Dubaj i jego atrakcje. Emiraty Arabskie

W ostatnich kilkudziesięciu latach Dubaj z małego miasta przekształcił się w ogromną metropolię przyciągającą coraz większe rzesze turystów. Dubaj ciekawostki i niezwykle fakty o Dubaju

Miasto z przeszłością…

Przed wiekami zatoka Dubai Creek stanowiła serce miasta, w którym kwitł handel morski pozwalający na szybki rozwój i rozrastanie się metropolii. Dziś Dubai Creek dzieli miasto na dwie części, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Podróżni mogą przeprawić się z jednego brzegu na drugi abrą, czyli wodną taksówką. Zdaniem wielu jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście.

Na północnym brzegu Dubai Creek znajduje się Deira – dzielnica, którą tworzą stare domy i tętniące życiem targowiska (souki). Znajdują się tam między innymi: największy targ złota, a także bazar oferujący szeroki wybór orientalnych przypraw oraz owoców morza. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odkryć lokalne i oryginalne smaki Dubaju. Można tu skosztować tradycyjnej bliskowschodniej kuchni, w tym dań, takich jak falafel, baba ganoush, zaatar lub lodów z wielbłądziego mleka.

Al Fahidi to kolejna historyczna część Dubaju i jednocześnie ostatnia dzielnica z budynkami wyposażonymi w tradycyjne wieże wiatrowe, których charakterystyczna konstrukcja została opracowana tysiące lat temu. Dla turystów z ograniczonym budżetem, ciekawym miejscem będzie Dubai Museum, które znajduje się w Forcie Al Fahidi. Za bilet kosztujący w przeliczeniu ok. 1 zł można obejrzeć wystawę przedstawiającą codzienne życie mieszkańców zatoki przed odkryciem pól naftowych.

…które napędza przyszłość

Dubaj jest przykładem potęgi ludzkiej technologii, dzięki takim obiektom jak The Palm Jumeirah, największej wyspie stworzonej przez człowieka w kształcie palmy, lub Burj Al-Arab Jumeirah – jednego z najwyższych hoteli na świecie, wznoszącego się na wysokość 321 metrów, o konstrukcji przypominającej falujący żagiel, w którym ceny zaczynają się od 4 850 zł i dochodzą nawet do 130 tys. złotych za noc.

W Dubai Mall, jednym z największych centrów handlowych na świecie, znajduje się atrakcja, która przyciąga rzesze turystów – dubajskie akwarium, które w podwieszanym zbiorniku stworzyło dom dla 140 gatunków zwierząt. Morską faunę można bezpłatnie podziwiać z poziomu galerii, a za opłatą ok. 100 zł można wejść do podwodnego zoo, gdzie odwiedzający spacerują tunelami wewnątrz akwarium. Na zewnątrz, tuż za drzwiami centrum handlowego, znajdują się dubajskie fontanny – jeden z największych na świecie multimedialnych parków fontann, stworzony na powierzchni ponad 12-hektarowego, sztucznego jeziora Burj Khalifa Lake. Nad wodnym kompleksem wznosi się słynny wieżowiec Burj Khalifa, najwyższy budynek na Ziemi, mierzący 828 metry.

Amatorom długich spacerów z pewnością przypadnie do gustu Dubai Marina, jedna z najbogatszych części Dubaju. Znajdują się tu nowoczesne wieżowce, przepiękne jachty o wartości kilku milionów dolarów i restauracje oferujące wyśmienitą kuchnię – jest to idealne miejsce na przechadzkę, kolację lub rejs po zatoce.

Lotnisko w Dubaju to główny węzeł przesiadkowy i rodzimy port Emirates, a zarazem pierwsze miejsce, które podróżni zobaczą po przyjeździe. Obsługuje rocznie ponad 88,2 milionów pasażerów oraz więcej niż 100 linii lotniczych, latających do ponad 240 portów lotniczych na 6 kontynentach. Lotnisko jest numerem jeden na światową skalę pod względem liczby obsługiwanych Airbusów A380. Na lotnisku w Dubaju, poza niezliczoną ilością sklepów i butików, pasażerowie znajdą dobrze wyposażone centrum medyczne, muzeum czy ośrodek SPA.

Dubaj ciekawostki i atrakcje

W Dubaju znajdują się pola golfowe, można jeździć konno, a nawet dosiąść wielbłąda podczas wycieczki na pustynnym safari, gdzie również czekają takie atrakcje jak sandboarding czy dune bashing (off road na pustyni). Metropolia ze względu na swoje położenie nad Zatoką Perską ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko pustynne rozrywki.

Entuzjaści sportów wodnych powinni wybrać się na wybrzeże, gdzie można podziwiać piękne widoki i panoramę miasta z perspektywy motorówki albo wodnego banana, zaś prawdziwi poszukiwacze wrażeń mogą spróbować flyboardingu. Fani sportów zimowych też znajdą coś dla siebie.

W jednym z najsłynniejszych centrów handlowych w mieście – The Mall Of The Emirates – znajduje się ośrodek narciarski, gdzie temperatura wewnątrz wynosi -4°. Wewnętrzny stok narciarski oferuje m.in. wyciąg krzesełkowy oraz wybieg dla pingwinów.

To część atrakcji Dubaju, do którego można udać się samolotem np. liniami Emirates.

Dubaj ciekawostki. Dostarczył: Infowire.pl

Zobacz też: 
> Linie lotnicze ciekawostki 
> Singapur – co warto zobaczyć

podobne wpisy

Most, który połączył Makau i Hongkong

Możliwość komentowania Most, który połączył Makau i Hongkong została wyłączona

Szosa Transfogaraska – najpiękniejsza droga świata

Możliwość komentowania Szosa Transfogaraska – najpiękniejsza droga świata została wyłączona

Najciekawsze destynacje turystyczne 2012

Możliwość komentowania Najciekawsze destynacje turystyczne 2012 została wyłączona

Old Trafford – stadion klubu Manchester United

Możliwość komentowania Old Trafford – stadion klubu Manchester United została wyłączona

Turcja. Otwarto Muzeum Troi

Możliwość komentowania Turcja. Otwarto Muzeum Troi została wyłączona

Stamford, Connecticut, USA

Możliwość komentowania Stamford, Connecticut, USA została wyłączona

Santa Monica, kurort w Kalifornii

Możliwość komentowania Santa Monica, kurort w Kalifornii została wyłączona

Grobowce dynastii Ming, Chiny

Możliwość komentowania Grobowce dynastii Ming, Chiny została wyłączona

Canberra, stolica Australii

Możliwość komentowania Canberra, stolica Australii została wyłączona

Miejsca wyglądające jak z filmów fantasy

Możliwość komentowania Miejsca wyglądające jak z filmów fantasy została wyłączona

Armenia – informacje i ciekawostki

Możliwość komentowania Armenia – informacje i ciekawostki została wyłączona

Ciekawostki ze świata: Korea Północna, Finlandia, Kuba…

Możliwość komentowania Ciekawostki ze świata: Korea Północna, Finlandia, Kuba… została wyłączona

Create AccountLog In Your Account