Andaluzja czyli wakacje w Hiszpanii

Andaluzja ciekawostki

Andaluzja większości z nas kojarzy się z jej pełnymi temperamentu mieszkańcami (corrida, wino, flamenco). Andaluzyjczycy to ludzie otwarci, spontaniczni, marzycielscy, przywiązani do swojej tradycji. Czy to te względy powodują, że Polacy coraz chętniej odwiedzają Andaluzję?

Piękna Andaluzja

Andaluzja jest piękna i zróżnicowana. Inna jest Granada czy Kordoba i jeszcze inna niż południowa część Hiszpanii, skupiona wokół Malagi.

Można się tu zaszyć w części wewnątrzlądowej, w otoczeniu wzniesień górskich i gajów oliwnych, niezwykłych historycznych miast i miasteczek, a albo wybrać jedno z czterech wybrzeży: Costa de Almeria, Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa Tropical.

Andaluzja – stolica nie tylko flamenco

Flamenco, to niezwykle ekspresyjny taniec. W lipcu w Granadzie i okolicznych mniejszych miasteczkach odbywa się festiwal flamenco. Najwięcej pokazów flamenco odbywa się w Granadzie, w dzielnicy Sacromonte.

Wielokolorowe kafle Azulejos, to symbol południowej Hiszpanii. Te barwne, ceramiczne płytki wywodzą się ze sztuki islamskiej. Można je tu zobaczyć wszędzie: na ścianach, podłogach, balkonach, patiach, nawet na tabliczkach z nazwami i numerami ulic. To także bardzo popularna forma pamiątki z Andaluzji.

Sama Granada jest bardzo malownicza. Przyjeżdża się tutaj między innymi po to, żeby zobaczyć słynną Alhambrę – dawną twierdzę mauretańskich kalifów. W czerwcu i lipcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie. Festiwal jest mieszanką różnorodnych atrakcji artystycznych i odbywa się w najpiękniejszych zakątkach miasta. Na świeżym powietrzu w ogrodach Generalife, w pałacu Arrayanes de la Alhambra i nie tylko.

> Ciekawostki o Madrycie

miasto Ronda Andaluzja ciekawostki atrakcje
Miasto Ronda w hiszpańskiej Andaluzji

Sierra Nevada

Obok Granady znajduje się najwyższy łańcuch górski Hiszpanii, Sierra Nevada. Amatorzy pieszych wycieczek powinni wejść na szczyt Mulhacen (3842 m n.p.m.) należący do Korony Europy, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć wybrzeże Afryki. W zależności od czasu jaki mamy na jego zdobywanie, można wybrać wariant trudniejszy lub łatwiejszy. W tym drugim przypadku można wjechać na wysokość 2700 metrów i po trzech godzinach być na szczycie.

Miasto Ronda

W pobliżu Malagi leży Ronda, miasto słynące z dzielącego je na pół wąwozu oraz corridy. Wąwóz El Tajo, to pionowe, majestatyczne ściany dzielące części miasta na starszą, założoną jeszcze w średniowieczu dzielnicę i na nowszą. Można się pomiędzy nimi przemieszczać, korzystając z jednego z trzech mostów.

Alhambra Andaluzja ciekawostki atrakcje
Miasto Alhambra. Andaluzja ciekawostki

Najbardziej niezwykłym jest most Puente Nuevo. Według legendy jego twórca po zakończonej w 1735 roku budowie – rzucił się w przepaść, żeby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego. Sam most nie okazał się wytrzymały. Już po sześciu latach od otwarcia zawalił się, co kosztowało życie 50 osób.

Znakiem rozpoznawalnym Rondy jest też corrida, która odbywa się jedynie raz w roku, we wrześniu. Na kilka dni miasto zmienia się w wielki festyn, bo ściągają tu amatorzy walki z bykami z całego świata. Dodajmy, że w Rondzie jest najstarsza, wciąż działająca arena do walki z bykami.

Chwila z Picassem

W na wybrzeżu Costa del Sol, w mieście Marbella urodził się Pablo Picasso. Jest tu muzeum artysty z bogatą kolekcją jego dzieł. W dzielnicy Puerto Banus, w porcie jachtowym można spotkać ludzi sławnych i bogatych. A wokół Marbelli i Puerto Banus są pola golfowe.

Czy to wszystko nie wystarczy, aby pomyśleć: „A może by tak do Andaluzji?”…

Andaluzja ciekawostki w SuperPolonia.info

Zobacz też:
>
>

podobne wpisy

Wczasy w Chorwacji – może Dubrownik?

Możliwość komentowania Wczasy w Chorwacji – może Dubrownik? została wyłączona

Hammershus. Ruiny zamku na wyspie Bornholm i jego duchy

Możliwość komentowania Hammershus. Ruiny zamku na wyspie Bornholm i jego duchy została wyłączona

British Museum w Londynie

Możliwość komentowania British Museum w Londynie została wyłączona

Ciekawostki o Londynie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Londynie została wyłączona

A może z Polski do Skandynawii promem?

Możliwość komentowania A może z Polski do Skandynawii promem? została wyłączona

Co warto zobaczyć w Albanii?

Możliwość komentowania Co warto zobaczyć w Albanii? została wyłączona

Miasto Chamonix i góra Mont-Blanc we Francji

Możliwość komentowania Miasto Chamonix i góra Mont-Blanc we Francji została wyłączona

Moherowe Klify w Irlandii

Możliwość komentowania Moherowe Klify w Irlandii została wyłączona

Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Możliwość komentowania Jeziora Plitwickie, Chorwacja została wyłączona

Ibiza. 750 euro kary za wypicie wody

Możliwość komentowania Ibiza. 750 euro kary za wypicie wody została wyłączona

Stadion Olimpijski w Berlinie

Możliwość komentowania Stadion Olimpijski w Berlinie została wyłączona

Kopalnia Soli. Kaczyka w Rumunii

Możliwość komentowania Kopalnia Soli. Kaczyka w Rumunii została wyłączona

Create AccountLog In Your Account