Ornotowice ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słyną, co warto zobaczyć?
Ornotowice
1) Ornotowice, to wieś w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim. Jest siedzibą gminy Ornontowice od 1991 roku.
2) Wieś liczy ok. 6 tys. mieszkańców.
3) Miejscowość istniała już na początku XIV wieku i prawdopodobnie nazywała się Renoltowitz. W 1634 zbudowano tu warzelnię soli, a w 1680 r. szkołę.
4) Leopold, to pierwsza kopalnia węgla kamiennego w Ornotowicach. Zaczęła działać od 1798 roku.
5) W Ornotowicach działa Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk. Jej budowę zaczęto w 1979 r., a węgiel jest tu wydobywany od 1994 roku. To jedna z najmłodszych kopalni węgla kamiennego w Polsce. Patronem kopalni jest prof. inż. Witold Budryk (1891-1958), inżynier i doktor górnictwa.
Ornotowice – co warto zobaczyć.
6) Neogotycki kościół św. Michała Archanioła zbudowano w latach 1892-1893. Wcześniej w tym miejscu stał kościół drewniany.
7) Wzdłuż ul. Nowej w Ornotowicach rosną 74 dęby szypułkowe. Zostały zasadzone ponad 100 lat temu (pierwotnie było ich więcej) i mają status pomnika przyrody. To jedna z najpiękniejszych alei dębowych Górnego Śląska. Dęby tworzą aleję długości 1100 metrów. Aleja jest częścią rowerowej, 6-kilometrowej Trasy Zachodniej, oznaczonej kolorem czerwonym.
Pałac w Ornotowicach
8) Jedynym zabytkiem Ornotowic jest dwupiętrowy Pałac Hegenscheidtów. Został zbudowany w stylu eklektycznym, pod koniec XIX wieku i znajduje się w zabytkowym parku. Rodzina Hegenscheidtów była wówczas właścicielem wsi, a pałac był siedzibą rodu. Obecnie pałac jest własnością prywatną i nie ma możliwości zwiedzania wnętrz.
Ornotowice ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: pałac. Foto: Hons084 / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Atrakcje na wesele woj. śląskie