Historia Ostrej Bramy w Wilnie

Historia Ostrej Bramy w Wilnie

Historia Ostrej Bramy w Wilnie

Możliwość komentowania Historia Ostrej Bramy w Wilnie została wyłączona

Ostra Brama jest dla Polaków niezwykle ważnym symbolem religijnym, mimo tego, że leży poza granicami naszego kraju. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Wilno było jednak polskim miastem, a wizerunek Maryi jest mocno związany z polskością. Warto poznać historię niezwykłego obrazu oraz tego, skąd znalazł się on w słynnej Ostrej Bramie wileńskiej starówki

Skąd wzięła się Ostra Brama?

W średniowiecznym Wilnie istniało 5 bram, przez które prowadziła droga do miasta otoczonego obwarowaniami. Jedyna zachowana do czasów obecnych Brama Miednicka prowadziła do dzielnicy miast określanej mianem Ostry Koniec, stąd też jej potoczna nazwa – Ostra Brama. Jest to masywna, kwadratowa wieża wniesiona wraz z obwodem murów miejskich na początku XVI wieku.

W czasach średniowiecza istniał zwyczaj umieszczania świętych obrazów w niszach bram w celu zapewnienia mieszkańcom ochrony przed zarazą czy niszczycielską działalnością żywiołów. Pierwotnie na bramie widniał polski napis – „Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”. W 1864 roku w obawie przed rosyjskimi represjami zmieniono go na „Mater Misericordiae, sub tuum praesidium confugimus”.

Kiedy w 1932 roku Wilno wróciło do granic Polski, pierwotny napis przywrócono. Trwało to jednak zaledwie kilka lat, a po II wojnie światowej powrócono znów do łacińskiej wersji.

Kaplica Ostrobramska

Północną elewację Ostrej Bramy pierwotnie zajmowała nisza. Dopiero w 1641 lub 1642 roku dobudowano tam drewnianą kaplicę. Spłonęła ona w 1711 roku, po czym odbudowano ją już jako murowaną. Nie wiadomo dokładnie, kiedy w kaplicy umieszczony słynny wizerunek Matki Boskiej, który z czasem zaczął słynąć z cudów i stał się jednym z symboli miasta.

Wiadomo jednak, że rosnąca liczba wiernych przybywających do kaplicy spowodowała konieczność wzniesienia dodatkowej galerii w latach 1789–1793. Została ona zbudowana w obowiązującym wówczas stylu klasycystycznym. Kaplica została wzniesiona z cegły, posadowiono ją na arkadowym przęśle, które utworzyło przedłużenie sieni bramnej.

W swojej historii kaplica przechodziła kilka renowacji. Najbardziej kontrowersyjna została przeprowadzona w 2010 roku, kiedy to zdemontowano zabytkowe drzwi, usunięto mające 100 lat schody oraz uszkodzono ceramiczne płytki z 1932 roku. Litewski Departament Ochrony Zabytków wkrótce wstrzymał remont i czuwał nad odbudową zniszczeń.

Cudowny wizerunek

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w XVII wieku znajdował się na bramie, następnie przeniesiono go do wnętrza kaplicy. Został namalowany na dębowych deskach przez nieznanego malarza. Obraz posiada nietypowe odwzorowanie Maryi, która została przedstawiona bez Jezusa na rękach.

Już w 1671 wizerunek otrzymał złoconą, wykonaną w całości ze srebra sukienkę. Kult cudownego obrazu ma kilkusetletnią tradycję, dlatego na głowie Maryi pierwsze korony znalazły się już w XVIII wieku.

Oficjalna koronacja obrazu miała miejsce 2 lipca 1927 roku i była celebrowana przez kardynała Aleksandra Kakowskiego. W czasie uroczystości w kaplicy obecni byli między innymi Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki.

Informacje na podstawie: https://polonika.pl/abc-dziedzictwa/indeks-miejsc/ostra-brama-

podobne wpisy

Katedra św. Grzegorza Oświeciciela, Erywań

Możliwość komentowania Katedra św. Grzegorza Oświeciciela, Erywań została wyłączona

Mladá Boleslav, miasto samochodów Škoda

Możliwość komentowania Mladá Boleslav, miasto samochodów Škoda została wyłączona

Wetsport, Irlandia

Możliwość komentowania Wetsport, Irlandia została wyłączona

Historia odnalezienia relikwiarza św. Maura

Możliwość komentowania Historia odnalezienia relikwiarza św. Maura została wyłączona

Zwiedzamy Paryż

Możliwość komentowania Zwiedzamy Paryż została wyłączona

Pałac Anny Wazówny w Brodnicy

Możliwość komentowania Pałac Anny Wazówny w Brodnicy została wyłączona

Muszą wyburzyć Sfinksa

Możliwość komentowania Muszą wyburzyć Sfinksa została wyłączona

Eczmiadzyn i najstarszy kościół Armenii

Możliwość komentowania Eczmiadzyn i najstarszy kościół Armenii została wyłączona

Bad Mergentheim w Niemczech i jego zabytki

Możliwość komentowania Bad Mergentheim w Niemczech i jego zabytki została wyłączona

Opactwo Westminsterskie w Londynie – ciekawostki

Możliwość komentowania Opactwo Westminsterskie w Londynie – ciekawostki została wyłączona

Czyżby odkryto mityczną Atlantydę

Możliwość komentowania Czyżby odkryto mityczną Atlantydę została wyłączona

Wyjazd do Turcji? Radzimy jak się przygotować

Możliwość komentowania Wyjazd do Turcji? Radzimy jak się przygotować została wyłączona

Create Account



Log In Your Account