Kirkut w Szczebrzeszynie
W Szczebrzeszynie jest jeden z największych cmentarzy żydowskich w Polsce. Został założony w XVI wieku (wtedy w mieście zbudowano też synagogę), a miejsce wyznaczył ówczesny właściciel miasta, Jan Czarnowski.
Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie
Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,8 ha i zlokalizowany jest przy ul. Cmentarnej. Został zdewastowany podczas II wojny światowej (dodajmy, że Niemcy prowadzili tu egzekucje Żydów), a macewy (nagrobki) były kradzione po wojnie, w celach budowlanych.

Do dziś zachowało się ok. 3 tys macew, a najstarsza pochodzi z 1545 roku czyli ma niemal 5 wieków.
Wizyta na cmentarzu robi duże wrażenie – zarówno z powodu dużej powierzchni i ilości macew, z których wiele powstało kilka wieków temu. Ze zdjęć umieszczonych w sieci wnioskujemy, że we wcześniejszych latach teren cmentarza był zarośnięty. Obecnie przy części macew są tabliczki z informacjami na ich temat.

Żydzi w Szczebrzeszynie
Z dokumentów wiemy, że Żydzi mieszkali w Szczebrzeszynie na początku XVI wieku. Do końca 1942 r. ponad 900. Żydów Niemcy wywieźli do obozów zagłady, a 3,5 tys. zamordowali. Po zakończeniu eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej zaczęto tu osiedlać Niemców.

Synagoga w Szczebrzeszynie
Na początku XVII wieku wzniesiono w Szczebrzeszynie renesansowy budynek synagogi (ul. Sądowa 3). Został zbudowany w miejscu wcześniejszej synagogi i swą funkcję pełnił do 1940 roku, gdy Niemcy spalili budynek.
W latach 1957-1963 została gruntownie odbudowana i od 1965 roku mieści się tu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, jest też punkt Informacji Turystycznej. W latach 2009-2010 budynek przeszedł remont, w miejscu rosnących drzew stworzono parking.


Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn, to 5-tysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Jest tu siedziba gminy Szczebrzeszyn. Miasto leży nad rzeką Wieprz.
„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie” – to fragment wiersza Jana Brzechwy (1898-1966). Dziś to znane wszystkim powiedzenie, na wypowiedzeniu którego łatwo „złamać język” Polakowi, a co dopiero obcokrajowcowi. Nic dziwnego, że w mieście jest kilka świerszczy. Najczęściej fotografowanym jest ten z brązu, który od 2011 r. stoi na rynku czyli pl. T.Kościuszki, przed budynkiem ratusza.
Kirkut w Szczebrzeszynie – tekst i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Szczebrzeszynie