Stan Wisconsin w USA i jego atrakcje

Fakty i ciekawostki o Wisconsin, stanie USA. Z czego słynie, co zobaczyć, jego atrakcje turystyczne

Jeśli istnieje przykład miejsca, w którym człowiek i natura uzupełniają się wzajemnie, to z całą pewnością jest to Wisconsin. Tu życie człowieka podporządkowane jest przyrodzie. Toczy się wokół jezior i rzek. Rozciąga przez parki, aż do wysp. Zainspirowani przyrodą ludzie tworzą przepiękne budowle, zakładają wspaniałe ogrody i parki. Jeden z pierwszych Indian, którzy przybyli do tego stanu, powiedział: „To dobra ziemia.” Taki właśnie jest stan Wisconsin.

Fakty o Wisconsin

1) To stan leżący na północy USA. Leży w regionie Midwest, pomiędzy dwoma jeziorami: Górnym i Michigan. Jest to w większości teren nizinny, ale i kraina mniejszych jezior, często polodowcowych.

2) Wisconsin w przeszłości był kolonią Francuską i Brytyjską. Oficjalnie powstał 29 maja 1848 r. Został wcielony w poczet Stanów Zjednoczonych Ameryki jako trzydziesty stan z kolei.

3) Dobrze rozwija się tu rolnictwo. Podstawą upraw są: kukurydza, buraki, rośliny strączkowe. To również centrum hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej i drobiu. Stolicą stanu jest jest miasto Madison.

Muzeum Sztuki Milwaukee Wisconsin ciekawostki atrakcje
Ciekawostki o Wisconsin: Muzeum Sztuki w mieście Milwaukee

Stolica i miasta Wisconsin oraz ich atrakcje

4) Milwaukee, to największe miasto w Wisconsin. Jest położone 145 km na północ od Chicago. Ze względu na duże skupisko Polonii w tym mieście, co roku odbywa się tu największy w całych Stanach festiwal Polish Fest. W mieście znajduje się Bazylika św. Józafata, założona przez polskich emigrantów. Najważniejszym punktem miasta jest Milwaukee Public Museum, które powstało w roku 1882 i jest kopalnią wiedzy na temat historii, zoologii, antropologii, botaniki i geologii.

5) Muzeum Harley-Davidson w Milwaukee, to nie lada gratka dla fanów motoryzacji. W swoich zbiorach posiada ponad 450 motorów. Miejsce upamiętnia historię tej legendarnej marki, od powstania jej pierwszego motocyklu w roku 1903. W Motor Bar & Restaurant zjesz potrawy, inspirowane smakami barów i restauracji, znajdujących się wzdłuż słynnej trasy Route 66.

6) Milwaukee Art Museum. Ponad 35 000 dzieł sztuki znajduje się w kilku oryginalnych architektonicznie budynkach tej placówki. Jeden z nich przyciąga uwagę każdego turysty. Zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę i otwarty w roku 2001, zwany jest pawilonem Quadracci. Ten nagradzany wielokrotnie, rzadki okaz inżynierii konstrukcyjnej, zawiera ruchome skrzydła, które otwierają się na długość 66 metrów, tworząc wysoką konstrukcję.

7) Madison, stolica Wisconsin, ma również wiele do zaoferowania. To nie tylko kafejki i restauracje wzdłuż Milwaukee River Walk, ale największa w stanie wyższa uczelnia – University of Wisconsin. To jeden z głównych, badawczych uniwersytetów na świecie. Do kampusu należą dwa znane budynki: Bascom Hall i Music Hall. Uczelnia poosiada własną elektrownię Charter Street. Od roku 1936 w ofercie uczelni jest polski program nauczania bazujący na polskim języku, literaturze i kulturze.

Madison Wisconsin ciekawostki atrakcje
Ciekawostki o Wisconsin: kapitol w Madison i panorama miasta

8) Administracja państwowa stanu znajduje się w The Wisconsin State Capitol. To najwyższy budynek w Madison. Otoczony jest przez inne obiekty rządowe oraz sąd stanowy. Przed wejściem stoi posąg Ateny, która obserwuje ratusz. Na ręku trzyma bobra – zwierzę, które jest symbolem Wisconsin. Architektura gmachu zaskakuje wyjątkowością. Zewnętrzne fasady ratusza ozdobione są naturalnymi kamieniami oraz skamielinami, w których można zobaczyć rozgwiazdy i koralowce.

9) Olbrich Botanical Gardens w Madison powstał w 1952 roku. Ten ogród botaniczny odzielony jest na siedem sekcji, w których głównymi tematami jest tradycyjny ogród angielski, różany i tajlandzki. Warte uwagi jest konserwatorium Bolz, w którym znajduje się kolekcja ponad 650 roślin egzotycznych. W ogrodach znajdują się też stawy, akwaria i terraria pełne ryb, żab, owadów i kolorowych ptaków. To placówka, która edukuje licznymi warsztatami, ale i wspaniałe miejsce jako plener ślubny.

10) Frank Lloyd Wright Buildings. Frank Lloyd Wright, to słynny amerykański architekt, który dorastał w Madison. Jego prace znane są na całym świecie, a osiem jego budynków zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wright, to prekursor architektury organicznej. Doskonale wkomponowywał budynki w ich naturalne tło. Jest też znany z projektowania domów mieszkalnych w stylu preriowym. W Madison dwa okazałe budynki jego autorstwa: centrum kongresowe Manona Terrace i dom spotkań First Unitarian Meeting House. W roku 1911 w Spring Green, wybudował swój dom mieszkalny Taliesin, który był jednopoziomową bryłą, w kształcie litery L.

miasto Madison USA
Miasto Madison

Przyroda i ciekawe miejsca w stanie Wisconsin

11) Apostle Islands czyli Wyspy Apostołów znajdują się u wybrzeży jeziora Superior. To 22 wyspy, z których wiele jest pełnych historycznych latarni i jaskiń. Te ostanie zimą tworzą naturalne dzieła sztuki, uformowane z zamarzniętych wodospadów. Komory jaskiń wypełniają kryształowe łuki utkane z lodowych sopli. Wyspy zdominowane są przez lasy borealne, z przewagą białego świerku, brzozy, cedru i jodły.

12) The Wisconsin Great River Road, to krajowa trasa widokowa, która ciągnie się przez około 250 mil (400 km). Wzdłuż trasy jest sporo urokliwych miejsc, a po drodze turysta mija aż 33 miasta. Sporo tu rzek i jezior. Czasem warto zjechać z drogi, żeby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Po drodze możesz zwiedzać mini galerie, rozsiane w miasteczkach albo spróbować wina w jednej z lokalnych winnic.

13) Interstate State Park, to obszar parkowy, który rozpościera się na dwa stany – Wisconsin i Minesotę. Pełen skalnych, polodowcowych formacji oraz licznych bazaltowych wąwozów. The Old Man the Dalles to najbardziej znany z nich, który ukształtował się około 10 tys. lat temu. Skalny próg, okalający rzekę St. Croix, przypomina twarz starego mężczyzny. Na terenie parku są dwa miasta: Taylor Falls (Minesota) i St. Croix Falls (Wisconsin). Wędrując, należy uważać na utworzone naturalnie, skalne dziury, których w parku jest dużo. Spacerowicze mają do wyboru kilka tras turystycznych, ciągnących się wzdłuż rzeki. Najpopularniejszym szlakiem jest Ice Age National Scenic Trail.

14) Door County. Hrabstwo Door (wschodnie granice Wisconsin) ma taką samą nazwę, jak cieśnina wodna i leży pomiędzy półwyspem Door a wyspą Washington. Cieśnina zwana też niebezpieczną, pełna jest starych, zatopionych statków. Dawni żeglarze mieli problem, by nią przepłynąć, ze względu na jej wąski przesmyk. Hrabstwo pełne jest pięknych parków i wybrzeży. Z najbardziej znanych można wymienić: Przylądek Dorsza (Cape Cod) i Cave Point County Park, w którym znajduje się dziesięć historycznych latarni. Warto też spróbować wina z ośmiu lokalnych, wiśniowych winnic.

stan Wisconsin ciekawostki atrakcje
Gdzieś na wschodzie stanu Wisconsin

Kolejne atrakcje i ciekawostki o Wisconsin

15) Cedarburg, to historyczne miasto położone nad brzegiem rzeki Cedar Creek. Słynne z urokliwych uliczek, których stary styl próbuje uchwycić wielu ulicznych malarzy. Powstały w roku 1876 zadaszony most to jeden z niewielu ocalałych, po którym wciąż można chodzić. Warto zobaczyć odrestaurowany młyn Cedar Creek Settlement i spróbować dobrego wina w lokalnej winnicy. Popularnymi wydarzeniami miasta są festiwale: wina, truskawek i festiwal zimowy.

16) Jeśli chcesz czegoś dowiedzieć się o łodziach, to odwiedź Wisconsin Maritime Museum w Manitowoc. Obiekt przede wszystkim edukuje, ukazując historię szkutniczego przemysłu całego stanu. Możesz tu zwiedzić podwodny okręt z II wojny światowej – USS Cobia oraz dowiedzieć się, jak wygląda życie marynarzy na takim okręcie. Na wystawie zobaczysz też repliki najbardziej znanych łodzi z tych terenów.

17) Wisconsin Dells to miasto położone nad rzeką Wisconsin. Jest tu ogromny park wodny, pełen atrakcji. Tę wakacyjną stolicę środkowego zachodu co roku odwiedza go około 3 mln osób.

18) Airventure Show, to pokazy lotnicze odbywające się w Oshkosh. Każdego lata, na regionalnym lotnisku Wittama, spotykają się miłośnicy podniebnych maszyn. To największy zlot na świecie, który odbywa się nieprzerwanie od roku 1953. Tysiące gości gromadzi się, by podziwiać lotnicze spektakle, wziąć udział w warsztatach lub zwiedzić wystawę zabytkowych samolotów. Niektóre z nich, to francuskie i niemieckie myśliwce z I wojny światowej.

Ciekawostki o Wisconsin: (c) SuperPolonia.info / GT

Zobacz też:
> Stan Wirginia – ciekawostki
>

podobne wpisy

Rovaniemi, Finlandia. Miasto św. Mikołaja

Możliwość komentowania Rovaniemi, Finlandia. Miasto św. Mikołaja została wyłączona

Puerto Penasco (Rocky Point), Meksyk

Możliwość komentowania Puerto Penasco (Rocky Point), Meksyk została wyłączona

Miasto Glendale w Kalifornii

Możliwość komentowania Miasto Glendale w Kalifornii została wyłączona

Indyjskie miasto Jaipur

Możliwość komentowania Indyjskie miasto Jaipur została wyłączona

Chiny. Niezwykłe groty na pustyni

Możliwość komentowania Chiny. Niezwykłe groty na pustyni została wyłączona

Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne?

Możliwość komentowania Muzyka Mozarta żeby dziecko było inteligentne? została wyłączona

Zamki Estonii: Kuressaare

Możliwość komentowania Zamki Estonii: Kuressaare została wyłączona

Niezwykły budynek w Las Vegas

Możliwość komentowania Niezwykły budynek w Las Vegas została wyłączona

Ustrój polityczny Luksemburga

Możliwość komentowania Ustrój polityczny Luksemburga została wyłączona

Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta?

Możliwość komentowania Europa. Ile za taksówkę z lotniska do miasta? została wyłączona

11 ciekawostek o Seattle, mieście w USA

Możliwość komentowania 11 ciekawostek o Seattle, mieście w USA została wyłączona

Oryginalne ciekawostki o polskich miastach

Możliwość komentowania Oryginalne ciekawostki o polskich miastach została wyłączona

Create AccountLog In Your Account