Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Mieszkańcy Wiednia korzystają z rowerów, pojazdów komunikacji publicznej, samochodów i oczywiście chodzą też pieszo. Coraz częściej w przestrzeni publicznej miasta widać też hulajnogi i hulajnogi elektryczne
Warszawiacy coraz chętniej jeżdżą po swym mieście wypożyczonymi rowerami, tymczasem od miesiąca można w Wiedniu korzystać z systemu wypożyczania hulajnóg. 21 września 2018 r. dwie firmy weszły na wiedeński rynek. Hulajnogi, które wyposażone są w akumulatory elektryczne, podlegają pod uregulowania lokalnej policji dotyczące wypożyczanych pojazdów kołowych.
Wiceburmistrz miasta i członkini Zarządu miasta ds. transportu, Maria Vassilakou powiedziała: – Cieszymy się, że wiedeńczycy mają coraz więcej możliwości poruszania się po mieście. Taką formę wolności stale wspieramy poprzez zgodną z duchem czasu przemianą naszego miasta.
Hulajnogi elektryczne zostały w Wiedniu zdefiniowane w pojęciu prawnym jako rowery i stosownie do tego, podlegają takim samym uregulowaniom, jak obowiązujące przepisy dla rowerów. Zasady ruchu i ograniczenie prędkości muszą być przestrzegane, jazda po chodnikach jest zabroniona. Hulajnogi elektryczne muszą być tak odstawiane, aby nie utrudniały ruchu innym uczestnikom, tym bardziej nie stanowiły dla nich zagrożenia.
Wykorzystując uregulowania lokalnej policji określono m.in. maksymalną liczbę hulajnóg i czas odbioru. Każda firma może oferować maksymalnie 1.500 hulajnóg elektrycznych. Każda hulajnoga musi zostać przez miasto zarejestrowana i oznakowana.
Źle zaparkowane hulajnogi elektryczne można zgłaszać w punktach informacji miejskiej. W ten sposób aktywizuje się mieszkańców do reagowania na utrudniające ruch jednoślady.
Na zdjęciu: jak widać, po Wiedniu jeżdżą też dorożki
Zobacz też:
> Hulajnogi elektryczne ciekawostki
> Historia roweru