Ostróda ciekawostki i informacje o Ostródzie. Miasto w województwie warmińsko-mazurskim
Ostróda ciekawostki
Licząca 33 tysiące mieszkańców Ostróda leży na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1329 roku. W 1400 roku Ostróda była otoczona murami z kilkunastoma basztami.
Jednym z najciekawszych zabytków w Ostródzie jest zamek krzyżacki. Początkowo wybudowany w stylu gotyckim, później był wielokrotnie przebudowywany.
Ostróda ciekawostki z przeszłości
Ostróda powstała w XIII wieku. W wieku XIX, po uruchomieniu Kanału Elbląskiego, a potem doprowadzenia linii kolejowej (1872 rok) znaczenie miasta wzrosło.
Ale zacznijmy od czasów napoleońskich. Cesarz w Ostródzie przebywał od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku, mieszkając w surowych warunkach na zamku ostródzkim. Jednak gość oczekiwał lepszych warunków życia. Gdy Napoleon przeniósł się do pałacu w Kamieńcu, podobno miał zawołać „Nareszcie pałac!”. Zapewne gościowi cesarza, pani Marii Walewskiej, pałac również się podobał. Obecnie na zamku ostródzkim jest muzeum, gdzie m.in. można obejrzeć kopię obrazu przedstawiającego Napoleona wśród mieszkańców Ostródy.
Co zobaczyć w Ostródzie
Kolejnym elementem przeszłości, jest zachowana w dobrym stanie wieża Bismarcka. Wieżę zbudowano na początku XX wieku i ma 21 metrów wysokości.
W roku 1907 przed ratuszem ostródzkim poświęcono uroczyście Fontannę Trzech Cesarzy. Obecnie została zrekonstruowana z oryginalnych zachowanych elementów. Zrezygnowano tylko z wizerunków cesarzy, zamieniając je na herby Ostródy, miasta partnerskiego Osterode am Harz i Unii Europejskiej.
W roku 1913, a był to rok 25-lecia panowania cesarza Wilhelma II, niedaleko miasta, przy leśniczówce Zakątek, odsłonięto obelisk z datą 1913. Jest to zapewne upamiętnienie dwóch wydarzeń: wspomnianej wcześniej rocznicy oraz 100-lecia Wojny Wyzwoleńczej roku 1813.
Podczas bitwy pod Tannenbergiem w Ostródzie przebywał marszałek Hindenburg, a po zakończeniu wojny, już jako prezydent, przyjeżdżał co roku do miasta, w rocznicę bitwy. Odwiedzał miejsce dowodzenia w pobliskim Frygnowie. Hotel, w którym nocował i spożywał obiad, od roku 2004 nosi nazwę Hindenburg.
Tekst: Jerzy Zaskiewicz
Ostróda ciekawostki o zdjęcia (4): SuperPolonia.info