Herb Lublina ciekawostki
Koziołek skaczący do krzewu z winogronami – taki oryginalny herb ma miasto Lublin. Poznaj kilka ciekawostek związanych z tym herbem.
Ciekawostki o lubelskim herbie
1) Najstarszym koziołkiem nawiązującym do miasta Lublin, jest ten z pieczęci miejskiej z 1401 roku. Był na niej kozioł z długimi rogami, stojący na czterech nogach, zwrócony w lewo. Wokół niego na pieczęci był napis: CIVITATIS LUBLINENSIS (miasto Lublin).
2) Kolejne lubelskie koziołki były podobne, a w XVI wieku zaszła zmiana. Koziołek stał na tylnych nogach, przednimi dotykając stojącego obok krzewu winnej latorośli, na którym było jedno grono winogron.
3) Podobna scenka, ale koziołek zwrócony w prawą stronę, został przedstawiony w 1617 roku.
4) W 1703 r., gdy król August II zrównał prawa Lublina z prawami Krakowa, do herbu Lublina dodano koronę królewską. Na pieczęciach miejskich pojawił się wtedy napis: Civitatis Regiae Lublinensis, czyli: miasto królewskie Lublin.
5) Gdy Rzeczpospolita przestała istnieć, a Lublin znalazł się pod rosyjskim zaborem, koronę zastąpiła korona carska.
6) Podczas I wojny światowej na górze herbu pojawiła się korona przypominająca mur z cegieł.
7) Obecny wizerunek herbu Lublina zatwierdzono w latach 30. XX wieku. Niewiele różnił się od tego obecnego.
Legenda o herbie Lublina
Mieszczanie z Lublina na przełomie XIII i XIV wieku zabiegali o nadanie praw miejskich swej miejscowości. Dobrą ku temu okazją okazał się bunt mieszczan z Krakowa i Sandomierza, gdy ówczesny książę Władysław Łokietek zabiegał o wsparcie u innych. Łokietek wysłuchał przybyłych Lublinian i dowiedział się od nich o kozie, która ocalała podczas najazdu wojsk tatarskich na ich miasto. Mleko tej kozy wyżywiło przez jakiś czas wiele głodnych dzieci. Łokietek zaproponował, aby w herbie przyszłego miasta znalazła się koza oraz symbol winnicy. Mikołaj, krakowski artysta tworzący herby, nie popisał się. Pod wpływem alkoholu stworzył herb ze starym capem (kozłem), obżerającym się winogronami. Mieszczanie Lubelscy byli wściekli, ale nie było już czasu. Ważniejszym od wyglądu herbu był fakt, że Lublin otrzyma prawa miejskie.
Herb Lublina ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Lublinie