polskie wynalazki peryskop obracalny
polskie wynalazki peryskop obracalny
w

Historia polskiego wynalazku: peryskop obracalny

Znajduje się w każdym czołgu produkowanym na świecie. I skonstruował go Polak. Polskie wynalazki: peryskop obracalny

Inżynier Rudolf Gundlach

Na świecie znany jest pod angielską nazwą: Vickers Tank Periscope MK.IV, choć początkowo nazywał się swojsko: peryskop obracalny Gundlacha. Nazwa pochodziła od nazwiska Rudolf Gundlach, bo to on skonstruował ów wynalazek, stosowany wkrótce we wszystkich czołgach świata po dzień dzisiejszy. Rudolf Gundlach, to urodzony w 1892 roku inżynier i konstruktor, major broni pancernych Wojska Polskiego.

Niezwykły wynalazek

Urządzenie pozwalało z wnętrza czołgu obserwować wszystko co dzieje się na zewnątrz, bez obracania głowy obserwatora. Zostało opatentowane w 1936 roku i po raz pierwszy zamontowane w polskim czołgu 7ZTP, którego Gundlach był jednym z twórców. Ten 7-tonowy wóz bojowy okazał się najlepszym czołgiem kampanii wrześniowej 1939 roku. Podczas gdy dowódcy czołgów wszystkich armii świata oglądali świat zewnętrzny przez zwykłe szczeliny w pancerzu, dowódcy tego polskiego czołgu widzieli znacznie więcej, bez konieczności wystawiana swych oczu na ogień przeciwnika.

Na krótko przez wybuchem II wojny światowej, polski wynalazek został sprzedany brytyjskiej firmie Vickers-Armstrong za symboliczną złotówkę. Był montowany w zachodnich produkcjach, m.in. czołgach Crusader, Churchill, Valentine, Cromwell i w słynnym amerykańskim Shermanie.

W wyniku ataku armii rosyjskiej na Polskę 17 września 1939, wymyślony w Polsce peryskop trafił w rosyjskie ręce, dzięki czemu zaczął być produkowany w rosyjskich czołgach T-34 i T-70. Wynalazkiem „zaopiekowali się” także niemieccy konstruktorzy wozów bojowych.

A co z wynalazcą, Rudolfem Gundlachem?

Po kampanii wrześniowej przez Rumunię Gundlach dotarł do Francji, gdzie pracował dla Biura Wojennego Przemysłu istniejącym przy Ministerstwie Przemysłu polskiego rządu na wygnaniu. Wojnę spędził ze Francji, a gdy się skończyła, wytoczył producentom czołgów proces sądowy, aby dostać odszkodowanie za korzystanie z jego wynalazku. Wygrał 84 miliony franków, z czego część pochłonęły koszta sądowe i prawnicy. Niedługo potem pod Paryżem kupił farmę, na której żył do śmierci w 1957 roku.

Polskie wynalazki: (c) SuperPolonia.info, na podst. tekstu J.Wołosowskiego
Na ilustracji: peryskop obracalny Gundlacha

Zobacz też:
> Ciekawostki o wynalazkach i wynalazcach
> Największe działa w historii wojskowości

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

ratusz Nidzica ciekawostki o Nidzicy

Ciekawostki o Nidzicy. Miasto na Mazurach

ubezpieczenie motoryzacyjne ubezpieczenia ciekawostki

Co może obejmować ubezpieczenie motoryzacyjne?