Dolina Baryczy – raj dla miłośników przyrody

Dolina Baryczy, to niezwykły park krajobrazowy w województwie dolnośląskim i wielkopolskim, wzdłuż rzeki Baryczy. Zajmuje powierzchnię ponad 87 ha, co czyni go największym parkiem krajobrazowym w Polsce. Dolina Baryczy powstała w roku 1996 i obejmuje 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i las. Co wyróżnia ten piękny park? Co warto tu zobaczyć?

Z czego słynie Dolina Baryczy

Park krajobrazowy Dolina Baryczy, to wspaniałe miejsce do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Piechotą, na rowerze albo kajakiem – z powodzeniem można przemierzać tu długie kilometry, obserwując liczne gatunki zwierząt i roślin. Park słynie z największego kompleksu stawów rybnych w Europie, w skład którego wchodzi prawie 300 stawów w rejonie Milicza i Żmigrodu. Stawy powstały w XIII wieku i obecnie są największym europejskim ośrodkiem hodowli karpia.

Dolina Baryczy, to również największy Rezerwat Ornitologiczny w Polsce. Odnotowuje się tu 276 gatunków ptaków, z czego 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe. Obserwować tu można żurawia, łabędzia niemego, gęś gęgawą, orlika krzykliwego, bielika czy kanię rudą. Najlepsza pora na obserwację ptaków to jesień, gdy zbierają się w stada, a stawy wykorzystują jako miejsce odpoczynku w okresie wędrówki oraz wiosna, kiedy ptaki przylatują i zaczynają się gody. Aby ułatwić fanom ptaków ich obserwację, na terenie parku wybudowano wieże obserwacyjne i czatownie.

Pałac Hatzfeldów Żmigród Dolina Baryczy atrakcje ciekawostki
Pałac Hatzfeldów w Żmigrodzie. Dolina Baryczy atrakcje. Foto: Granatowy / cc by-sa 3.0

Atrakcje w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to nie tylko ptaki i ryby, choć to ich najsłynniejsze atrakcje. Warto odwiedzić również Ruiny Pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie. Barokowy pałac powstał w latach 1656-1658 i cieszył się świetnością do roku 1945, gdy spaliła go Armia Czerwona. Dziś można przechadzać się po ruinach, oglądając pozostałości po murach oraz zdjęcia dawnych pomieszczeń. Tuż obok znajduje się wieża z 1560 roku. W jej wnętrzu znajduje się informacja turystyczna, taras widokowy oraz klimatyczny apartament, który można wynająć.

Kolejna atrakcja, to Kolorowy Szlak Karpia. Ta forma zwiedzania szczególnie przypadnie do gustu dzieciom, bowiem polega na odszukiwaniu kolorowych figur i rzeźb najpopularniejszej ryby w Dolinie Baryczy – karpia. Karpie zostały umieszczone przy miejscowych atrakcjach, a każdy z nich ma inne kolory i wzory. Zainteresowaniem cieszy się również Ceglany Dom i przyjazne alpaki. To urokliwa agroturystyka niedaleko Milicza, gdzie można spędzić chwile spokoju i wybrać się na spacer z alpakami.

Dla fanów aktywnego spędzania czasu najciekawsze opcje to spływ kajakowy rzeką Baryczą lub Młynówką. Obie rzeki są spokojne, woda płynie powoli, a brzegi porośnięte są drzewami i wysoką trawą. Świetną atrakcją są także rozległe trasy rowerowe. Najpopularniejsza jest Trasa Dawną Koleją Wąskotorową, która powstała na dawnym nasypie kolejki, której ostatni kurs odbył się w roku 1991. Trasa ma przeszło 20 kilometrów i liczne przystanki przyjazne rowerzystom.

Czy warto wybrać się do Doliny Baryczy?

Dolina Baryczy, to urokliwe miejsce niedaleko Wrocławia. Warto się tu wybrać choćby na spacer, choć teren jest bardzo rozległy i atrakcji nie brakuje. Zarówno najmłodsi, jak i fani natury na pewno Doliną Baryczy będą zachwyceni.

Tekst (c): we współpracy z RynekPierwotny.pl
Na górnym zdjęciu: Stawy Milickie, foto: Flyrecord / cc by-sa 4.0

podobne wpisy

Historia Sandomierza i jego zamek

Możliwość komentowania Historia Sandomierza i jego zamek została wyłączona

Bezpieczny weekend w górach. TOPR radzi

Możliwość komentowania Bezpieczny weekend w górach. TOPR radzi została wyłączona

Polskie przysłowia o górach

Możliwość komentowania Polskie przysłowia o górach została wyłączona

Z wizytą w Biskupinie

Możliwość komentowania Z wizytą w Biskupinie została wyłączona

Białystok – informacje i ciekawostki

Możliwość komentowania Białystok – informacje i ciekawostki została wyłączona

Polskie zwyczaje: kolorowe aniołki

Możliwość komentowania Polskie zwyczaje: kolorowe aniołki została wyłączona

Niesamowite ciekawostki o nazwach tulipanów

Możliwość komentowania Niesamowite ciekawostki o nazwach tulipanów została wyłączona

Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Wągrowcu, woj. wielkopolskie została wyłączona

Lech Wałęsa na znaczku pocztowym

Możliwość komentowania Lech Wałęsa na znaczku pocztowym została wyłączona

Dzielnice miasta Zakopane

Możliwość komentowania Dzielnice miasta Zakopane została wyłączona

Gdańsk. Skwer Gyddanyzc – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Możliwość komentowania Gdańsk. Skwer Gyddanyzc – wszystko, co powinieneś wiedzieć została wyłączona

Do Polski przyjedzie więcej obcokrajowców

Możliwość komentowania Do Polski przyjedzie więcej obcokrajowców została wyłączona

Create AccountLog In Your Account