Andaluzja czyli wakacje w Hiszpanii

Andaluzja większości z nas kojarzy się z jej pełnymi temperamentu mieszkańcami (corrida, wino, flamenco). Andaluzyjczycy to ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji. Czy to te względy powodują, że Polacy coraz chętniej odwiedzają Andaluzję?

Andaluzja jest piękna i zróżnicowana. Inna jest Granada czy Kordoba i jeszcze inna niż południowa część Hiszpanii, skupiona wokół Malagi.

Można się tu zaszyć w części wewnątrzlądowej, w otoczeniu wzniesień górskich i gajów oliwnych, niezwykłych historycznych miast i miasteczek, a albo wybrać jedno z czterech wybrzeży: Costa de Almeria, Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical.

Andaluzja, stolica nie tylko flamenco

Flamenco, to niezwykle ekspresyjny taniec. W lipcu w Granadzie i okolicznych mniejszych miasteczkach odbywa się festiwal flamenco. Fajwięcej pokazów flamenco odbywa się w Granadzie, w dzielnicy Sacromonte.

Wielokolorowe kafle Azulejos, to symbol południowej Hiszpanii. Te barwne, ceramiczne płytki wywodzą się ze sztuki islamskiej. Można je tu zobaczyć wszędzie: na ścianach, podłogach, balkonach, patiach, nawet na tabliczkach z nazwami i numerami ulic. To także bardzo popularna forma pamiątki z Andaluzji.

Sama Granada jest bardzo malownicza. Przyjeżdża się tutaj między innymi po to, żeby zobaczyć słynną Alhambrę – dawną twierdzę mauretańskich kalifów. W czerwcu i lipcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie. Festiwal jest mieszanką różnorodnych atrakcji artystycznych i odbywa się w najpiękniejszych zakątkach miasta. Na świeżym powietrzu w ogrodach Generalife, w pałacu Arrayanes de la Alhambra i nie tylko.

miasto Ronda Andaluzja ciekawostki atrakcje
Miasto Ronda w hiszpańskiej Andaluzji

Sierra Nevada

Obok Granady znajduje się najwyższy łańcuch górski Hiszpanii, Sierra Nevada. Amatorzy pieszych wycieczek powinni wejść na szczyt Mulhacen (3842 m n.p.m.) należący do Korony Europy, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć wybrzeże Afryki. W zależności od czasu jaki mamy na jego zdobywanie, można wybrać wariant trudniejszy lub łatwiejszy. W tym drugim przypadku można wjechać na wysokość 2700 metrów i po trzech godzinach być na szczycie.

Andaluzja czyli wakacje w Hiszpanii

Miasto Ronda

W pobliżu Malagi leży Ronda, miasto słynące z dzielącego je na pół wąwozu oraz corridy. Wąwóz El Tajo, to pionowe, majestatyczne ściany dzielące części miasta na starszą, założoną jeszcze w średniowieczu dzielnicę i na nowszą. Można się pomiędzy nimi przemieszczać, korzystając z jednego z trzech mostów.

Alhambra Andaluzja ciekawostki atrakcje
Alhambra, Andaluzja

Najbardziej niezwykłym jest most Puente Nuevo. Według legendy jego twórca po zakończnej w 1735 roku budowie – rzucił się w przepaść, żeby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego. Sam most nie okazał się wytrzymały. Już po sześciu latach od otwarcia zawalił się, co kosztowało życie 50 osób.

Znakiem rozpoznawalnym Rondy jest też corrida, która odbywa się jedynie raz w roku, we wrześniu. Na kilka dni miasto zmienia się w wielki festyn, bo ściągają tu amatorzy walki z bykami z całego świata. Dodajmy, że w Rondzie jest najstarsza, wciąż działająca arena do walki z bykami.

Chwila z Picassem

W na wybrzeżu Costa del Sol, w mieście Marbella urodził się Pablo Picasso. Jest tu muzeum artysty z bogatą kolekcją jego dzieł. W dzielnicy Puerto Banus, w porcie jachtowym można spotkać ludzi sławnych i bogatych. A wokół Marbelli i Puerto Banus są pola golfowe.

Czy to wszystko nie wystarczy, aby pomyśleć: „A może by tak do Andaluzji?”…

Andaluzja ciekawostki w SuperPolonia.info

Zobacz też

Laponia ciekawostki

Psie zaprzęgi to jedna z najstarszych lapońskich tradycji. Dawniej sanki, ciągnięte przez cztery lub sześć piesków husky, stanowiły popularny środek transportu. Obecnie jest to głównie forma rozrywki, ekscytującej zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
> Tu więcej

Australia ciekawostki

W XIX wieku do Australii sprowadzono wielbłądy – jako zwierzęta pociągowe. Zaaklimatyzowały się tu znakomicie i na wolności żyje ich tu 10 razy więcej niż misiów koala. Obecnie importuje je Arabia Saudyjska, w celach konsumpcyjnych.
> Tu więcej

Hollywood Aleja Gwiazd

Obecnie Aleja Gwiazd zawiera ponad 2,600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci. Poza Myszką Mickey (1978 r.) swoje gwiazdy mają tu: Królewna Śnieżka, Simpsonowie, Kermit the Frog, Donald Duck, Godzilla, Kubuś Puchatek, Shrek, i Mupety.
> Tu więcej

podobne wpisy

Stavanger – norweska stolica śledzia

Możliwość komentowania Stavanger – norweska stolica śledzia została wyłączona

Historia Ostrej Bramy w Wilnie

Możliwość komentowania Historia Ostrej Bramy w Wilnie została wyłączona

Muzyczna podróż w scenerii Dolomitów

Możliwość komentowania Muzyczna podróż w scenerii Dolomitów została wyłączona

Yellowstone National Park, USA

Możliwość komentowania Yellowstone National Park, USA została wyłączona

Glen Canyon Dam, Arizona

Możliwość komentowania Glen Canyon Dam, Arizona została wyłączona

Ciekawostki o Albany, USA

Możliwość komentowania Ciekawostki o Albany, USA została wyłączona

Bizon od teraz oficjalnym symbolem USA

Możliwość komentowania Bizon od teraz oficjalnym symbolem USA została wyłączona

Machu Picchu, Peru – ciekawostki

Możliwość komentowania Machu Picchu, Peru – ciekawostki została wyłączona

Faraon Cheops i jego piramida

Możliwość komentowania Faraon Cheops i jego piramida została wyłączona

Zwiedzamy Paryż

Możliwość komentowania Zwiedzamy Paryż została wyłączona

Promem z Dover do Calais

Możliwość komentowania Promem z Dover do Calais została wyłączona

Chorwacja. Nie tylko zabytki

Możliwość komentowania Chorwacja. Nie tylko zabytki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account