Peru ciekawostki i informacje, które powinieneś poznać
Peru ciekawostki
1) Jedna z najbardziej niebezpiecznych dróg w Peru biegnie przez Cañón del Pato, czyli Kanion Kaczora. To przesmyk oddzielający Kordylierę Białą od Kordyliery Czarnej, który w najwęższym miejscu ma zaledwie sześć metrów szerokości. Sama trasa posiada tylko jeden pas ruchu, ale jest dwukierunkowa. Aby ją przejechać, trzeba zapomnieć o zasadach z egzaminu na prawo jazdy i pokonać 35 tuneli. Obowiązuje w nich, podobnie jak na zakrętach, absolutny nakaz używania klaksonu.
2) Kolejna niebezpieczna droga Peru wiedzie przez pustynię. To Serpentyna Pasamayo – 22 kilometry asfaltu z ponad pół setką zakrętów między miastem Chancay i dzielnicą prowincji Lima – Ancón. Z powodu częstych wypadków kończących się upadkiem w stumetrową przepaść prosto do Oceanu Spokojnego zakaz wjazdu na tę trasę mają autobusy i samochody osobowe.
3) W caldo de gallina, czyli w peruwiańskim rosole z kury można znaleźć dużego ziemniaka, szczypiorek, prażoną kukurydzę i gotowane jajko na twardo, często w skorupce. Danie to jest popularne zwłaszcza w Andach. Nie zjada się go na obiad, tylko wieczorem lub na śniadanie.
Brama bogów
4) Aramu Muru niedaleko Jeziora Titicaca, to tajemnicza brama wykuta w skale. Przypomina kamienne drzwi z otworem na klucz. Inna nazwa tego miejsca, to Willka Uta czyli Brama bogów. W wierzeniach Inków była to nie wykonana ze złota, tylko w złoto przemieniona, tarcza o magicznych właściwościach. Używając jej jako klucza Aramu Muru miał wejść przez kamienne drzwi do innego wymiaru.
Przełęcz Anticona
5) 4818 – tyle metrów nad poziomem morza wznosi się przełęcz Anticona, znana także jako Ticlio. To dziesięć metrów wyżej niż Mont Blanc, ale w przeciwieństwie do najwyższego szczytu Alp na Ticlio można wjechać na kołach. Prowadzi tam Carretera Central – asfaltowa szosa łącząca Limę nad Pacyfikiem z centralnymi Andami i Amazonią.
Pachucutec – pomnik w Cuzco
6) Największy monument w Cuzco to pomnik najpotężniejszego z Inków. Nazywał się Pachucutec, co w języku keczua oznacza „Ten, który zmienia świat”. Za jego panowania w latach 1438-1471 inkaskie państwo zamieniło się w potężne imperium. Wykonana z brązu postać króla sięga 11,5 metra i waży 17 ton. Stoi na 22-metrowej podstawie, którą wykonano z ponad 1400 kamieni o wadze od stu kilogramów do półtorej tony. W środku jest kilka pięter, a ze szczytu roztacza się widok na miasto. Statua powstała w 1992 roku, a jej autorem jest rzeźbiarz Fausto Espinoza.
Wulkan El Misti
7) El Misti – niemal idealnie stożkowaty stratowulkan niedaleko Arequipy, wznoszący się 5820 metrów nad poziomem morza. U jego podnóża, po północnej stronie, mieszkają dzikie wikunie andyjskie. Wydaje się spokojny i bezczynny, choć w rzeczywistości jest aktywny i bardzo niebezpieczny. W przypadku erupcji lawa, trujące gazy i gorący popiół w kilkadziesiąt sekund skierują się w stronę milionowego miasta. Jedno z ostatnich takich zdarzeń miało miejsce w XV wieku, w czasach Inków. Wulkan wystrzelił wówczas z siebie ogromny ogień i rozbłysnął, po czym pokrył się na dwa dni czarną chmurą – donoszą hiszpańskie kroniki.
Plaża Słonia
8) Plaża Słonia w Marcon, a to jedno z najpiękniejszych miejsc nad Oceanem Spokojnym. Niedaleko formacji skalnej, której plaża zawdzięcza swoją nazwę, 1 marca 1855 roku rozbił się parowiec Rímac. Prowadzony przez nowicjusza statek obrał w nocy kurs w stronę usłanego skałami brzegu. W katastrofie zginęło pół tysiąca ludzi. Uratowała się garstka, w tym Ricardo Palma – wybitny pisarz, dziennikarz i polityk peruwiański.
José María Arguedas Altamirano
9) Wprowadził do literatury wnikliwą wizję świata podzielonego między tubylczą kulturę andyjską i przywiezioną przez Hiszpanów kulturę zachodnią, po czym 2 grudnia 1969 roku zmarł w Limie w wyniku ran odniesionych po samobójczym strzale w głowę. Pochodzący z Andahuaylas w górskim regionie Apurímac – José María Arguedas Altamirano, to jeden z najwybitniejszych peruwiańskich pisarzy, choć w swoim kraju pozostaje mało znany. W języku polskim ukazało się pięć jego powieści i noweli: „Yawar fiesta”, „Głębokie rzeki”, „Lis z Gór i Lis z Nizin”, „Ludzka miłość” oraz „Bogowie i ludzie z Huarochirí”. Arguedas był także antropologiem, etnologiem, nauczycielem i tłumaczem języka keczua. Żył 58 lat.
Wulkan Sabancaya
10) Wulkan Sabancaya potrafi wybuchnąć kilkadziesiąt razy dziennie. Dawniej jego aktywność erupcyjna była o wiele większa. Ten sięgający 5975 metrów nad poziom morza cud natury położony jest na północny zachód od Arequipy. Nie da się go nie zauważyć w drodze do Kanionu Colca. Jego nazwa w języku keczua oznacza „język ognia”.
11) Pilot z peruwiańskiego banknotu o nominale 10 nowych soli, to José Abelardo Quiñones Gonzales. Peruwiański kamikadze, który 23 lipca 1941 roku podczas wojny z Ekwadorem nie katapultował się z zestrzelonego samolotu, tylko skierował go w stronę wroga. Zginął na miejscu niszcząc baterię przeciwlotniczą sił ekwadorskich. Miał 27 lat. Po śmierci stał się bohaterem narodowym i przeszedł do historii jako jeden z najbardziej odważnych Peruwiańczyków. Dzień jego śmierci obchodzony jest w Peru jako święto Sił Powietrznych.
Peru ciekawostki
12) Wiszący most w Tinco w peruwiańskich Andach jest rekordowy. To najdłuższa (prawie kilometr), najwęższa (niecały metr) i najwyższa (ponad 4000 metrów nad poziomem morza, w tym około 500 metrów od ziemi) kładka dla pieszych na świecie.
13) 24 lipca 1911 roku do Machu Picchu wszedł amerykański naukowiec Hiram Bingham. Mocno zarośnięte miasto Inków nie było opuszczone. Mieszkały w nim dwie rodziny, które używały dawnych tarasów w celach rolniczych. Ten dzień można uznać za początek naukowego odkrywania tego miejsca. O Machu Picchu świat dowiedział się dwa lata później, kiedy w magazynie National Geographic ukazał się artykuł na temat wyprawy Hirama Binghama.
14) W peruwiańskim Iquitos leżącym w sercu Amazonii, koniecznie trzeba przejechać się miejskimi autobusami. Drewniane podłogi i ściany, brak drzwi, przewiewne okna, wielki filtr powietrza za kierowcą do ewentualnego pokonywania wysokiej wody i dużo muzyki.
Polka w Peru
15) 8 sierpnia 1915 roku w Limie urodziła się María Rostworowski Tovar de Diez Canseco, peruwiańska historyk oraz badaczka przedhiszpańskich kultur andyjskich. Była córką polskiego arystokraty Jana Jacka Rostworowskiego i Peruwianki Rity Any Tovar Del Valle z Puno. Napisała szereg książek, bez których trudno wyobrazić sobie poznawanie historii Peru, zwłaszcza tej związanej z Inkami. Do jej największych dzieł należy wydana również w Polsce „Historia del Tahuantinsuyo” oraz „El Señor de Pachacamac”, „La mujer en la época prehispánica”, „Doña Francisca Pizarro: una ilustra mestiza” i „Enciclopedia Temática del Perú”. Za swoją wybitną pracę była wielokrotnie nagradzana. W Polsce otrzymała tytuł doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medal Polskiej Akademii Nauk. Zmarła w Limie w 2016 roku dożywszy 100 lat.
Peru ciekawostki: (c) Kochamy Peru
Zobacz też:
>