Ningbo, miasto w Chinach

Ningbo leży we wschodniej części prowincji Zhejiang, w sąsiedztwie miasta Szanghaj. Mieszka tu 8,2 miliona ludzi. a powierzchnia miasta wynosi 9816 km kwadratowych. To miasto otwarte, z rozwiniętą gospodarką i humanistyką, a ze względu na swoją historię jest atrakcyjnym miastem dla turystów.

Historia Ningbo sięga narodzin „Kultury Hemudu”, cywilizacji powstałej 7 tys. lat temu. W okresie dynastii Tang, stało się ono jednym z punktów wyjścia „Morskiego Jedwabnego Szlaku”. Dziś Ningbo jest ważnym nadmorskim portem w Chinach, z rozbudowaną logistyką i handlem zagranicznym przekraczającym 100 miliardów dolarów.

Co zobaczyć w Ningbo?

Ulica Nantang

Znajduje się przy bramie południowej Starego Miasta. Od zawsze było to miejsce, gdzie kwitło życie kulturalne i handlowe. Deptak ma długość ponad 500 metrów, znajdują się przy nim mieszkania znanych artystów, których historia sięga przeszło 100 lat. Można tu poczuć atmosferę życia mieszkańców Ningbo.

Stara ulica Nantang

Ulica podzielona jest na dwie części: południową i północną. W części północnej można znaleźć punkty związane z turystyką miejską oraz tradycyjną kulturą lokalną. Południowa część koncentruje się na koncepcji „miejskiego wypoczynku”. Na ulicy Nantang znajduje się pasaż handlowy Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie znaleźć można towary importowane, takie jak piwo, żywności i pamiątki, a także biura świadczące usługi doradcze w zakresie wiz i podróży do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

miasto Ningbo Chiny ciekawostki
Spacer po uliczce w centrum Ningbo

Najstarsza prywatna biblioteka w Chinach – Muzeum Tian Yi Ge

Tian Yi Ge, to najstarsza prywatna biblioteka w Chinach oraz jedna z najstarszych bibliotek na świecie. Ma ponad 400-letnią historię. W jej zbiorach jest 300 tysięcy woluminów, z których 80 tysięcy to cymelia. W muzeum Tian Yi Ge znajdują się urocze budynki i ogrody, w których odwiedzający znajdą spokój.

W przeszłości Tian Yi Ge był zwykłym prywatnym budynkiem biblioteki. Dzisiaj to kompleksowe muzeum, z cenną kolekcją książek, łączącym historię i sztukę. W 1982 roku muzeum Tian Yi Ge została wymienione przez Radę Państwa Chin jako kluczowa jednostka ochrony narodowych zabytków kultury.

Stare nabrzeże – nowy symbol mody

Na północ od przecięcia się trzech rzek w Ningbo znajduje się stare nabrzeże, będące jednym z pięciu najstarszych portów handlowych w Chinach. Jego historia sięga ponad 100 lat, a mówi się o tym, że port tutaj powstał o 20 lat wcześniej niż w Szanghaju.

Port po rekonstrukcji zachował swój oryginalny wygląd. Można tu zobaczyć stare budowle w stylu europejskim. Większość z nich została przekształcona w bary, restauracje oraz studia i pracownie mody. Obecnie stare nabrzeże służy mieszkańcom za nową dzielnicę handlową, rozrywkową i turystyczną.

miasto Ningbo Chiny ciekawostki Księżycowe Jezioro
Ningbo, Księżycowe Jezioro

Port Ningbo Zhoushan łączy świat

Port Ningbo Zhoushan znajduje się w środkowej części wybrzeża Chin kontynentalnych. To pierwszy port na świecie, którego roczna przepustowość osiągnęła miliard ton. Przez kolejne 10 lat zajmował on pierwsze miejsce na świecie pod tym względem. Stąd rozchodzą się trasy komunikacyjne łączące ponad 600 portów ze 190 krajów i regionów świata.

W 2015 roku rząd miasta Ningbo podjął przedsięwzięcia w sprawie pobudzenia wszechstronnej współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie działają bezpośrednie linie transportu morskiego do polskiego portu Gdańsk, słoweńskiego portu Koppel, do tego linie tranzytowe via Morze Śródziemne i kraje Europy Północno-Zachodniej.

Expo Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia

Od 2015 roku, w czerwcu każdego roku w Ningbo odbywa się Expo Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia. To jedyne EXPO na szczeblu krajowym, które koncentruje się na współpracy między tymi regionami świata. Expo w pełni wykorzystuje uzupełniające się zalety Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dodajmy, że Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2018 roku wartość importu i eksportu z Ningbo do Polski wyniosła 1,4 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 23,1% rok do roku. Stanowi to 38,8% wielkości importu i eksportu Ningbo do 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zajmując tym samym pierwsze miejsce.

Tekst: CRI, oprac. SuperPolonia.info
Zdjęcia: Pixabay, CRI

radio CRI logo Chiny

Zobacz też:
> Korea Południowa
> Tajlandia
> New Delhi

podobne wpisy

Studenckie praktyki w Afryce

Możliwość komentowania Studenckie praktyki w Afryce została wyłączona

Liverpool – ciekawostki i atrakcje

Możliwość komentowania Liverpool – ciekawostki i atrakcje została wyłączona

Piramidy egipskie, Giza

Możliwość komentowania Piramidy egipskie, Giza została wyłączona

Wakacje z rodziną na Litwie

Możliwość komentowania Wakacje z rodziną na Litwie została wyłączona

Koronawrius. Kiedy znów do Peru?

Możliwość komentowania Koronawrius. Kiedy znów do Peru? została wyłączona

Czy Polacy chętnie korzystają z WiFi na lotniskach?

Możliwość komentowania Czy Polacy chętnie korzystają z WiFi na lotniskach? została wyłączona

Więzienie Alcatraz atrakcją turystyczną

Możliwość komentowania Więzienie Alcatraz atrakcją turystyczną została wyłączona

Walt Disney Concert Hall w Los Angeles

Możliwość komentowania Walt Disney Concert Hall w Los Angeles została wyłączona

Obraz Jana Styki w Glendale, Kalifornia

Możliwość komentowania Obraz Jana Styki w Glendale, Kalifornia została wyłączona

Weston Tower – nowa wieża opactwa Westminster w Londynie

Możliwość komentowania Weston Tower – nowa wieża opactwa Westminster w Londynie została wyłączona

Cmentarzysko pociągów w Boliwii

Możliwość komentowania Cmentarzysko pociągów w Boliwii została wyłączona

Bukareszt. Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf)

Możliwość komentowania Bukareszt. Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf) została wyłączona

Create AccountLog In Your Account