wieś Izbica ciekawostki pomnik lubelskie
wieś Izbica ciekawostki pomnik lubelskie
w ,

Ciekawostki o Izbicy. Dom, w którym straszy

Izbica ciekawostki i informacje o mieście Izbica oraz gminie Izbica. Najważniejsze fakty na temat Izbicy, które warto znać

Izbica informacje

1) Izbica, to od 1 stycznia 2022 r. miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. Jest tu siedziba gminy Izbica i mieszka tu 2 tys. ludzi.

2) Izbica miastem była już raz, w latach 1750-1869. Potem znów była wsią.

3) Nazwa Izbica wywodzi się od prasłowiańskiego wyrazu „jstba” (izba), oznaczającego m.in. nasyp ziemny albo słupy wraz z ziemią, którymi umacniano warownie.

4) Od 1419 r., kiedy to po raz pierwszy miejscowość wystąpiła w źródłach pisanych, pisano o niej: Jstibicza, Izdbice, Istbycza, Istbicza, Izdbicza, Isbicza, Izdbicze i Ysbicza.

fontanna na skwerze gmina Izbica atrakcje historia
Fontanna na skwerze. Izbica ciekawostki, co tu jest ciekawego. Co należy wiedzieć o Izbicy

Izbica ciekawostki

5) Wiadomo, że w drugiej połowie XVIII w. w Izbicy stało 29 drewnianych domów mieszkalnych, w których mieszkało 150 osób. W 1810 r. było 47 domów i 173. mieszkańców.

6) Na skwerze w Izbicy stoi pomnik upamiętniających poległych i pomordowanych w latach: 1863, 1920, 1939 i 1946. Na jego szczycie znajduje się orzeł w koronie, z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna (patrz foto na samej górze). Obok jest też pomnik upamiętniający Jana Karskiego (Jana Kozielewskiego), który dał się schwytać hitlerowcom, przebywał w obozie przejściowym w Izbicy, skąd wywożono Żydów do obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu. Jego informacje stały się potem bezcenne dla Aliantów.

pomnik Jana Karskiego na skwerze w Izbicy, woj. lubelskie
Miasto Izbica, woj. lubelskie. Pomnik Jana Karskiego

7) Przy ul. Fabrycznej znajduje się dawny cmentarz żydowski o powierzchni 0,9 ha. Podczas wojny przeprowadzano tu masowe egzekucje, hitlerowcy zabili tu ok. 4,5 tys. ludzi narodowości żydowskiej. W wyniku dewastacji przez hitlerowców podczas II wojny światowej, zachowało się tylko kilka fragmentów nagrobków. Obłożono nimi ohel cadyka Leinera i jego rodziny, który zbudowano w ostatnich latach.

8) W Izbicy działa Gminny Klub Sportowy Ruch Izbica, którego piłkarze rozgrywają mecze na obiekcie znajdującym się przy ul. Sportowej. Stadion nosi imię Adama Suszka (1943-1984), bramkarza klubu w okresie, gdy wraz z całą drużyną wywalczył awans do III ligi (sezon 1962-1963). Potem grał w Hetmanie Zamość, Czarnych Radom, Starze Starachowice i w Motorze Lublin, w którym zakończył piłkarską karierę w 1980 roku.

wieś Izbica dożynki woj. lubelskie stroje ludowe stadion
Dożynki w Izbicy, na piłkarskim stadionie Ruchu Izbica, rok 2021

Gmina Izbica ciekawostki

9) Gmina Izbica ma powierzchnię 138,66 km², zamieszkuje ją ok 10 tys. osób.

10) Przez gminę przepływa rzeka Wieprz, a ok. 20% jej powierzchni, to lasy. W 1995 r. utworzono tu Skierbieszowski Park Krajobrazowy o powierzchni 353,63 km². Park ten wchodzi w skład Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Znajduje się nie tylko na terenie gminy Izbica, ale też gmin Kraśniczyn, Krasnystaw, Grabowiec, Miączyn, Sitno, Stary Zamość i Skierbieszów.

11) Herbem gminy Izbica jest czerwony krzyż kawalerski na białym tle.

12) Partnerem gminy Izbica jest niemiecka gmina Winterlingen, leżąca w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. O tym fakcie przypomina tablica na głazie, znajdującym się na skwerze w centrum Izbicy. Obok jest też ustawiony kierunkowskaz informujący, że obie gminy dzieli odległość 1368 kilometrów.

Winterlingen gmina Izbica informacje co zobaczyć atrakcje
Miejsce przypominające o partnerstwie gmin: Izbica i Winterlingen (Niemcy)

13) Edward Franciszek Cimek (1934-2015), to pedagog, społecznik i poeta. W latach 1973-1974 pełnił funkcję naczelnika gminy Izbica.

14) Na uboczu, przy ruchliwej drodze stoi zbudowany w latach 80. dom, w którym jak wieść niesie – straszy. Został zbudowany na terenie, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy rozstrzelali kilkadziesiąt żydowskich dzieci. Podobno nocą słychać tu płacz tych dzieci. Przez jakiś czas w oknach wystawiano obrazki świętych, które miały odpędzić złe moce. Mówiono, że ze ścian domu spływa krew i słychać dziwne odgłosy. Niektórzy mówili, że w fundamentach domu zamurowano dziecko albo dokonano innej strasznej zbrodni. To wszystko wydaje się być plotkami, które podsycają ludzką ciekawość. Mimo niedużej kwoty, nikt nie chce kupić domu, który ściąga ciekawskich z aparatami fotograficznymi. Tak czy owak, dom stał się lokalną atrakcją i krążą o nim legendy.

Izbica ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Krasnystaw
> Rejowiec
> Chełm
> Kcynia, woj. kujawsko-pomorskie

Napisane przez Ciekawostki i atrakcje

Dalekie i bliskie podróże oraz turystyka - to od 2011 roku główne tematy SuperPolonia.info. Z nami poznasz: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca które warto zobaczyć, zabytki. Niezwykłe fakty i zaskakujące ciekawostki z Polski i ze świata. Państwa, stolice, miasta. Podróże lotnicze, morskie i wyjazdy wakacyjne. Biura podróży, hotele i miejsca noclegowe, porady dla turystów.

Bieszczady atrakcje cerkiew Podkarpacie

Atrakcje Bieszczad

droga Yungas Boliwia ciekawostki atrakcje

Yungas – Droga śmierci w Boliwii