Parada Pułaskiego – informacje i ciekawostki
Parada Pułaskiego (Pulaski Day Parade), to przemarsz grup Polaków mieszkających głównie w Nowym Jorku i okolicach. To święto polskości, które ma miejsce co roku, w każdą drugą niedzielę października. Przemarsz odbywa się słynną Piątą Aleją Nowego Jorku. Zaczyna się od 35-tej ulicy, kończy na 56-ej.
Uroczystość rozpoczyna się odśpiewaniem polskiego i amerykańskiego hymnu oraz odtańczeniem poloneza. W Paradzie Pułaskiego uczestniczy zwykle kilkadziesiąt tys. osób. Niemal wszyscy ubrani są w biało-czerwone, narodowe barwy. Idą, jadą samochodami, motocyklami (przedstawiciele klubów motocyklowych), śpiewają, tańczą w polskich strojach folklorystycznych, niosą transparenty. Po kolei idą kolejne grupy (kontyngenty), np. uczniowie i nauczyciele polskich szkół w USA, przedstawiciele parafii, organizacji, klubów, harcerze, itp. Przemarsz parady obserwuje po obu stronach ulicy mnóstwo osób, głównie Nowojorczyków.
Jest też trybuna, na której specjalni goście obserwują przemarsz. Są w niej m.in. Wielki Marszałek Parady, goście z Polski (np. posłowie, senatorowie), przedstawiciele władz miasta i stanu Nowy Jork.
Z historii Parady Pułaskiego
– Parada Pułaskiego w 1979 r. była szczególna. Odbyła się 4 dni po wizycie papieża-Polaka Jana Pawła II w Nowym Jorku. Tę paradę oglądało więcej Nowojorczyków niż zwykle.
– Wyjątkowa była też parada w 1982 roku, pierwsza Parada Pułaskiego po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce. Polacy byli wówczas wspierani przez Zachód, w tym przez USA. Na bankiet z okazji kolejnej parady do hotelu Waldorff Astronie przybył prezydent USA Ronald Reagan.
Parada Pułaskiego – tekst i foto: (c) SuperPolonia.info
Zobacz też:
> Ciekawostki o Paradzie Pułaskiego