Krakowskie kopce
Chyba wszyscy wiemy, że w Krakowie jest Kopiec Kościuszki. Nie wszyscy wiedzą, że jest to jeden z pięciu kopców na terenie miasta Krakowa. Poznaj krakowskie kopce.
Krakowskie kopce
Kopce w Krakowie powstały ku pamięci postaci historycznych oraz ważnych wydarzeń. Aktualnie są miejscami spotkań oraz wielu imprez plenerowych. Każdy z nich jest wyjątkowy. Oto zestawienie krakowskich kopców.
Kopiec Kościuszki
To najpopularniejszy krakowski kopiec, który usypano w 1823 roku. Jest poświęcony Tadeuszowi Kościuszce (1746-18170 i zlokalizowany jest na Górze św. Bronisławy. Ma ok. 30 metrów wysokości. Nie jest może ogromny, jednak po wejściu na jego szczyt można podziwiać panoramę Krakowa. Na szczyt wiedzie utwardzona droga, która powstała 20 lat po usypaniu kopca. W 1860 roku na szczycie wzgórza umieszczono granitowy głaz przetransportowany z Tatr, z napisem „Kościuszce”. Podczas II wojny światowej hitlerowcy planowali całkowite zniwelowanie kopca, jako symbolu polskości. Na szczęście do tego nie doszło.
Kopiec Wandy i kopiec Kraka
To dwa najstarsze Krakowskie kopce. Zostały usypane ok. VII-VIII wieku. Oba mają ok. 15 metrów wysokości.
Kopiec Józefa Piłsudskiego
Ten najwyższy kopiec Krakowa, ma około 35 metrów wysokości. Znajduje się na wzgórzu Sowiniec, w Lesie Wolskim i usypano go między 1934 a 1937 rokiem. Najpierw w Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca, na którego czele stanął płk Walery Sławek. Kopiec rozpoczęto sypać 6 sierpnia 1934 r., w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej Legionów. Miał być kopcem – pomnikiem walki narodu o niepodległość, jednak po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego (12 maja 1935) kopiec postanowiono nazwać jego imieniem.
Kopiec Jana Pawła II
Jest to najmłodszy i zarazem najmniejszy (7 metrów wysokości) krakowski kopiec. Usypano go w 1997 roku, na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach przy ul. ks. Stefana Pawlickiego. Upamiętnia VI pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do ojczyzny. Na jego szczycie stoi krzyż. Przy wejściu na kopiec znajduje się granitowa tablica z herbem papieskim.
Szósty kopiec w Krakowie
Istniał w Krakowie jeszcze jeden kopiec – kopiec Esterki, ulubienicy Kazimierza Wielkiego. Legenda mówi, że odebrała sobie życie, gdy dowiedziała się o niewierności króla. Obecnie w miejscu niegdysiejszego kopca znajduje się boisko WKS Wawel.
Czym są kopce?
Kopce usypywano już w czasach starożytnych. Były głównie miejscami pochówku oraz kultu. Później wznoszono je dla uczczenie ważnych wydarzeń historycznych.
Krakowskie kopce: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: kopiec Kościuszki
Zobacz też:
> Ciekawostki o Krakowie