Kapadocja – kraina pięknych koni

Kapadocja ciekawostki

W Polsce konie, to symbol wytworności, dumy, a także uchodzą za wzór szlachectwa. W Turcji kojarzą się przede wszystkim z Kapadocją – krainą znajdującą się w środkowej Anatolii. Jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie z języka perskiego i oznacza dosłownie „Krainę Pięknych Koni”

Przepiękne, szlachetne konie arabskie, profesjonalny sprzęt, doskonałe trasy – to wszystko sprawia, że turystyka konna jest w Kapadocji bardzo popularna. Jeden z najbardziej znanych szlaków prowadzących z głównej turystycznej miejscowości regionu – Göreme, biegnie doliną Meskendir od Muzeum Göreme do wsi Çavuşin. Odchodzą od niej kolejne ścieżki pozwalające na zwiedzenie jaskiń, kościołów chrześcijańskich, a także muzułmańskich cmentarzy. Także Różowa Dolina – uznawana przez niektórych za jedną z najbardziej spektakularnych tras, oferuje niesamowite przeżycia. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi skał, które przyjmują kolor różu przez cały dzień, a w północno–wschodniej odnodze o zachodzie słońca przypominają wręcz sztabki miedzi. Przemierza się ją zarówno typowymi górskimi trasami, podczas których konie doskonale radzą sobie ze stromymi zboczami dolin, a także łąkami, na których można poszaleć w galopie.

Jak powstała Kapadocja ciekawostki

Powstaniu tych wyjątkowych form skalnych „winny” jest wysoki na cztery kilometry wulkan Erciyes Dagi. Obecnie już wygasły, jednak przed kilkudziesięcioma milionami lat wydobywające się z niego popioły przykryły ten obszar grubą warstwą. Swój udział mają w tym także dwa inne wulkany – Melendiz i Hasan, które wspólnie wyrzucały ogromne ilości błota i odłamki skał, osiadające na stygnących popiołach. Tężejący popiół zaczął tworzyć tuf – miękką skałę, nieodporną na destrukcyjne działania wiatru, deszczu czy mrozu. W następstwie z jednolitego podłoża wykształciły się niezwykłe formacje – olbrzymie grzyby z białymi tufowymi trzonami i ciemnymi bazaltowymi kapeluszami.

Duchowy wymiar Kapadocji

W III-IV wieku działali tutaj tzw. „kapadoccy ojcowie kościoła”, którzy budowali i popularyzowali ideę klasztornego życia. W miejscu tym powstały duchowe wspólnoty, budowano zespoły klasztorne, kaplice – zaczęto nawet przyozdabiać je freskami. Według szacunków, miejsc religijnych powstało tutaj około tysiąca. Jedne z najciekawszych kościołów można podziwiać na terenie Muzeum Göreme, które znajduje się na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Kapadocja – baśniowa Kraina

Będąc w Kapadocji nie można oprzeć się wrażeniu, że znajdujemy się w bajce. Bardzo często obszar ten nazywany jest księżycowym, który charakteryzują niezwykłe formy skalne, tak zwane baśniowe kominy. Niezwykłości całemu krajobrazowi dodaje także działalność człowieka, bowiem wykorzystywał on kruchość i plastyczność skał do drążenia domów, stajni dla zwierząt, kryjówek. Latem dawały przyjemny chłód, w zimie bardzo łatwo można je było ogrzać. W związku z tą działalnością powstały całe podziemne miasta, wyposażone w systemy wentylacji, pomieszczenia mieszkalne, a nawet grobowce. Szacuje się, że w największych miastach żyło nawet po kilka tysięcy ludzi. Należą do nich Derinkuyu i Kaymakli, które można obecnie zwiedzać, schodząc nawet wiele pięter w dół.

Kapadocja i balony

Gdy każdego ranka widzisz dziesiątki balonów wzbijających się, by podziwiać wschód słońca z innej perspektywy – wtedy wiesz, że jesteś w Kapadocji. Jedną z atrakcji, z których współcześnie słynie Kraina Pięknych Koni, są właśnie loty balonem. Szczególnie dużo można ich zauważyć o wschodzie słońca, gdy rzesze turystów podziwiają tę budzącą się do życia magiczną krainę. Równie pięknie wygląda to wieczorem, gdy promienie słońca chylą się ku zachodowi.

Pogoda w Kapadocji zachęca turystów do przyjazdu przez cały rok. Charakterystyczny dla tego obszaru klimat podzwrotnikowy kontynentalny sprawia, że na terenie Parku Narodowego Göreme słońce świeci w lipcu aż przez dwanaście godzin, a w maju przez osiem.

Kapadocja nazywana największym skarbem Turcji, swoim pięknem przyciąga tysiące turystów. To obszar pełen pięknych skał, budowli, tras jeździeckich, a także niesamowitych form stworzonych przez naturę. Wydrążone w skałach kościoły, klasztory, domy tworzą jedyną taką krainę na świecie, wartą odwiedzenia.

Kapadocja ciekawostki: dostarczył infoWire.pl

Zobacz też:
> Stambuł
> Jordania

podobne wpisy

10 ciekawostek o Irlandii

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Irlandii została wyłączona

Wyspa Ellis Island obok Manhattanu

Możliwość komentowania Wyspa Ellis Island obok Manhattanu została wyłączona

Key West na Florydzie

Możliwość komentowania Key West na Florydzie została wyłączona

Park Narodowy Yosemite – Kalifornia, USA

Możliwość komentowania Park Narodowy Yosemite – Kalifornia, USA została wyłączona

Greenpoint na Brooklynie, Nowy Jork

Możliwość komentowania Greenpoint na Brooklynie, Nowy Jork została wyłączona

Sears Tower (Willis Tower) w Chicago

Możliwość komentowania Sears Tower (Willis Tower) w Chicago została wyłączona

Andaluzja czyli wakacje w Hiszpanii

Możliwość komentowania Andaluzja czyli wakacje w Hiszpanii została wyłączona

9 ciekawostek o Zurychu

Możliwość komentowania 9 ciekawostek o Zurychu została wyłączona

Miasto Örebro, Szwecja

Możliwość komentowania Miasto Örebro, Szwecja została wyłączona

The Empire State Building

Możliwość komentowania The Empire State Building została wyłączona

10 ciekawostek o Gwatemali

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Gwatemali została wyłączona

Piza. Nowy rok powitali 25 marca

Możliwość komentowania Piza. Nowy rok powitali 25 marca została wyłączona

Create AccountLog In Your Account