Jabłeczna ciekawostki i informacje. Cerkiew w Jabłecznej i jej atrakcje
Jabłeczna cieszy się wielkim powodzeniem wśród tych osób, które uwielbiają spacerować po nadbużańskich łąkach. Jest to jednocześnie interesujące miejsce dla miłośników sztuki cerkiewnej oraz dla tych, którzy w trakcie wycieczki po wschodniej Polsce chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat prawosławia.
Monaster w Jabłecznej
Wieś Jabłeczna, to przede wszystkim monaster – prawosławny klasztor męski, mający historię sięgającą XV wieku. Do dziś jest to miejsce związane z kultem świętego Onufrego, którego ikona jest najważniejszym dziełem sztuki we wnętrzu cerkwi.
W swej obecnej formie cerkiew powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Wewnątrz znajduje się ikonostas oraz cenne ikony (wspomniana już ikona św. Onufrego) oraz Bogurodzicy. Na uwagę zasługują tu również dwie kaplice, wzniesione w pobliżu klasztoru, na początku XX wieku.
Cerkiew w Jabłecznej jest ważnym celem dorocznych pielgrzymek odbywających się w czerwcu. Odwiedza ją coraz więcej turystów. Miejscowość jest też znana z produkcji cerkiewnych świec.
Jabłeczna – na temat miejscowości
Licząca ok. 300 mieszkańców wieś Jabłeczna znajduje się w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Sławatycze. Leży na lewym brzegu Bugu, przy granicy z Białorusią. Przebiega przez nią droga wojewódzka nr 816.
Przez Jabłeczną przebiega Nadbużański szlak rowerowy (czerwony), o długości 288 kilometrów. Miejscowości leżące na szlaku, to: Janów Podlaski, Pratulin, Lebiedziew, Kostomłoty, Kodeń, Jabłeczna, Sławatycze, Włodawa, Dorohusk, Dubienka, Gródek i Hrubieszów.
Jabłeczna ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: Cerkiew klasztorna św. Onufrego, foto: Grzegorz W. Tężycki / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Izbica
Zorza polarna w Polsce
Szwedzi organizują wycieczki dla obcokrajowców, którzy chcą zobaczyć na własne oczy zorzę polarną. To niezwykle widowiskowe zjawisko występuje najczęściej za kołami podbiegunowymi, a w sprzyjających warunkach zorza polarna bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Tymczasem aby zobaczyć zorzę polarną, mnie musisz wybierać się na północ Europy. Możesz ją co jakiś czas zobaczyć na terenie Polski.
> Tu więcej