Warszawa, Polska, świat. Ciekawostki i atrakcje
Olsztynek ciekawostki i informacje o Olsztynku
1) Olsztynek, to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, 28 km na południe od Olsztyna. Mieszka tu ok. 8 tys. ludzi.
2) Pierwsza pisemna wzmianka o Olsztynku pochodzi z 1351 roku, a w 1359 roku wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniporde nadał mu prawa miejskie.
3) Wśród zabytków Olsztynka są między innymi: zamek krzyżacki (w którym obecnie mieści się szkoła), gotycki kościół farny z XIV wieku i Dom Mrongowiusza.
4) Zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku skromny, jednonawowy gotycki kościół farny w Olsztynku, miał wysoką wieżę od strony zachodniej. Po włączeniu go w system murów obronnych miasta, pełnił także funkcje obronne. Ten początkowo katolicki kościół, w latach 1525-1945 był kościołem ewangelickim. W roku 1685 wielki pożar strawił cały Olsztynek, w tym również kościół. Późniejszy remont w latach 1690-91 nie przywrócił mu wysokiej wieży i nie istnieje ona do dziś. Kolejna odbudowa świątyni w roku 1880, była wynikiem kolejnego pożaru. W roku 1914 kościół stracił sklepienie, po czym znów został przebudowany. W roku 1945 został spalony, przez lata ruiny zarastały zielenią. Po jego rekonstrukcji, od roku 1977 można oglądać wystawy. Kościół znajduje się kilkadziesiąt metrów od olsztyneckiego zamku, blisko rynku.
5) Obok kościoła farnego, jakby przyklejony do niego jedną ścianą, znajduje się jednopiętrowy Dom Mrongowiusza. Nazwa pochodzi od tego, że był miejscem narodzin Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (1764-1855), urodzonego w Olsztynku księdza ewangelickiego, badacza Kaszub. Został zbudowany w II połowie XVI wieku. Obecnie mieści się tu muzeum.
6) Mieszkaniec Olsztynka to olsztynetczanin, a mieszkanka – olsztynetczanka.
Olsztynek ciekawostki i zdjęcia: (c) SuperPolonia.info
Na górnym zdjęciu: kościół farny w Olsztynku
Zobacz też:
Sandomierz ciekawostki
Kronikarz Gall Anonim pisał, że obok Wrocławia i Krakowa, Sandomierz był najważniejszym polskim miastem.
> Tu więcej
Głogów ciekawostki
W 1109 roku (za czasów króla Bolesława III Krzywoustego) miała miejsce słynna obrona Głogowa przez wojska cesarstwa rzymskiego, dowodzone przez niemieckiego króla Henryka V.
> Tu więcej