Historia pałacu
Pałac Schönbrunn zbudowano w XVII–XVIII wieku w Parku Schönbrunn, w pobliżu Wiednia, na zlecenie cesarza Leopolda I. Znajduje się w 13. dzielnicy Wiednia, Hietzingu.
Wystrój barkowy otrzymał w XVIII wieku, za panowania arcyksiężnej Austrii Marii Teresy (1717-1780). To wtedy otrzymał żółtą elewację, gdyż był to jej ulubiony kolor.
Pałac ma 1441 komnat (w tym komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa), z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko.
W przybudówce pałacu obecnie znajduje się Muzeum Powozów. W 1996 r. pałac został wpisany na listę UNESCO.
Glorietta
Pałac otoczony jest ogrodem w stylu francuskim. Na wzgórzu z którego można oglądać panoramę Wiednia, w 1775 r. zbudowano Gloriettę. Jest to pomnik sprawiedliwej wojny, która doprowadziła do pokoju. To nawiązanie do wojny o sukcesję austriacką (1740-1748) oraz do wojny siedmioletniej (1756-1763).
Czym jest glorietta? To samodzielna budowla architektoniczna ogrodowa lub parkowa, najczęściej na wzgórzu, wykonana w formie małego, otwartego pawilonu z kolumnami, arkadami. Takie budowle powstawały od 2. połowy XVIII wieku w ogrodach typu francuskiego.
Glorietta z ogrodu pałacu Schönbrunn jest najsłynniejszą tego typu budowlą.
Palmiarnia
W parku jest też Palmiarnia, wybudowana w 1882 roku. Jest okazała, zbudowana ze stali i przeszklona. Pawilon ma 28 metrów wysokości i rozmiary 113×28 metrów. We wnętrzu jest roślinność z pierwotnych lasów trzech kontynentów. Palmiarnie można odwiedzać także w nocy.
Pałac Schönbrunn + zdjęcia: (c) SuperPolonia.info