Stryków ciekawostki i najważniejsze informacje o Strykowie. Z czego słynie, historia Strykowa i atrakcje – co tu jest ciekawego
Stryków
1) Stryków, to ok. 5-tysięczne miasto w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stryków. Leży nad rzeką Moszczenicą.
2) Miasto leży blisko skrzyżowania dwóch autostrad: A1 i A2 czyli ważnego węzła komunikacyjnego.
Stryków ciekawostki z historii
3) Uzyskał prawa miejskie w 1394 r. Do króla Władysława Jagiełły wniósł o to Deresław de Thulka – podskarbi łęczycki, ówczesny dziedzic tych dóbr.
4) W średniowieczu był lokalnym ośrodkiem rzemieślniczym. Rozwój miasta przystopował w XVII wieku potop szwedzki. Pod koniec XVIII wieku miał tu powstać ośrodek produkcji tekstylnej. W 1870 r. Stryków utracił prawa miejskie, a odzyskał je ponownie w 1923 roku.
5) Na początku XX wieku Stryków stał się silnym ośrodkiem mariawickim. Wybudowano wtedy (w roku 1907) neogotycki Kościół św. Anny i św. Marcina oraz powstał cmentarz mariawicki (1906).
6) Podczas II wojny światowej życie straciła niemal połowa mieszkańców Strykowa, głównie ta o narodowości żydowskiej.
Stryków ciekawostki
7) Jedynym zabytkiem Strykowa jest drewniany dom stojący przy ul. Adama Mickiewicza 3, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku.
8) Zalew w Strykowie, to sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ok. 10 ha. Powstał dzięki spiętrzeniu rzeki Moszczenicy, dopływu Bzury. To rekreacyjne miejsce wypoczynku mieszkańców Łodzi i okolic, w okresie wakacyjnym, a także miejsce do wędkowania. Jest tu plaża, punkty gastronomiczne, place zabaw, parkingi, ścieżki rowerowe, itp.
9) Przy ul. Warszawskiej stoi rzymskokatolicki kościół Świętego Marcina, zbudowany w latach 1911-1914.
Stryków ciekawostki: (c) SuperPolonia.info
Na zdjęciu: kościół św. Marcina od strony zalewu. Foto: Krzysztof T. miw / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Tuszyn