Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Znajduje się w każdym czołgu produkowanym na świecie. I skonstruował go Polak
Na świecie znany jest pod angielską nazwą: Vickers Tank Periscope MK.IV, choć początkowo nazywał się swojsko: peryskop obracalny Gundlacha. Nazwa pochodziła od nazwiska Rudolf Gundlach, bo to on skonstruował ów wynalazek, stosowany wkrótce we wszystkich czołgach świata po dzień dzisiejszy. Rudolf Gundlach, to urodzony w 1892 roku inżynier i konstruktor, major broni pancernych Wojska Polskiego.
Urządzenie pozwalało z wnętrza czołgu obserwować wszystko co dzieje się na zewnątrz, bez obracania głowy obserwatora. Zostało opatentowane w 1936 roku i po raz pierwszy zamontowane w polskim czołgu 7ZTP, którego Gundlach był jednym z twórców. Ten 7-tonowy wóz bojowy okazał się najlepszym czołgiem kampanii wrześniowej 1939 roku. Podczas gdy dowódcy czołgów wszystkich armii świata oglądali świat zewnętrzny przez zwykłe szczeliny w pancerzu, dowódcy tego polskiego czołgu widzieli znacznie więcej, bez konieczności wystawiana swych oczu na ogień przeciwnika.
Na krótko przez wybuchem II wojny światowej, polski wynalazek został sprzedany brytyjskiej firmie Vickers-Armstrong za symboliczną złotówkę. Był montowany w zachodnich produkcjach, m.in. czołgach Crusader, Churchill, Valentine, Cromwell i w słynnym amerykańskim Shermanie.
W wyniku ataku armii rosyjskiej na Polskę 17 września 1939, wymyślony w Polsce peryskop trafił w rosyjskie ręce, dzięki czemu zaczął być produkowany w rosyjskich czołgach T-34 i T-70. Wynalazkiem „zaopiekowali się” także niemieccy konstruktorzy wozów bojowych.
Po kampanii wrześniowej przez Rumunię dotarł do Francji, gdzie pracował dla Biura Wojennego Przemysłu istniejącym przy Ministerstwie Przemysłu polskiego rządu na wygnaniu. Wojnę spędził ze Francji, a gdy się skończyła, wytoczył producentom czołgów proces sądowy, aby dostać odszkodowanie za korzystanie z jego wynalazku. Wygrał 84 miliony franków, z czego część pochłonęły koszta sądowe i prawnicy. Niedługo potem pod Paryżem kupił farmę, na której żył do śmierci w 1957 roku.
SuperPolonia.info, na podstawie tekstu Jakuba Wołosowskiego, InnPoland)
Na ilustracji: peryskop obracalny Gundlacha Foto: Wikipedia
Zobacz też:
> Ciekawostki o wynalazkach i wynalazcach
> Największe działa w historii wojskowości
> Niszczyciel HMS Diamond