Bezpieczny weekend w górach. TOPR radzi

Bezpieczny weekend w górach. TOPR radzi

Bezpieczny weekend w górach. TOPR radzi

Możliwość komentowania Bezpieczny weekend w górach. TOPR radzi została wyłączona

Choć nie ma przepisów regulujących obowiązkowe wyposażenie turysty ruszającego w góry, wraz ze zdobytym doświadczeniem kompletowanie zawartości plecaka przychodzi łatwiej. Od czego zacząć?

Uwaga na kaprysy pogody

Największe zaskoczenie może nas spotkać ze strony pogody. Gdy w dolinach jest już ciepło, w oddali wciąż widać zaśnieżone szczyty. Ta zmienność aury sprawia, że wiosenne deszcze występujące w wyższych partiach gór potrafią zamienić się w śnieg, do czego dochodzi porywisty wiatr, a to zapowiedź możliwej śnieżycy zawiewającej ślady i ograniczającej widoczność. W takich okolicznościach nieocenionym wsparciem jest latarka czołowa.

– Takie oświetlenie umożliwi bezpieczne zejście w dół, gdy zapadnie zmrok. Czołówki nie krępują ruchów, pozostawiają swobodne ręce, co szczególnie doceniają osoby korzystające z kijków trekkingowych – mówi Piotr Jasieński z TOPR. Wybierając się na dłuższą wyprawę, warto zwrócić uwagę na modele o długim czasie pracy. – Model VIZO RC pozwala nawet na 13 godzin pracy w trybie 100%. Niezwykle przydatne są też tylne diody sygnalizacyjne, ułatwiające poruszanie się w grupie – mówi Piotr Wychowaniec, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w Mactronic. Z kolei modele wyposażone w źródła światła zimnego i ciepłego jak Phantom, pozwalają zarazem widzieć daleko w przód i swobodnie czytać mapę.

Dobrze wytyczona trasa

Planowanując trasy, należy brać pod uwagę doświadczenie i umiejętności uczestników wyprawy. To pozwala dobrze określić cel wycieczki i oszacować czas potrzebny na pokonanie wybranego szlaku. – Opracowując trasę warto skorzystać z informacji udostępnianych przez lokalnie działające służby – GOPR, TOPR czy władze Parku Narodowego. W podawanych komunikatach można znaleźć między innymi informacje na temat zamkniętych szlaków i warunków pogodowych panujących w górach – mówi Piotr Jasieński. Jak dodaje, na zmieniające się komunikaty należy odpowiednio reagować – wprowadzając zmiany do planu trasy i dopasowując ekwipunek do aktualnych okoliczności. Lub rezygnując z wyprawy, jeśli występuje groźba załamania pogody.

Odpowiedni ekwipunek

Warunki, jakie mogą spotkać nas na szlaku, wymuszają dostosowanie do nich odpowiedniego stroju. Wybierając się w góry zawsze należy zabrać ze sobą odzież odporną na deszcz i wiatr. – Podczas wielogodzinnej wycieczki w górach możemy kilka razy zakładać i chować do plecaka naszą kurtkę. Wiosną w wyższych partiach gór mogą panować jeszcze zimowe warunki, poruszanie się w takich okolicznościach wymaga dodatkowego ekwipunku – mówi Piotr Jasieński. Do tego należy zaliczyć również apteczkę pierwszej pomocy – pozwalającą opatrzyć drobne skaleczenia i otarcia – mapę przemierzanego obszaru i urządzenie z funkcją GPS. By uniknąć jego rozładowania, warto zaopatrzyć się w dodatkowe baterie lub power bank. – Ten może być wbudowany w latarkę, co przy pojemnym akumulatorze zapewnia nam zarówno źródło światła, jak i rezerwę energii do naładowania GPSa lub smartfona – mówi Piotr Wychowaniec.

Gotowi na każdy scenariusz

Wybierając się w góry należy wiedzieć, kiedy na szlak można bezpiecznie ruszyć, ale i potrafić ocenić, kiedy zrezygnować z kontynuowania wyprawy. To np. sytuacja, gdy zgubiliśmy się lub któryś z uczestników doznał kontuzji. – W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie spokoju – odnalezienie ostatniego oznaczonego punktu, czy charakterystycznego elementu terenu. W dalszej kolejności należy rozważyć wezwanie służb dzwoniąc pod numer 601 100 300 mówi Piotr Jasieński.

Doskonale znający teren ratownicy potrafią w oparciu o opis otoczenia wytłumaczyć dalszą trasę podczas rozmowy telefonicznej. W przypadku, gdy misja ratunkowa okaże się niezbędna, warto wskazać służbom wyróżniający się element terenu jako punkt orientacyjny. Ważne jest też zabezpieczenie i oznaczenie miejsca wypadku, zwłaszcza gdy zaczyna się ściemniać. – Lokalizację grupy po zmroku ułatwią czołówki z dodatkowymi czerwonymi diodami świecącymi w trybie pulsacyjnym jak np. seria Nomad – Mówi Piotr Wychowaniec.

Przede wszystkim bezpiecznie

Ruszając na szlak, pamiętajmy, że do gór należy podchodzić z respektem. Tylko odpowiednie przygotowanie, wyposażenie i ocena sytuacji, pozwalają spędzić weekend na wysokościach aktywnie, ale i bezpiecznie. I choć służby ratownicze są zawsze w gotowości nieść nam pomoc, warto mieć świadomość, że niepotrzebne ich zaangażowanie może oznaczać problemy dla kogoś, kto tej pomocy faktycznie potrzebuje.

SuperPolonia.info przyłącza się do apelu – zdrowie jest najważniejsze.

Zobacz też:
> Najlepsze dowcipy o góralach

podobne wpisy

Kanał Elbląski i jego historia

Możliwość komentowania Kanał Elbląski i jego historia została wyłączona

Płowce, miejsce bitwy z Krzyżakami w 1331 roku

Możliwość komentowania Płowce, miejsce bitwy z Krzyżakami w 1331 roku została wyłączona

Lidzbark Warmiński. Aleja sław polskiego kabaretu

Możliwość komentowania Lidzbark Warmiński. Aleja sław polskiego kabaretu została wyłączona

Poznaj Mikołajki na Mazurach

Możliwość komentowania Poznaj Mikołajki na Mazurach została wyłączona

Pałac Kawalera w Świerklańcu

Możliwość komentowania Pałac Kawalera w Świerklańcu została wyłączona

Tradycyjne polskie potrawy

Możliwość komentowania Tradycyjne polskie potrawy została wyłączona

Baszta rycerska, Wodzisław Śląski. Jak tu dotrzeć?

Możliwość komentowania Baszta rycerska, Wodzisław Śląski. Jak tu dotrzeć? została wyłączona

Pałac zastrzeżony

Możliwość komentowania Pałac zastrzeżony została wyłączona

Polskie przysłowia o górach

Możliwość komentowania Polskie przysłowia o górach została wyłączona

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Możliwość komentowania Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie została wyłączona

Z wizytą w Biskupinie

Możliwość komentowania Z wizytą w Biskupinie została wyłączona

Kibelek nie dla każdego Polaka

Możliwość komentowania Kibelek nie dla każdego Polaka została wyłączona

Create AccountLog In Your Account