historia zabawek lalki zabawki ciekawostki
historia zabawek lalki zabawki ciekawostki
w ,

Historia dziecięcych zabawek

Historia zabawek

Zabawki, jak doskonale wiemy, służą dzieciom do zabawy. Niektóre zabawki (np. lalki, misie) służą też jako ozdoba naszych mieszkań. Do ich wykonania wykorzystywane są raczej ogólnodostępne materiały. Najczęściej jest to drewno, tekstylia lub plastik. Wykonawcą zabawek są małe prywatne manufaktury, ale i duże przedsiębiorstwa

Lalki nie tylko do zabawy

Znawcy historii, odkryli figurki liczące ponad 30 tysięcy lat. Najprawdopodobniej nie służyły jednak do zabawy. Raczej do celów kultowych, ponieważ przedstawiały najczęściej bogów pogańskich. Warto wspomnieć o laleczce, która została znaleziona na wyspie Pantelleria, liczącej ponad 4000 lat. Ta laleczka ma w niewielkim garnuszku urządzony pokoik, z całym wyposażeniem. Wiele lat później lalki oraz pokoiki dla lalek stały się obiektem pożądania małych dziewczynek.

historia zabawek lalki zabawki ciekawostki
Lalki od dawna są ulubionymi zabawkami małych dziewczynek. Historia zabawek

Pierwsze zabawki świata i starożytność

Pierwsze zabawki były robione z gliny. Niekiedy do ich wykonania służył ciosany kamień lub sierść zwierząt. Zabawki te miały domalowywane włosy, oczy, usta, potem też ubranka szyte z materiału.

W starożytnej Grecji pierwszymi zabawkami dla dzieci były porcelanowe grzechotki. W Rzymie natomiast, grzechotki służyły jako przedmiot kultu. Przed obrządkami były wykopywane z ziemi,a po zakończeniu rytuałów znów zakopywano je, aby ich nie uszkodziły złe duchy. Wierzono, że grzechotki potrafiły wyganiać złe licho z domów. Ponieważ ich ojcem był podobno niejaki Archytas z Tarentu, potocznie grzechotki nosiły nazwę archytasek.

Z kolei Ksenofont, starożytny grecki pisarz wywodzący się z Aten, opisywał lalki porcelanowe, którymi bawiły się dziewczynki. Te lalki miały już wtedy ruchome nóżki i rączki. Nieruchoma była główka, która była przepięknie wymalowana.

historia zabawek lalki zabawki ciekawostki
Lalka Barbie choć powstała całkiem niedawno, już znalazła swoje miejsce w historii dziecięcych zabawek

Zabawki w średniowieczu i później

W początkach wieków średnich, nastąpił kryzys w sferze zabawkarstwa. Ludzie musieli oddawać się modłom i kościołowi. Zabawki kupowali swoim pociechom jedynie ludzie bogaci. Lalki, którymi bawiły się średniowieczne dzieci, były trochę toporny wygląd, nie miały ruchomych części i były ubrane w zgrzebne sukienki. Często główkę umieszczano po prostu na patyku, który zastępował jej korpus.

W Elblągu podczas prac wykopaliskowych znaleziono korpus lalki, stworzony w XVIII wieku. Lalka ma dziurki w miejscu ramion, co sugeruje, że miała ruchome ręce.

Niegdyś popularnością cieszył się też drewniany koń, który był zabawką dzieci z bogatych domów. Był umieszczony na patyku, miał mały korpus i nieruchome kończyny.

SuperPolonia.info odwiedziła niedawno Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, gdzie można poznać szereg ciekawostek z historii dziecięcych zabawek.

Historia zabawek – tekst i zdjęcia: Agnieszka Gałka / SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o zabawkach

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Warszawa ulica Elektoralna w Warszawie

Ulica Elektoralna w Warszawie – ciekawostki

zabytki warszawskie kościoły w Warszawie stolica Polski

Kościół św. Anny w Warszawie i jego historia