Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia

Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia

Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia

Możliwość komentowania Południowy Tyrol – 800 zamków do odwiedzenia została wyłączona

Piękne krajobrazy, możliwość uprawiania sportów zimowych, pieszych wędrówek i przejażdżek konnych, wspaniała kuchnia pełna niemieckich i włoskich smaków, wreszcie ciekawa historia. To wszystko znajdziemy w Południowym Tyrolu

Szczególnie usatysfakcjonowani będą turyści, którzy oprócz tradycyjnych form spędzania urlopu poszukują wiedzy o historii miejsc, w których się znaleźli podczas przemierzania południowotyrolskich szlaków. Jest to bowiem region, w którym znajduje się ponad 800 zamków, twierdz i okazałych zabytkowych posiadłości. Dzisiaj pełnią funkcję muzeów, siedzib lokalnych towarzystw, centrów kultury, a w niektórych można nawet zamieszkać podczas urlopu.

Historia sięgająca czasów rzymskich

Utworzono wtedy pierwsze szlaki tranzytowe przez Alpy. Po upadku cesarstwa zachodnio rzymskiego, utworzone w połowie VI w. księstwo Trydentu objęło także południowy kraniec Tyrolu, wraz z powstałymi później w średniowieczu miastami: Merano i Bolzano. Z kolei okres średniowiecza to czas germanizacji tych ziem, głównie przez przedstawicieli graniczącej z Tyrolem Bawarii. Z biegiem czasu region przeszedł pod wpływy Hrabstwa Tyrolu (z siedzibą w zamku Tirol pod Merano), które w 1180 roku uniezależniło się od Księstwa Bawarii. Z kolei, po śmierci ostatniego z Grafów tyrolskich, w połowie XIII w. tereny te przeszły we władanie przez hrabiów Gorycji (region włoski u podnóża Alp Julijskich), wtedy jednych z najpotężniejszych dynastii w Południowych Alpach. Finalnie, od 1363 r., stały się dobrem dziedzicznym austriackiego domu Habsburgów. I tych właśnie czasów pochodzi wiele budowli i zabytków, które możemy podziwiać do dziś.

Warte zwiedzania

Na południowotyrolskich szlakach turystycznych możemy co rusz podziwiać twierdze, zamki i okazałe posiadłości, których w sumie naliczono 800, a największe ich skupisko znajduje się wokół Bolzano/Bozen. Nie sposób zwiedzić je wszystkie. Oto kilka najważniejszych i najciekawszych miejsc:

Bolzano, stolica Tyrolu Południowego, zachwyca urokliwą starówką, bogatą ofertą muzealną, której przykładem jest Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu, w którym można zobaczyć słynnego Ötzi, „Człowieka lodu”. Na obrzeżach miasta znajdują się malownicze ruiny zamku Firmianoz X wieku. Stanowiła ona wówczas własność biskupów Trydentu. W XV wieku tereny te wraz z zamkiem dostały się we władanie Habsburgów. Wtedy też z polecenia ówczesnego regenta Tyrolu, Zygmunta Habsburga warownia została przebudowana w monumentalną przypominającą swoim kształtem koronę potężną twierdzę. To właśnie z tego okresu pochodzi niemiecka nazwa zamku Schloss Sigmundskron (Korona Zygmunta).

Zamek Trauttmansdorff to kolejna atrakcja, której nie można pominąć. Położony jest na przedmieściach Merano/Meran. Znany jest ze swoich ogrodów botanicznych (o powierzchni ponad 12 hektarów) i Muzeum Turystyki Południowego Tyrolu „Touriseum”. To pierwsze muzeum w rejonie alpejskim, opowiadające 200-letnią historię turystyki w Tyrolu z perspektywy zarówno turystów, jak i rodzimych mieszkańców okolicy.

Zamki południowego Tyrolu

Zamek Churburg w Val Venosta / Vinschgau u wrót doliny Val di Mazia/Matschertal, niedaleko Sluderno / Schluderns, to jeden z najlepiej zachowanych zamków Tyrolu Południowego. Jego podwoje kryją największą w Europie zbrojownię z prywatnym, oryginalnie zachowanym zbiorem średniowiecznej broni. Zbudowany w 1253 roku, wielokrotnie przebudowywany, dzisiaj jest perłą renesansu.

Zamek Tirol to historyczna siedziba Hrabstwa Tyrolu, którym rządzili grafowie. Wykorzystywali położenie szlaków tranzytowych wprowadzając cła i opłaty drogowe, zapewniając sobie w ten sposób stałe i wysokie dochody z wymiany towarowej pomiędzy Włochami i landami niemieckimi. Dzisiaj historię tego miejsca opowiada interaktywna wystawa.

Zamek Casanova / Neuhaus w Bruneck warto wybrać jeśli chcemy mieszkać i biesiadować jak prawdziwi rycerze. Bowiem w zamku tym istnieje możliwość zatrzymania się a nawet organizacji spotkań, świąt i wesel. Poza tym jest to centrum kultury słynące z ogrodów zamkowych, winiarni i restauracji oraz uroczystej oprawy nadawanej organizowanym imprezom.

Ruiny zamku Wolkenstein (Dolomity / Val Gardena) zawieszone są jak orle gniazdo w ścianie masywu górskiego Stevia. Miejsce nie jest łatwo dostępne, ale trud dotarcia rekompensują późniejsze widoki na okolicę.

To tylko kilka przykładów. Będąc na miejscu, praktycznie na każdym kroku można trafić na jedno z ponad 800 zabytkowych i wartych obejrzenia miejsc.

Nocleg w zamku

Południowy Tyrol znany jest także z gościnności i rodzinnych gospodarstw agroturystycznych. Tylko w zrzeszeniu „Roter Hahn” skupionych ich jest ponad 1600. Część z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie opisywanych wyżej atrakcji turystycznych. Wyobraź sobie spędzenie urlopu w gospodarstwie, które mieści się w zabudowaniach sprzed 800 lat, w zamkowych murach albo odrestaurowanej wieży.

Mieszkając w kilkusetletnich pokojach i apartamentach, można poznać historię Południowego Tyrolu, jednocześnie ciesząc się z dnia dzisiejszego i patrzeć w przyszłość. W zabytkowych gospodarstwach o stuletnich stropach i kunsztownych freskach, w obłożonych boazerią izbach można poczuć atmosferę z czasów przodków dzisiejszych gospodarzy. Fachowo odnowione zabytkowe gospodarstwa potrafią wprawić w zachwyt.

Każdy taki obiekt jest oznakowany jako gospodarstwo „historyczne“. To swego rodzaju znak jakości. By go zdobyć, trzeba spełnić surowe wymagania, m.in.: gospodarstwo powinno być zbudowane w typowym, regionalnym stylu i posiadać historyczne elementy tego stylu, np. sklepienia, zaś ściany zewnętrzne zabudowań powinny pochodzić co najmniej z XIX wieku lub z jeszcze wcześniejszego okresu. Nowe budynki lub dobudówki powinny jednoznacznie odróżniać się od budynku historycznego i harmonicznie komponować się z otoczeniem. Obiekt historyczny powinien być starannie odrestaurowany, a nie całkowicie odnowiony. Na podłogach nie powinno być dywanów ani wykładzin z tworzyw sztucznych. Kronika gospodarstwa powinna zawierać udokumentowaną jego historię, stare zwyczaje i podania, opisy życia codziennego w gospodarstwie dawniej i dziś.

Dostarczył: InfoWire.pl

podobne wpisy

Mumie egipskie

Możliwość komentowania Mumie egipskie została wyłączona

10 ciekawostek o Wybrzeżu Kości Słoniowej

Możliwość komentowania 10 ciekawostek o Wybrzeżu Kości Słoniowej została wyłączona

Amerykańscy turyści

Możliwość komentowania Amerykańscy turyści została wyłączona

Pekin, stolica Chin. Ciekawostki, atrakcje, zabytki

Możliwość komentowania Pekin, stolica Chin. Ciekawostki, atrakcje, zabytki została wyłączona

Maine USS National Monument, Nowy Jork

Możliwość komentowania Maine USS National Monument, Nowy Jork została wyłączona

Słynna stolica Państwa Majów w Hondurasie

Możliwość komentowania Słynna stolica Państwa Majów w Hondurasie została wyłączona

Starożytny Egipt, faraoni i piramidy

Możliwość komentowania Starożytny Egipt, faraoni i piramidy została wyłączona

Yosemite National Park – Kalifornia, USA

Możliwość komentowania Yosemite National Park – Kalifornia, USA została wyłączona

Biura podróży w Polsce. Przegląd ofert na wakacje zagraniczne

Możliwość komentowania Biura podróży w Polsce. Przegląd ofert na wakacje zagraniczne została wyłączona

Faraon Cheops i jego piramida

Możliwość komentowania Faraon Cheops i jego piramida została wyłączona

Stadion Realu Madryt: Estadio Santiago Bernabeu

Możliwość komentowania Stadion Realu Madryt: Estadio Santiago Bernabeu została wyłączona

Kanadyjskie miasto Toronto – ciekawostki

Możliwość komentowania Kanadyjskie miasto Toronto – ciekawostki została wyłączona

Create AccountLog In Your Account