Syberia – dziki wschód Rosji

Syberia ciekawostki

Syberia jest krainą geograficzną położoną w większości na terenie Rosji. Rozciąga się od gór Ural na zachodzie aż do rozlewiska wód Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie. Choć jej granice nie są z góry usystematyzowane, to jej powierzchnia ma ponad 10 mln km2. Uważana jest za krainę nieprzyjazną mieszkańcom, choć w dużej mierze jest to krzywdzący pogląd. Syberia pełna jest urokliwych miejsc, niezmienionych działalnością człowieka

Syberia – Dziki Wschód Rosji

Syberia w większości pokryta jest tundrą i tajgą, które charakteryzują się zimnym klimatem. To tutaj znajduje się niemal ¼ całkowitej, światowej powierzchni lasów. Miejscami najbardziej cenionymi przez podróżników są:

• Las Kaiskaya,
• Shushenskiy Bor,
• Las Krivinskiy,
• Las sosnowy Anashenskiy.

góry Atłaj Syberia ciekawostki
Góry Atłaj na Syberii

Rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych jest tu znacznie więcej. Niemal cała północna część Rosji pokryta jest jeziorami czy rozlewiskami – wiele z nich łączy się z Morzem Arktycznym. To właśnie tutaj znajduje się słynny Bajkał, zwany Morzem Syberii. Krajobrazu dopełniają góry wiecznie pokryte śniegiem. Mówi się, że jest to Dziki Wschód i jest to stwierdzenie prawdziwe. Na terenie całej krainy znajdują się jedynie 182 miasta, a tylko 32 z nich liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Niemal wszystkie położone są jednak na południu Syberii. Część północna pozostaje prawie całkowicie niezamieszkana przez człowieka.

Dzikie zwierzęta Syberii

Syberia jest bardzo różnorodna pod względem mieszkających w niej zwierząt. Na północy dominują odporne na mrozy gryzonie. Nieprzyzwyczajone do obecności człowieka, są możliwe do podejrzenia z bezpiecznej odległości. Lasy przemierzają renifery, wilki, łosie i niedźwiedzie. Zapuszczają się one nawet do dużych miast, takich jak Irkuck. Ludzie traktowani są przez nie jak goście, a nie rdzenni mieszkańcy. Najciekawszymi stworzeniami, na które można natrafić w lasach, są z pewnością tygrysy syberyjskie czy lamparty amurskie – koty zagrożone wyginięciem. Ich populację szacuje się jedynie na kilkaset sztuk, a na terenach Syberii mogą żyć nie niepokojone przez człowieka.

klasztor Omsk Syberia ciekawostki
Miasto Omsk i jego zabytki w zimowej scenerii. Syberia ciekawostki

Samotne wioski, w których hula wiatr

Wielu rdzennych mieszkańców Syberii przeniosło się do najbliższych miast w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Wspomnieniem po nich są opustoszałe wioski – bardzo często bezimienne. Coraz śmielej wkracza do nich przyroda, starając się odebrać to, co jej zabrano. W niektórych osadach dalej można spotkać nielicznych mieszkańców – czasem tylko jednego czy dwóch, którzy się ostali. Żyją tak, jak przed wiekami: bez prądu, maszyn czy pospolitych u nas urządzeń gospodarstwa domowego. Zajmują się hodowlą bydła i rolą – o ile warunki klimatyczne na to pozwalają.

Te wszystkie elementy tworzą wyjątkowy i niespotykany krajobraz dzikiej Rosji i jej mieszkańców. Syberia jest jednym z nielicznych obszarów na świecie, gdzie można spotkać pierwotną i nienaruszoną przyrodę, która nie zmieniła się od kilku tysięcy lat. To miejsce, gdzie każdy podróżnik musi przyjechać choć raz w życiu.

Syberia ciekawostki: (c) SuperPolonia + GetHome.pl

Zobacz też:
>Ciekawostki o Laponii

podobne wpisy

Pałac Westminsterski w Londynie

Możliwość komentowania Pałac Westminsterski w Londynie została wyłączona

World Trade Center – Nowy Jork, USA

Możliwość komentowania World Trade Center – Nowy Jork, USA została wyłączona

The Globe – niezwykły teatr w Londynie

Możliwość komentowania The Globe – niezwykły teatr w Londynie została wyłączona

Wyspa Ellis Island obok Manhattanu

Możliwość komentowania Wyspa Ellis Island obok Manhattanu została wyłączona

Flagstaff – miasto w Arizonie

Możliwość komentowania Flagstaff – miasto w Arizonie została wyłączona

Maison du Roi, Bruksela, Belgia

Możliwość komentowania Maison du Roi, Bruksela, Belgia została wyłączona

Fire Island, wyspa koło Nowego Jorku

Możliwość komentowania Fire Island, wyspa koło Nowego Jorku została wyłączona

Katedra św. Grzegorza Oświeciciela, Erywań

Możliwość komentowania Katedra św. Grzegorza Oświeciciela, Erywań została wyłączona

Ciekawostki o gejzerach

Możliwość komentowania Ciekawostki o gejzerach została wyłączona

Montserrat w Katalonii – klasztor i La Moreneta

Możliwość komentowania Montserrat w Katalonii – klasztor i La Moreneta została wyłączona

Murale w Tiranie, stolicy Albanii

Możliwość komentowania Murale w Tiranie, stolicy Albanii została wyłączona

Baltimore, miasto w USA

Możliwość komentowania Baltimore, miasto w USA została wyłączona

Create AccountLog In Your Account