Kamperem na wakacje. Poradnik dla początkujących

Kamperem na wakacje. Poradnik dla początkujących

Kamperem na wakacje. Poradnik dla początkujących

Kampery

Podróż kamperem jest porównywana do żeglowania na pokładzie jachtu. Przez wielu jest to uznawane za jeden z najlepszych sposobów na spędzenie wakacji. Na szczęście nie trzeba być właścicielem dobrze wyposażonego domu na kółkach, żeby móc spędzić czas w stylu wagabundy. Sprawdzamy ile kosztuje wypożyczenie kampera i co powinno znaleźć się na liście niezbędnego wyposażenia

Prawie jak jacht

Nie bez powodów kamper porównywany jest bardzo często z jachtem. Ceny takich samochodów są zróżnicowane i jak w przypadku aut osobowych, zależne od wielu czynników. W przypadku fabrycznie nowych modeli należy przygotować przynajmniej 150 tys. Warto dodać, że ceny topowych modeli bez większych problemów mogą sięgać ponad milion złotych.

Rynek używanych kamperów pozostawia o wiele więcej pola do popisu. Tutaj ceny zaczynają się od nawet kilkunastu tysięcy zł, a za kilkadziesiąt można już mieć całkiem przyzwoity samochód kempingowy.

Ile kosztuje wypożyczenie kampera?

Jeżeli wakacje spędzone w kamperze mają być tylko jednorazową przygodą lub jeżeli zamierza się korzystać z niego sporadycznie – na przykład raz lub dwa razy do roku – o wiele korzystniejszym i tańszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu kempingowego.

– Obecnie bez większych problemów można znaleźć na polskim rynku firmy zajmujące się krótkoterminowym wynajmem samochodów kempingowych. Koszt wynajmu samochodu zależy nie tylko od modelu i czasu wynajmu, ale również od terminu. Wysoki sezon turystyczny trwa najczęściej od czerwca do września, a ceny rosną wtedy o około 20 do 30 proc. w stosunku do okresu niskiego. Do kwoty wynajmu należy doliczyć tak zwaną opłatę serwisową wynoszącą około kilkuset złotych. Obejmuje ona przygotowanie samochodu do jazdy, napełnianie butli gazowej, a także zestaw środków czystości i umycie auta po zakończeniu wynajmu. Niektóre z firm praktykują również opcję podstawienia kampera pod wskazany adres – wyjaśnia Kamil Kleczewski, Dyrektor Handlowy i Marketingu z Webasto Petemar.

Wypożyczenie kampera wiąże się oczywiście z podpisaniem umowy i wpłaceniem kaucji – ta wynosi najczęściej 5 tys. zł. Poza tym najemca musi spełnić odpowiednie kryteria, które również są uwzględnione w umowie – np. minimalny wiek. Standardowa umowa najczęściej zakazuje podróży poza kraje Unii Europejskiej, a taka wyprawa wymaga odpowiedniej zgody wynajmującego. Warto również pamiętać, że złamanie warunków umowy kończy się w większości przypadków całkowitą odpowiedzialnością finansową za powstałe szkody.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Jeżeli towarzyszami podróży będą zwierzęta domowe, trzeba to wcześniej ustalić z wynajmującym. Wiele umów zakazuje obecności pupilów na pokładzie kampera.

Kampery. Jak wybrać kampera?

Bardzo istotnym punktem, którego nie można pominąć przy wyborze kampera na wakacje, jest liczba miejsc. Należy przy tym mieć świadomość, że nie zawsze ilość foteli dla podróżujących jest taka sama, jak liczba miejsc do spania. Oznacza to, że w niektórych przypadkach w kamperze może spać więcej osób niż podróżować. Taki zabieg stosuje się często przy ograniczonej ładowności samochodu, co również ma niemałe znaczenie. Posiadając prawo jazdy kategorii B trzeba bowiem uważać, aby DMC – a więc łączna waga samochodu, wszystkich podróżujących osób oraz całego wyposażenia nie przekroczyła 3,5 tony.

– Powinno się również zwrócić uwagę na wyposażenie samochodu. Obecnie trudno znaleźć w wypożyczalni źle wyposażony samochód kempingowy, ale pomimo tego lepiej sprawdzić ułożenie mebli, wielkość lodówki i obecność lub brak zamrażalnika, a także konfiguracje kuchenki gazowej. Trzeba pamiętać, że w tym samochodzie spędzi się cały wakacyjny wyjazd. Powinien więc maksymalnie spełniać nasze potrzeby. Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia w trasie bez np. kuchenki mikrofalowej, zmywarki lub piekarnika, to takie kampery również można znaleźć w wypożyczalniach – mówi Kamil Kleczewski

Nie mniej ważne jest wyposażenie łazienki. Te najczęściej są nieduże, ale zdolni inżynierowie na małej przestrzeni zdołali uporządkować wszystkie niezbędne elementy. Składana umywalka, rozkładane osłony prysznica czy zintegrowana toaleta są już praktycznie standardem.

W zależności od oczekiwań podróżujących, samochód może być też wyposażony w szereg udogodnień ułatwiających podróżowanie dużym samochodem. Mowa o tempomacie, nawigacji satelitarnej, automatycznej klimatyzacji czy o systemie ułatwiającym zjazd ze stromych wzniesień.

Podróż kamperem to nie tylko genialny sposób na wypoczynek, ale również wciągający – o czym przekonało się wielu – styl życia. Zanim jednak zaczniemy przygodę z takim samochodem warto odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego on będzie służył i jaki rodzaj podróży planuje się realizować.

Kampery w SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o walizkach
> Turystyka piwna – biroturystyka

podobne wpisy

Czy obstawianie zakładów sportowych daje jakieś korzyści?

Możliwość komentowania Czy obstawianie zakładów sportowych daje jakieś korzyści? została wyłączona

10 cytatów. Benjamin Franklin

Możliwość komentowania 10 cytatów. Benjamin Franklin została wyłączona

Turystyka stadionowa czyli groundhopping

Możliwość komentowania Turystyka stadionowa czyli groundhopping została wyłączona

Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty

Możliwość komentowania Tanie linie. Bagaż podręczny w samolocie i dopłaty została wyłączona

Darmowe spiny w kasynie

Możliwość komentowania Darmowe spiny w kasynie została wyłączona

Czy brać wesele wiosną? Poradnik

Możliwość komentowania Czy brać wesele wiosną? Poradnik została wyłączona

Co zapominamy z hoteli. Zdziwisz się?

Możliwość komentowania Co zapominamy z hoteli. Zdziwisz się? została wyłączona

Telewizja hotelowa – więcej niż rozrywka

Możliwość komentowania Telewizja hotelowa – więcej niż rozrywka została wyłączona

Wpływ gier wideo na hazard

Możliwość komentowania Wpływ gier wideo na hazard została wyłączona

Polskie kasyna internetowe i dźwięk

Możliwość komentowania Polskie kasyna internetowe i dźwięk została wyłączona

Czym jest oszustwo w grach hazardowych online?

Możliwość komentowania Czym jest oszustwo w grach hazardowych online? została wyłączona

Wybór najlepszego kasyna online

Możliwość komentowania Wybór najlepszego kasyna online została wyłączona

Create AccountLog In Your Account