Polacy w Nowym Jorku. Nowy Jork ma coraz więcej mieszkańców. Ale mieszka tu coraz mniej Polaków. Dlaczego?
Polacy w Nowym Jorku
Departament Planowania Przestrzennego w oparciu o szacunki Biura Spisu Ludności (Census Bureau) poinformował, że w nowojorskiej metropolii w ciągu siedmiu lat (od kwietnia 2010 r. do lipca 2017 r.) liczba mieszkańców Nowego Jorku wzrosła o 5,5 proc czyli o ponad 447 tysięcy. Obecnie mieszka tu 8,62 mln osób.
Demografowie twierdzą, że jest to wynik korzystniejszej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Kilka lat wcześniej w związku z recesją na rynku nieruchomości, wstrzymano część inwestycji. Dodatkowo zwiększyła się liczba narodzin, przy równoczesnym wydłużeniu życia mieszkańców.
Miasto Nowy Jork składa się z pięciu dzielnic. Na Brooklynie mieszka ponad 2,6 mln osób, na Queensie ponad 2,3 mln, na Manhattanie ponad 1,6 mln, w Bronksie ok. 1,5 mln, a na Staten Island ponad 479 tys. Najwięcej Nowojorczyków przybyło na Bronxie – ponad 86 tys. (6,2 procent), najmniej na Staten Island – ponad 10 tys. (2,29%).
Mniej naszych ziomków w NYC
Pomiędzy kwietniem 2010 r. a lipcem 2017 r. w Nowym Jorku zmniejszyła się liczba społeczności polskiej. W 2010 r. liczyła ona 212 tys. osób, a 7 lat później 194 tysiące. Z tej liczby ok. 48 tys. urodziło się w Polsce.
Co jest tego powodem? Dla Polaków atrakcyjniejszym miejscem na zarobkowanie poza krajem są kraje europejskie – szczególnie te, które znajdują się w Unii Europejskiej. Można tam pojechać bez paszportu, mając w kieszeni dowód osobisty. Do USA coraz trudniej otrzymać wizę, poza tym podróż za ocean jest droższa i zajmuje więcej czasu.
Trzeba też pamiętać, że polska emigracja lat osiemdziesiątych starzeje się (osiągnęła wiek emerytalny). Część osób umiera, a część na starość decyduje się na powrót do Ojczyzny.
Polacy w Nowym Jorku (c): SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Statua Wolności ciekawostki
> Ciekawostki o Amerykanach