Latarnie morskie ciekawostki
Latarnie morskie dawniej
1) Kiedyś statki narażone były na roztrzaskanie o skały i ugrzęźnięcie na mieliznach. Dlatego rozpalano na brzegu (najczęściej na wzniesieniu) ogniska, aby światło widoczne było z daleka przez marynarzy.
2) Potem budowano specjalne podesty, a palące się światło umieszczano na drewnianych żurawiach.
3) Już w starożytności zaczęto budować specjalne budowle, w których umieszczano światło skierowane w stronę morza. Z przekazów pisemnych wiemy o kolumnach, na których rozpalano ogień w 400 r. p.n.e.
4) Najwyższą latarnią morską była ta wybudowana w Faros, na małej wyspie na Morzu Śródziemnym, przed egipskim portem Aleksandria. Miała aż 120 metrów wysokości, była najwyższą budowlą na świecie. Była uznawana za jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Została zbudowana około 280-279 p.n.e. Był na niej 7-metrowy posąg boga mórz, Posejdona. Światło, które na niej zapalano, było widoczne na odległość niemal 30 mil morskich. Ponieważ została zbudowana na terenach sejsmicznych, została zniszczona przez trzęsienie ziemi i obecnie nie istnieje.
5) Pierwsze latarnie morskie w Europie budowali Rzymianie w I w. p.n.e. Powstały w okolicach angielskiego Dover i na północnym wybrzeżu Francji.
Najwyższa latarnia morska
6) Najwyższa obecnie latarnia morska świata, to Jeddah Light. Ma 133 metry wysokości, stoi u wejścia do portu w Jeddah w Arabii Saudyjskiej.
Latarnie morskie w Polsce
7) Pierwsze wzmianki pisemne o rozpalaniu ognia na ziemiach polskich, brzegu Morza Bałtyckiego pochodzą z 1070 roku. Były to tzw Garnki Wulkana.
8) Najwyższą latarnią w Polsce jest ta w Świnoujściu. Ma 64,8 m. wysokości i jest piętnastą pod względem wysokości latarnią morską na świecie.
9) Najmniejszą latarnią morską w Polsce jest 13,5 metrowa latarnia w Jastarni.
10) W Polsce działa 15 latarni morskich.
Latarnie morskie ciekawostki: (c) Sadurski.com + SuperPolonia.info