przetwory zimowe zapasy na zimę
przetwory zimowe zapasy na zimę
w

Polacy chętnie robią i jedzą domowe przetwory

Niemal połowa Polaków przygotowuje domowe przetwory na zimę. Wkładamy do słoików sezonowe owoce, warzywa i grzyby nie tylko dlatego, aby oszczędzić. Co ciekawe, to mężczyźni częściej deklarują przygotowywanie przetworów

Jesienią blisko połowa Polaków planuje spędzić więcej czasu w kuchni, przygotowując na zimę przetwory ze świeżych owoców, warzyw czy grzybów. Według najnowszych badań, zapasy na zimę zamierza zrobić 49 proc. Polaków. Najczęściej przygotowują je osoby w wieku powyżej 60. roku życia (aż 57 proc.) i młodzi ludzie (co trzecia osoba w wieku 25-34 lat). Co ciekawe, wśród mężczyzn aż 3/4 chce zapełnić spiżarnię domowymi smakołykami. Przetwory najczęściej robią rodziny, w których są cztery i więcej osób (65 proc.) oraz co czwarta osoba żyjąca samotnie.

Owoce i warzywa z przydomowego ogrodu

Liczba osób, które deklarują, że będą przygotowywać przetwory jest zależna od miejsca zamieszkania i dostępu do własnych, świeżych owoców i warzyw. Przetwory przygotowuje 63 proc. mieszkańców wsi i co trzeci mieszkaniec średniego lub dużego miasta. Zapasy z własnych plonów robi 75 proc. osób żyjących na wsi, a mieszkańcy największych miast (powyżej 500. tys. mieszkańców) przygotowują słoiki z produktów zakupionych w sklepach, na bazarze lub targowisku – robi tak 76 proc. z nich.

Ile przetworów przygotowujemy?

Jeśli już decydujemy się na gotowanie weków i smażenie powideł, to z rozmachem. Większość badanych przyznaje, że przygotowuje taką ilość, aby wystarczyła na zimę dla całej rodziny. Ale są też tacy, którzy myślą nie tylko o swoich domownikach. 8 procent osób deklarujących robienie przetworów, obdarowuje rodzinę i znajomych smakołykami ze spiżarni. Niezawodni w tej kwestii są seniorzy – wśród osób, które mają powyżej 60 lat, aż 14 proc. chętnie daje swoje przetwory w prezencie.

Doceniamy tradycyjne smaki

Polacy bardzo lubią smak domowych potraw przyrządzonych z różnego rodzaju przetworów: kiszonek, konfitur czy marynowanych grzybów. 64 proc. badanych, w których domach robi się przetwory stwierdza, że potrawy wykonane według tradycyjnych receptur smakują im najlepiej. Ich smak szczególnie doceniają najmłodsi badani (71 proc. osób w wieku 15-24 lata). 19 proc. ogółu badanych z kolei podkreślało wartość przygotowania przetworów ze sprawdzonych, zdrowych surowców.

Takie gotowanie to także cenny czas spędzony z rodziną i znajomymi, a w wielu domach – po prostu przyzwyczajenie lub tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Co czwarta osoba przygotowująca weki, dżemy i soki hołduje rodzinnej tradycji i jesienią spędza pracowity czas w kuchni, by w czasie zimowych dni cieszyć się smakami lata i domowych przetworów.

Dostarczył: InfoWire.pl
Wykorzystano informacje z Badania Barometr Providenta (CAPI), zrealizowanego w dniach 24-29 sierpnia 2018 r., na reprezentatywnej próbie n=1010 Polaków w wieku 15+. Badanie przeprowadziła firma Danae na zlecenie Provident Polska.

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

podróż samolot dziecko w samolocie linie lotnicze dzieci

Podróż samolotem z małym dzieckiem

niszczyciel rakietowy HMS Diamond

HMS Diamond w Gdyni