasu, może sobie sam dokładnie wyjaśnić znaczenie tych słów.

Szwecja sklep IKEA ciekawostki o Szwecji
Ciekawostki o Szwecji: jedna z najsłynniejszych szwedzkich marek

5. Religia? Nie w Szwecji

2/3 Szwedów nie wyznaje żadnej religii, bo uznali, ze tak będzie lepiej. W Europie są w tym są podobni do Czechów, Estończyków, Norwegów i Duńczyków. Ale Polaków to nie obchodzi, bo Szwedów i tak lubimy.

6. Szwedzi i zdrowe jedzenie

Szwedzi wyglądają młodziej, niż wynika to z ich metryki. Może geny, a może po prostu dbanie o swój wygląd i zdrowie. Niemal na całym świecie panuje teraz moda na zdrowie jedzenie, w Szwecji tym bardziej. Osoby otyłe raczej trudno spotkać na ulicy szwedzkiego miasta, chyba że to… turyści. Nie zmienia to faktu, że (podobno) w Szwecji jest najwięcej restauracji McDonalds w Europie. Żarcie fastfoodowe jest passe? Hm, może i tak, ale raczej nie w Szwecji. Jak widać, to kraj kontrastów.

śledź marynowany kuchnia szwedzka z czego słynie
Śledzik czyli kuchnia szwedzka w pigułce. Polacy dodaliby jeszcze kieliszek wódki. Rosjanie zostawiliby samą wódkę

7. Szwedzi i śledzie

Mają fioła na punkcie śledzi. Uwielbiają je jeść, najlepiej marynowane. A raczej kiszone, bo takie mają brzydszy zapach, co jak widać Szwedom nie przeszkadza. A ponieważ każda okazja do spożywania śledzia w Szwecji jest dobra, co roku w sierpniu jest tu nawet stosowne święto.

8. Stół szwedzki – skąd wzięła się ta nazwa?

Wszyscy znamy określenie „stół szwedzki”. Po co wszyscy mają siadać za stołem, skoro można podejść do stołu z potrawami i sięgnąć po to, na co ma się akurat ochotę. Sposób banalnie prosty, więc teraz prawie na całym świecie, np. w hotelach, są stoły szwedzkie.

Co ciekawe, Szwedzi ten sposób spożywania posiłków nazywają smörgåsbord (stół kanapkowy), a określenie „stół szwedzki” zawdzięczamy… Polakowi. W 1656 r. król szwedzki Karol X Gustaw próbował wymusić poddanie się Zamościa. Ordynat Jan Sobiepan Zamoyski przyjął szwedzkiego króla, rozstawiając potrawy na stole, celowo zapominając o miejscach do siedzenia. A może to tylko anegdota?

> Wycieczka do Sztokholmu zimą

Szwecja Karol X Gustaw król szwedzki
Karol X Gustaw, król szwedzki. Ma związek z powstaniem określenia „stół szwedzki”?

9. Seks po szwedzku

Do związków partnerskich Szwedzi podchodzą nadzwyczaj luźnie i niechętnie biorą śluby. Seks jest rozrywką i nie musi wiązać się z uczuciem, choć konsekwencje mogą pojawić się po 9. miesiącach. Szwedzi od zawsze zdawali sobie z tego sprawę. Nie trzeba się więc dziwić, że pierwsza znana prezerwatywa pochodzi właśnie ze Szwecji, z roku 1640. Czyli korzystali z prezerwatyw, zanim najechali na Polskę. Z dat wynika, że jeszcze trochę i Szwedzi będą hucznie obchodzili 400-lecie prezerwatywy.

> Historia prezerwatywy

10. ABBA – światowy gigant muzyczny ze Skandynawii

Ta nazwa kojarzona jest na całym świecie. Melodyjne piosenki natychmiast wpadające w ucho, zgrabne dziewczyny, barwnie ubrani, uśmiechnięci panowie. Choć niektórzy Szwedzi chcieliby o Abbie zapomnieć, ich piosenki wciąż się podobają i na zawsze będą się kojarzyć ze Szwecją. W 2013 r. w Sztokholmie otwarto ABBA The Museum, więc każdy fan zespołu wie gdzie się koniecznie udać, odwiedzając Szwecję i jej stolicę.

> Ciekawostki o zespole ABBA

ABBA Szwecja ciekawostki o Szwecji
Ciekawostki o Szwecji: najlepszy towar eksportowy made in Sweden

11. Szwedzi i język angielski

Gdy w socjalistycznej Polsce z konieczności ideologicznej, w szkołach dzieci uczyły się języka zaprzyjaźnionego kraju – Związku Radzieckiego, w Szwecji prawie wszyscy uczyli się angielskiego. Polacy tego Szwedom zazdrościli, ale obecnie także u nas króluje język angielski. Jednak wciąż daleko nam do Szwedów, gdzie jakieś 90% populacji mówi po angielsku nie gorzej niż po szwedzku (svenska). Dodajmy, że już w 1526 r. Biblię przetłumaczono na język szwedzki. Gdyby tak się nie spieszyli, mogliby skorzystać z tłumaczenia angielskiego.

> Ciekawostki o językach świata

12. Potop szwedzki – polska tragedia

Choć od tamtych wydarzeń minęły niemal cztery wieki, wielu Polakom Szwecja kojarzy się z potopem szwedzkim. Szwedzka armia niczym walec przejechała po Polsce z północy na południe. Przez 5 lat łupili wszystko, z wyjątkiem Jasnej Góry, bo była mocno ufortyfikowana, więc nie było szans, aby ją zdobyć. Szwedzi bezpowrotnie zniszczyli tysiące miast i wsi, znikło na zawsze tysiące zabytków – zamków, pałaców i innych budowli.

Oprócz gigantycznych strat porównywalnych ze stratami Polski podczas II wojny światowej, Polska straciła też rzesze obywateli. Straty były nie do nadrobienia, kraj był tak osłabiony, że potem doszło do rozbiorów i Polska na długo straciła niepodległość. W dużej mierze, niestety przez Szwecję.

państwo Szwecja flaga szwedzka
Flaga Szwecji. Ciekawostki o Szwecji

13. Szwedzki film i literatura

Szwedzi mają też swój wkład w rozwój kina. Dobre filmy reżyserował Ingmar Bergman, a aktorkę Ingrid Bergman znamy z filmów produkowanych w Hollywood. Co ciekawe, zbieżność nazwisk jest całkowicie przypadkowa.

> Ciekawostki o Hollywood

Astrid Lindgren (1907-2002) pisała powieści dla dzieci i młodzieży. Może nie każdy je w Polsce czytał, ale znamy je z ekranizacji. Wymieńmy choćby znane też u nas: Fizię Pończoszankę (Pippi Långstrump) i Dzieci z Bullerbyn.

Szwecja ciekawostki: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Atrakcje Sztokholmu

podobne wpisy

Nieznane ciekawostki włoskie

Możliwość komentowania Nieznane ciekawostki włoskie została wyłączona

Zamek w Dover (Dover Castle), Wielka Brytania

Możliwość komentowania Zamek w Dover (Dover Castle), Wielka Brytania została wyłączona

Pafos jako Centrum Kulturalne. Wydarzenia artystyczne i muzyczne

Możliwość komentowania Pafos jako Centrum Kulturalne. Wydarzenia artystyczne i muzyczne została wyłączona

Zamek Kronborg na wyspie między Danią i Szwecją

Możliwość komentowania Zamek Kronborg na wyspie między Danią i Szwecją została wyłączona

Czeskie Pilzno i słynne piwo Pilsner Urquell

Możliwość komentowania Czeskie Pilzno i słynne piwo Pilsner Urquell została wyłączona

10 ciekawostek o gumie do żucia

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o gumie do żucia została wyłączona

The Globe – niezwykły teatr w Londynie

Możliwość komentowania The Globe – niezwykły teatr w Londynie została wyłączona

Norwegia. Sognefjord, drugi największy fiord na świecie

Możliwość komentowania Norwegia. Sognefjord, drugi największy fiord na świecie została wyłączona

Odwiedzamy Gliwice

Możliwość komentowania Odwiedzamy Gliwice została wyłączona

Z czego słynie miasto Rawicz – 10 ciekawostek

Możliwość komentowania Z czego słynie miasto Rawicz – 10 ciekawostek została wyłączona

Jak nie pójść do piekła? Historia grzeszenia

Możliwość komentowania Jak nie pójść do piekła? Historia grzeszenia została wyłączona

Szydłowiec, miasto na Mazowszu. Zabytki, ciekawostki

Możliwość komentowania Szydłowiec, miasto na Mazowszu. Zabytki, ciekawostki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account