Co miejscowości w USA o nazwie Poland mają wspólnego z Polską?

Poland ciekawostki

Skoro w Polsce może być miejscowość Ameryka, to w USA może być miejscowość Polska, a nawet niejedna. Oto kilka informacji i ciekawostki na ten temat.

Amerykanie nie od dziś znają butelkowaną wodę o marce Poland Spring. Wielkie ciężarówki jej producenta z takim napisem, jeżdżą po USA. SuperPolonia.info zrobiła powyższe zdjęcie w sercu Nowego Jorku mając nadzieję, że nazwa ma jakiś związek z Polską. I nie myliliśmy się, chociaż…

Poland Spring

Jest to woda produkowana przez jedną ze spółek koncernu Nestlé, mającą siedzibę w stanie Maine. Jest wydobywana spod ziemi w kilku miejscach w USA, w tym w miejscowości Poland, o której zaraz napiszemy. Są tu źródła Poland Spring i Garden Spring i choć jak już wiemy, woda wydobywana jest w kilku miejscach, uznano że marka Poland Spring będzie najbardziej marketingową.

Dodamy, że marka Poland Spring jest znana w USA i jest w czołówce najlepiej sprzedawanych tego typu produktów.

rezydencja Mansion House Poland ciekawostki stan Maine 1915
Poland ciekawostki: Mansion House w Poland, stan Maine, rok 1915

Poland w stanie Maine

Stan Maine leży na wschodnim wybrzeżu USA i jest najdalej na północ wysuniętym stenem. Graniczy z Kanadą. Jest tu ponad 5-tysięczne miasteczko Poland, położone w hrabstwie Androscoggin. Jest tu Park Stanowy Range Ponds, a generalnie miasteczko ma charakter uzdrowiska. Są tu szlaki turystyczne, plaża oraz woda źródlana.

Pierwsi osadnicy przybyli tu w 1765 roku. Dwa lata później pojawiła się nazwa Poland. Podobno tak nazywała się bardzo dawna melodia (starożytny psalm) i niewiele więcej wiadomo o źródle nazwy miejscowości. Ci, którzy próbowaliby doszukiwać się zbieżności z naszym krajem, mogą być rozczarowani.

Miasteczko Poland w stanie Nowy Jork

Inna miejscowość w USA o nazwie Poland, ma już pewien związek z naszą Polską. Choć chyba nie taki, jak sobie wyobrażamy. Poland w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Chautauqua, zarejestrowano w 1832 roku. Mieszka tu blisko 2,5 tys. ludzi, jak odnotowują statystyki, większości rasy białej.

Wiadomo, że pod koniec XVIII wieku w miejscu gdzie były lasy sosnowe, powstał tartak. Później powstawały kolejne tartaki, kościół, szkoła i budynek ratusza. Z biegiem czasu pojawiało się tam więcej osadników, którzy budowali tartaki, a w kolejnych dekadach kościół, szkołę i budynek ratusza. Do dziś jest to spokojne miasteczko zatopione w przyrodzie, a na zakupy mieszkańcy jeżdżą do większych, pobliskich Falconer i Jamestown.

Wieś Poland w stanie Nowy Jork

Również w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Herkimer, jest wieś o nazwie Poland, w której mieszka około pół tysiąca ludzi. Oficjalnie w spisie istnieje od 1890 roku (choć pod inną niż obecnie nazwą) i też początkowo były tu tartaki. Poprzednie nazwy miejscowości, to: Russia Flats, Maple Valley i Danielsville.

Ktoś stwierdził, że nazwa Danielsville jest podobna do innego, większego miasteczka w stanie Nowy Jork. Tym ktosiem był naczelnik poczty, osoba wykształcona, znająca się na mapie. Ponieważ w tym czasie Rosja (ta w Europie) graniczyła z Królestwem Polskim czyli Polską, a najbliższą miejscowością było miasteczko Russia (mające obecnie 2,5 tys. mieszkańców), lokalna społeczność po konsultacjach uznała, że tu będzie podobnie. Obok Russia powstała wioska o nazwie Poland.

Poland ciekawostki: kolejne Polski w USA

Na tym można by skończyć ten tekst, jednak okazuje się, że wspomniane 3 miejscowości w USA o nazwie Poland, to nie jedyne miejscowości tak się nazywające. Poland, to istniejąca od XIX wieku 2,5-tysięczna wieś w stanie Ohio. Co ciekawe, urodził się w niej przyszły (dwudziesty piąty) prezydent USA, William McKinley (sprawował urząd w latach 1897-1901). Stoją tu pomniki Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego. Jednak (co za pech!) nazwa prawdopodobnie ma związek z pierwszym właścicielem wsi, Georgem Polandem.

Poland ciekawostki: (c) SuperPolonia.info

Zobacz też:
> Ciekawostki o Polsce

podobne wpisy

Góra Kościuszki, Australia

Możliwość komentowania Góra Kościuszki, Australia została wyłączona

Ernest Hemingway zakochany w Kubie

Możliwość komentowania Ernest Hemingway zakochany w Kubie została wyłączona

Ciekawostki o Ornotowicach, woj. śląskie

Możliwość komentowania Ciekawostki o Ornotowicach, woj. śląskie została wyłączona

Kto zniszczył nos Sfinksa?

Możliwość komentowania Kto zniszczył nos Sfinksa? została wyłączona

Tshwane (Pretoria), Republika Południowej Afryki

Możliwość komentowania Tshwane (Pretoria), Republika Południowej Afryki została wyłączona

Paradyż – niezwykłe fakty

Możliwość komentowania Paradyż – niezwykłe fakty została wyłączona

Kamienica Loitzów – ciekawy zabytek Szczecina

Możliwość komentowania Kamienica Loitzów – ciekawy zabytek Szczecina została wyłączona

British Museum w Londynie

Możliwość komentowania British Museum w Londynie została wyłączona

10 ciekawostek o najwyższych wieżowcach świata

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o najwyższych wieżowcach świata została wyłączona

Z czego słynie Tokoroa w Nowej Zelandii

Możliwość komentowania Z czego słynie Tokoroa w Nowej Zelandii została wyłączona

Burak – nieznane ciekawostki

Możliwość komentowania Burak – nieznane ciekawostki została wyłączona

Taniec poznańskich kibiców w Cambridge Dictionary

Możliwość komentowania Taniec poznańskich kibiców w Cambridge Dictionary została wyłączona

Create AccountLog In Your Account