Piękna architektura, wiekowa historia, liczne restauracje i komfortowe noclegi. Kraków co zobaczyć?Wiele interesujących miejsc można zobaczyć po prostu spacerując po mieście. Sprawdź naszą listę 7 najważniejszych krakowskich atrakcji
1. Zamek Królewski na Wawelu
Z punktu widzenia historii Wawel to jedno z najważniejszych miejsc w naszym kraju. Przez wieki był bowiem siedzibą królów. Dziś pełni rolę muzealną i budzi zachwyt zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Przylegają do niego malownicze ogrody królewskie, które również warto odwiedzić.
2. Smok Wawelski
Ziejąca ogniem figura, nawiązująca do legendy o siejącym spustoszenie Smoku Wawelskim, znajduje się na nadwiślańskich bulwarach. Dokładnie przed wejściem do jaskini zwanej Smoczą Jamą. Jaskinia ma 270 metrów długości i biegnie pod Wzgórzem Wawelskim. To w niej, zgodnie z legendą, miał zamieszkiwać krwiożerczy smok.
3. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Świątynia jest powszechnie znana jako Bazylika Mariacka. Wznosi się w północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego i dzięki dwóm strzelistym wieżom góruje nad krakowskim Starym Miastem. To stąd rozbrzmiewa słynny hejnał mariacki. Jest ona też częstym tłem wielu turystycznych zdjęć! Nie ma się jednak co temu dziwić. Bazylika jest naprawdę piękna.
4. Sukiennice na krakowskim Rynku
To wielka hala targowa z charakterystycznymi arkadami położona w samym sercu Rynku Głównego. Regularne łuki zwracają uwagę – nie tylko profesjonalnych fotografów.
5. Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Jagielloński został założony w 1364 roku. Czyni go to najstarszą polską uczelnią wyższą i jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie. Warto zajrzeć szczególnie do budynku nazywanego Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15). To najstarszy obiekt wchodzący w skład krakowskiego kampusu uniwersyteckiego. Od razu czuć powiew historii i wciąż niezaspokojonego głodu wiedzy.
6. Krakowski Kazimierz
Kazimierz to dawna krakowska dzielnica żydowska, która dziś stanowi centrum życia kulturalnego miasta. Pośród zabytkowych synagog i budynków mieszkalnych mieści się wiele modnych lokali i galerii sztuki. Swoje siedziby mają tu również muzea i teatry. I choć nie wszędzie jeszcze można wejść, to już sam spacer pokazuje, że panuje tu nieco inny klimat niż w centrum miasta. Bardziej… cyganeryjny i nieco bardziej leniwy.
7. Kopiec Krakusa
Zgodnie z legendą kopiec został usypany na cześć Krakusa, mitycznego założyciela miasta. Kopiec znajduje się w dzielnicy Pogórze, tuż przy brzegu Wisły. Jego wysokość od podstawy wynosi 15 metrów. W Krakowie można znaleźć jeszcze 4 inne kopce: Wandy, Kościuszki, Piłsudskiego i Jana Pawła II. W sam raz na spacer przy ładnej pogodzie.
Link zdjęty 2.2.24, dziękujemy za współpracę / Kraków co zobaczyć