Pałac w Krześlicach i jego ciekawa historia
Krześlice na Wielkopolsce
Krześlice to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim (ok. 30 km od Poznania), w gminie Pobiedziska. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1396 roku i jest tu informacja o Piotrze de Crzyślice. Na przestrzeni wieków nazwa się zmieniała; były Krzyślica, Krzyślice, Crislicze, a nawet Krzyszlica.
Około 1860 roku zbudowano tu dla Anastazego Radońskiego neogotycki pałac, który rozbudowano 30 lat później. Pałac, podobnie jak w chwili jego powstania, znajduje się w parku i jest otoczony starymi drzewami i zielenią.
Pałac w Krześlicach i jego dzieje
Potem majątek i pałac należał do hrabiego Georga von Luttichau, następnie do Georga von Brandis i jego syna Bernharda. W latach 30-tych XX wieku majątek przejął Bank Kwilecki-Potocki, podzielono go na mniejsze części, a pałac kupił pochodzący z Łodzi przedsiębiorca o nazwisku Tomaszewski. Podczas II wojny światowej Krześlicami gospodarzył niemiecki zarządca, a po wojnie majątek przejęła Spółdzielnia Produkcyjna. Po tym, jak w 1950 r. przejął go PGR w Pomarzanowicach, pałac popadał w ruinę, a w 1971 roku zawaliła się część frontowa skrzydła wschodniego. Na początku lat 80. pałac częściowo wyremontowano, gdyż miało w nim być muzeum ogrodnictwa.
Od 1996 roku pałac jest własnością prywatną. Jest tu hotel oraz restauracja.
Pałac w Krześlicach + foto: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
>
>